کوه تمندر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از غار تمندر)

رشته کوه تمندر در بخش بربرود شرقی شهرستان الیگودرز واقع شده‌است. این رشته کوه در ضلع شرقی دشتی واقع شده که غرب آن اشترانکوه با حداکثر ارتفاع 4080متر و جنوب آن قالی کوه با حداکثر ارتفاع 4082متر قرار دارد. رشته کوه تمندر دارای قلل مرتفعی است که به استناد نقشه‌های ۱:۵۰۰۰۰ سازمان جغرافیایی ارتش، بلندترین آن‌ها در ضلع شمالی با ارتفاع ۳۵۴۷ متر قرار گرفته‌است. مهم‌ترین قله‌های ضلع شرقی، دو قله با ارتفاع یکسان ۳۲۴۵ متری هستند. در ضلع جنوبی این مجموعه، دو قلهٔ ