پرش به محتوا

تونل برفی ازنا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تونل برفی

تونل برفی یکی از چندین آثار طبیعی مهم در شهرستان ازنا است. این تونل به‌صورت طبیعی در برف و یخ‌های دامنهٔ اشترانکوه در منطقهٔ کمندان به‌وجود آمده‌است. طول این تونل بالغ بر ۸۰۰ متر و ارتفاع آن از کف تونل تا سقف بین ۵٫۲ تا ۳ متر است. از این تونل برفی فقط در فصل‌های بهار و تابستان می‌توان بازدید کرد ودر فصل زمستان هم مکانی بسیار جذاب برای کوه نوردی می باشد. برای رسیدن به این تونل باید تا روستای کمندان با اتومبیل رفت و حدوداً دو ساعت نیز پیاده‌روی کرد. این آثار یکی از خطرناک‌ترین مناطق دیدنی می‌باشد که سال گذشته چند نفر زیر آوار برف ماندند[۱] پس گردشگران باید برای بازدید از این میراث طبیعی موارد ایمنی را برای حفظ جان خود و دیگر بازدید کنندگان رعایت نمایند.این پدیده ی شگفت انگیز و طبیعی سالانه میزبان گردشگران بسیاری از سراسر منطقه ی استان لرستان واستان های همجوار است.

برای بازدید از این مکان بهترین زمان فصل‌های بهار و تابستان و اوایل پاییز است. برای رسیدن به تونل برفی، باید مسیر رودخانه را تا رسیدن به بالای کوه ادامه دهید. سرچشمه رودخانه از درون تونل برفی می‌آید.


پانویس[ویرایش]

  1. «آشنایی با جاذبه‌های طبیعی استان لرستان». وب‌گاه سازمان میراث فرهنگی استان لرستان. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۶ ژوئیه ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۲۵ اوت ۲۰۱۲.

«راهنمای سفر به تونل برفی ازنا»