دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو


دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی
نشان رسمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
نشان رسمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
تأسیس شهریور ۱۳۶۵
نوع سراسری (دولتی)
رئیس دکتر محمد آقاجانی
هیئت علمی ۱۰۰۰
دانشجویان ۱۳۰۰۰
مکان تهران
وب‌گاه سایت رسمی

مختصات: ۳۵°۴۲′۱۴″شمالی ۵۱°۲۳′۴۲″شرقی / ۳۵٫۷۰۳۸°شمالی ۵۱٫۳۹۵°شرقی / 35.7038; 51.395 دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی-درمانی شهید بهشتی یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران و تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در استان تهران است.

در پی تصویب قانون تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ابلاغ حکم وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی از شهریورماه سال ۱۳۶۵ با ادغام بعضی از واحدهای آموزشی و درمانی وابسته به وزارت بهداری و دانشگاه ملی سابق شروع به فعالیت نمود.

تاریخچه[ویرایش]

نوشتار اصلی دانشگاه ملی ایران (پیش از انقلاب فرهنگی) را بخوانید.

هسته اولیه این دانشگاه با نام دانشکده پزشکی دانشگاه ملی ایران به عنوان اولین دانشکده پزشکی خصوصی در سال ۱۳۳۸ و با پذیرش دانشجو در رشته پزشکی ایجاد شد.

مهترین تحول در تاریخ دانشگاه در سال ۱۳۵۳ رقم خورد، هنگامی که دولت وقت به پشتوانه درآمدهای نفتی اقدام به پرداخت شهریه موسسات آموزشی ملی (خصوصی) و رایگان کردن آن‌ها نمود. این امر سبب شد تا بافت دانشجویی دانشگاه از انحصار طبقه مرفه و بالای جامعه خارج شده و دانشجویان از طبقات مختلف و شرایط گوناگون از طریق کنکور سراسری وارد این دانشگاه شوند و بدین ترتیب دانشگاه عملاً به صورت یک دانشگاه عمومی مانند سایر دانشگاه‌ها درآمد.

س از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۸ به موجب قانونی که در شورای انقلاب تصویب شد دانشگاه ملی، دانشگاهی دولتی اعلام شد (قبل از پیروزی انقلاب اسلامی دانشگاه غیردولتی و خصوصی محسوب می‌شد) و در خرداد ماه سال ۱۳۶۲ ستاد انقلاب فرهنگی وقت با تغییر نام دانشگاه از «ملی ایران» به «شهید بهشتی» موافقت کرد.

در سال ۱۳۶۴ براساس مصوبه دولت جمهوری اسلامی مبنی بر تأسیس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، مراکز درمانی و دانشکده‌های پزشکی و پیراپزشکی از دانشگاه منفک و بعد از ادغام با برخی از مراکز آموزشی دیگر و با نام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فعالیت خود را آغاز کردند.[۱]

در پی تصویب قانون تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ابلاغ حکم وزیر محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی از شهریورماه سال ۱۳۶۵ با ادغام بعضی از واحدهای آموزشی و درمانی وابسته به وزارت بهداری و دانشگاه ملی سابق به شرح زیر شروع به فعالیت نمود:

واحدهای آموزشی و درمانی و بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه ملی سابق عبارتند از: دانشکده پزشکی، دانشکده دندانپزشکی، واحدهای آموزشی پرستاری و مامایی، بیمارستان‌های آیت‌الله طالقانی، امام حسین، شهید مدرس و لقمان حکیم.

واحدهای وابسته به وزارت بهداری سابق عبارت بودند از: آموزشگاه عالی علوم تغذیه و صنایع غذایی، بیمارستان شهداء، بیمارستان کودکان مفید، بوعلی، لبافی‌نژاد، اختر، مهدیه.

با ادغام سازمان منطقه‌ای بهداشت و درمان استان تهران با دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سه‌گانه تهران، واحدهایی به شرح زیر به این دانشگاه انتقال یافتند:

مراکز بهداشت شمال، شمیرانات و شرق، شبکه‌های بهداشت و درمان ورامین، دماوند و فیروزکوه، بیمارستانهای طرفه، اشرفی اصفهانی، ۱۷ شهریور، ۱۵ خرداد، امام خمینی فیروزکوه، شهید مفتح ورامین، سوم شعبان دماوند و همچنین درمانگاه دندانپزشکی شهید قاضی طباطبایی.[۲]

جایگاه[ویرایش]

