دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو


دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران
تأسیس ۱۳۶۵
دانشجویان محرمانه به دلایل امنیتی
مکان تهران، ایران پرچم ایران
وب‌گاه [۱]

دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی دانشگاهی تخصصی زیر نظر وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران است.

تاریخچه دانشگاه[ویرایش]

دانشکده اطلاعات وابسته به وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۶۵ با سخنرانی رئیس‌جمهور وقت،[۱] سید علی خامنه ای، افتتاح گردید و تاکنون به آموزش و تربیت صد ها افسر اطلاعاتی پرداخته‌ است. این مرکز آموزش عالی در سال ۱۳۹۵ از «دانشکده اطلاعات» به «دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی» ارتقاء علمی یافت.

نام دانشگاه از امام محمد باقر (ع) به دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی تغییر یافت .

رشته‌های تحصیلی[ویرایش]

دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته‌های ذیل دانشجو می‌پذیرد:[۲]

کارشناسی: ۱. امنیت بین‌الملل ۲. امنیت نرم ۳. امنیت اطلاعات ۴. حفاظت اطلاعات ۵. امنیت اقتصادی ۶. ضد تروریسم ۷. علوم فنی امنیت ۸. مهندسی فناوری اطلاعات و ارتباطات ۹. پژوهشگری امنیت

کارشناسی ارشد: ۱. مدیریت اطلاعات ۲. حفاظت اطلاعات ۳. مطالعات امنیتی ایران ۴. پژوهشگری امنیت ۵. امنیت اطلاعات ۶. امنیت اقتصادی ۷. امنیت بین‌الملل ۸. بیوتروریسم ۹. علوم جرم‌شناسی امنیتی ۱۰. مهندسی مخابرات امنیتی ۱۱. مهندسی فناوری اطلاعات و امنیت

دکتری: ۱. مدیریت اطلاعات

نحوه پذیرش و گزینش دانشجو[ویرایش]

پذیرش این دانشگاه از طریق آزمون سراسری است و متقاضیان باید از شرایط و ضوابط عمومی و اختصاصی دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی مندرج در دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی آزمون سراسری برخوردار باشند. پروسه گزینش این دانشگاه طی چند مرحله انجام می‌شود که چندین ماه طول می‌کشد:

 1. آزمون تست هوش و شخصیت‌شناسی
 2. معاینات پزشکی بدنی (برای اطمینان از سلامت جسمی و روانی)
 3. مصاحبه حضوری اول (شامل مسائل فرهنگی، عقیدتی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور)
 4. مصاحبه حضوری دوم (شامل مسائل فردی و خانوادگی داوطلب)
 5. استعلام‌های حفاظتی - امنیتی
 6. تحقیقات محلی

۷. ...[۳]


راهنمایی در خصوص آغاز فرایند گزینش توسط آزمون سراسری : جذب و استخدام در وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران از طرق مختلف امکان پذیر است از جمله دریافت معرفی نامه از کارمندان این سازمان برای ورود به مراحل گزینشی ، اما شکل عمومی تر و جامع تر آن از طریق کنکور در سه مقطع کارشناسی ،کارشناسی ارشد و دکتری می باشد . جذب ویژه پسران : اولین قدم هنگام ثبت نام کنکور می باشد . و تیک زدن و یا اعلام علاقه مندی بند فرایند گزینش در دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی وابسته به وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران بوده و بعد از آن استخراج کد های این دانشگاه از دفترچه انتخاب رشته و درج آن ،بهتر است قبل از اولویت های 20 باشد . با بررسی سال های مختلف از میزان جذب دانشجو در این دانشگاه می تواند فهمید که این دانشگاه از بین دانشجویان گروه علوم انسانی جذب بیشتری می نماید.

هیچ گونه اعلام نتیجه در رابطه با این دانشگاه در سایت سازمان سنجش اموزش کشور و یا سایت رسمی وزارت اطلاعات نمی شود . و اطلاع رسانی دانشگاه فقط و فقط از طریق تماس تلفنی (تلفن همراه) است.

آخرین رتبه قبولی و زمان انجام مراحل مصاحبه در وزارت اطلاعات :

 • حداقل رتبه لازم برای دعوت به مصاحبه بستگی به رتبه دیگر رقیبان شما دارد ولی طبق سنوات گذشته حداقل رتبه 20000 در رشته های علوم تجربی و ریاضی ، و 10000 در رشته علوم انسانی برای دعوت به مصاحبه معقول است .
 • زمان و مکان مصاحبه به صورت اعلام گسترده (عمومی) به اطلاع داوطلبین نمی‌رسد ، بلکه به صورت فردی با تک تک افرادی که شرایط پذیرش در این وزارت خانه را باشند از سوی دانشگاه تماس (تلفن‌همراه) گرفته خواهد شد و زمان و مکان محل انجام مصاحبه به اطلاع داوطلبان این کد رشته‌ها می‌رسد.
 • معمولا زمان مصاحبه پس از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری می‌باشد.

تسهیلات و مزایای دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی[ویرایش]

1-تحصیل در دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی با استفاده از امکانات بسیار مناسب می باشد.

2- به دانشجویان مجرد واجد شرایط خوابگاه تعلق می گیرد .

3- دانشجویان از کمک هزینه تحصیلی برخوردار خواهند بود.(بورسیه وزارت اطلاعات)

4- دانشجویان با سپردن تعهد می توانند خدمت دوران سربازی را در وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی طی کنند .

5-دانشجویان در دوره کارشناسی ملزم به فراگیری یکی از زبان های زنده دنیا می باشند.

6- این دانشگاه دارای غنی ترین منبع اطلاعاتی خاور میانه می باشد.

7- تحصیل هم به شکل عملی و هم به شکل نظری

8- دانشجویان پس از تحصیل به استخدام وزارت اطلاعات در خواهند آمد .

9- تحصیل به صورت شبانه روزی می باشد.

10-بهره گیری از کارگاه های مختلف از جمله رمز نگاری ،امنیت فضای مجازی و...

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «وزارت اطلاعات/سخنرانی حضرت آیت الله خامنه‌ای (دامت برکاته) (رئیس‌جمهور وقت) در مراسم افتتاح دانشکده اطلاعات». www.vaja.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۱-۱۳.
 2. mashreghnews.ir، مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان |. «برنامه دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی برای پذیرش دانشجو در سال 95». مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۱-۱۳.
 3. http://iusnews.ir/fa/news-details/176768/شرایط-قبولی-در-دانشکده-وزارت-اطلاعات%7C-جزئیاتی-درباره-نام-مستعار-و-چک-سفید-امضای-مامورین-وزارت/