بخش زز و ماهرو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مختصات: ۳۳°۰۹′ شمالی ۴۹°۱۹′ شرقی / ۳۳٫۱۵۰°شمالی ۴۹٫۳۱۷°شرقی / 33.150; 49.317

بخش زَز و ماهرو یکی از بخش‌های شهرستان الیگودرز در استان لرستان ایران است. این بخش دارای سه دهستان به نام‌های زیر است:

مرکز بخش ززو ماهرو شهرشول‌آباد است این بخش به دلیل دارا بودن پتانسیل های بالای دام داری،معادن،گردشگری،شیلات،باغات و ...با توجه به روند رو به رشد توسعه این موارد در آینده به قطب تولید در استان و کشور تبدیل خواهد شد.

جمعیت[ویرایش]

ززوماهرو منطقه ای عشایری و یکجانشین است که با احتساب این موضوع جمعیت منطقه به بیش از ۲۱۰۰۰نفر میرسد. طبق بررسی ها و آمارهای امور عشایر تعداد ۵۰۰۰خانوار عشایری در حوزه شهرستان الیگودرز تردد دارند که از این تعداد بیش از ۵۰ درصد مربوط به بخش ززوماهرو می باشند. در سیل سال ۹۸ در همین بخش دام عشایر بیش از ۵۰۰۰راس تلفات داشته است.

گردشگری[ویرایش]

آبشار چکان حسین‌آباد آبشار چونگ شنه وآبشارهای مرتفع و زیبای دیگر، رودخانه‌های پرآب مخصوصاً آب بختیاری و رودخانه زز، طبیعت بکر کیگوران، کوه نیر، کوه سرمال ورحیم خان، کوه اگر، کوه رال، کوه بر آفتاب، کوه میان آب، کوه رباط اشترانکوه، قالی کوه، آتشکده‌های باستانی، طبیعت زیبای شاهرود، قبور شاهرود، امامزاده پیر امام فرزندان امام موسی کاظم (ع)، سراب کیگوران، درهٔ زیبای تنگ تاپله (مسیر دریاچه گهر)، روستای زیبای سرتنگ و تنگ معنا، روستای دره چاه و جله، شاهمکان و کشت ورزه و عشایران بختیاری و صدها جاذبهٔ طبیعی و تاریخی دیگر از جمله زیبایی‌های این منطقهٔ بکر است


منابع[ویرایش]