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی جزو دانشگاه‌های علوم پزشکی برتر کشور محسوب شده و رقابت قابل توجهی برای ورود به رشته‌های مختلف آن در کنکور سراسری وجود دارد. علاوه بر فعالیت‌های آموزشی و تحقیقاتی علوم پزشکی، این دانشگاه مسئولیت نظارت بر خدمات بهداشتی و درمانی بیش از ده میلیون نفر از جمعیت استان تهران از جمله مناطق شمالی، غربی و شرقی تهران و شهرستانهای دماوند، فیروزکوه، ورامین، پاکدشت، پیشوا، شهریار، رباط کریم، ملارد، شهرقدس و بهارستان را بر عهده دارد. ضمناً این دانشگاه در حوزه معاونت غذا و دارو به لحاظ تعداد کارخانجات مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی، تعداد داروخانه‌های تحت پوشش نظارتی، مراکز ترک اعتیاد، شرکتهای تأمین و توزیع دارو، و تعداد واحدهای بیمارستانی دولتی و خصوصی تحت پوشش معظم‌ترین دانشگاه علوم پزشکی کشور محسوب می‌شود. مرکز ملی اطلاع‌رسانی دارو و سموم و مرکز رسیدگی به شکایات غذایی و آرایشی و بهداشتی استان تهران نیز در معاونت غذا و داروی این دانشگاه مستقر می‌باشند.

نمای ساختمان جدید دانشکده پزشکی از بلوار دانشجو

دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دومین رتبه (پس از دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران) را در میان دانشکده‌های پزشکی سراسر کشور بدست آورده‌است.

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بر اساس گزارش شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی و با توجه به شاخص‌های موجود، رتبهٔ نخست را در میان دانشکده‌های دندانپزشکی سراسر کشور بدست آورده‌است. این دانشکده علاوه بر ارائه دوره دندانپزشکی عمومی، ۱۴ دوره تخصصی دندانپزشکی را ارائه می‌کند.[۳]

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی[ویرایش]

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یکی از باسابقه‌ترین انجمن‌های اسلامی در کشور می‌باشد که در سال ۴۸ همزمان با سالروز ۱۶ آذر با سخنرانی دکتر علی شریعتی در دانشکده پزشکی وقت آغاز به کار کرده .[۴] این انجمن پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران با تشکیل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل به عضویت این اتحادیه در آمد وهم اکنون با داشتن دو حق رای در این اتحادیه از قوی‌ترین بازوهای اتحادیه مستقل به حساب می آید.

مراسم بزرگداشت روز 16 آذر این تشکل در سال 95 با حضور بیش از 2500 نفر از دانشجویان دانشگاه به عنوان بزرگترین مراسم بزرگداشت روز دانشجو در کشور شناخته شد . همچنین این تشکل همواره با اقدامات جنجالی و در جهت احقاق حقوق دانشجویی و صنفی ونیز در جهت زنده نگه داشتن آرمان‌های انقلاب و رهبری شهره یافته‌است.[۵][منبع خودچاپ‌کرده][بی‌طرفی مورد مناقشه است.]

از جمله اقدامات این تشکل در سال‌های اخیر می‌توان به نگارش نامه‌های تند علیه دولت مردان در دولت تدبیر و امید اشاره کرد به عنوان مثال نامه انجمن اسلامی دانشکده علوم تغذیه وصنایع غذایی این تشکل به وزیر بهداشت در جهت احقاق حقوق دانش آموختگان رشته علوم تغذیه تحت عنوان روپوش کثیف جنجال زیادی آفرید و با بیانیه جنجالی و همراه با مقالات علمی همین تشکل در مورد واردات افسار گسیخته مواد تراریخته به کشور توجهات زیادی را به خود جلب کرد.[۶]

دانشکده‌ها[ویرایش]

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی مشتمل بر 13 دانشکده‌است:

 • دانشکده پزشکی [۱]
 • دانشکده دندانپزشکی[۲]
 • دانشکده پرستاری و مامائی
 • دانشکده داروسازی [۳]
 • دانشکده پیراپزشکی [۴]
 • دانشکده بهداشت (سال تأسیس ۱۳۶۹)[۵]
 • دانشکده توانبخشی
 • دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذائی(تأسیس ۱۳۴۰)[۶]
 • دانشکده سلامت، ایمنی و محیط زیست [۷]
 • دانشکده طب سنتی
 • دانشکده فناوریهای نوین پزشکی
 • دانشکده آموزش علوم پزشکی
 • دانشکده مجتمع آموزش عالی سلامت ورامین

[ www.vhec.sbmu.ac.ir ]

بیمارستانها و مراکز بهداشت[ویرایش]

دوازده بیمارستان آموزشی، شش بیمارستان غیر آموزشی و هفت مرکز بهداشت متعلق به این دانشگاه هستند. از جمله

مقاطع تحصیلی[ویرایش]

این دانشگاه در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا، دکترای حرفه‌ای، تخصصی و و فوق تخصصی در دوره‌های روزانه و شبانه دانشجو می‌پذیرد و در حال حاضر بیش از سیزده هزار دانشجو دارد.

مجلات علمی[ویرایش]

 • مجله دانشکده دندانپزشکی [۱۳]
 • مجله آموزش پزشکی
 • مجله دوماهنامه پژوهنده [۱۴]

پیوندها و منابع[ویرایش]

سایت رسمی دانشگاه

سایت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]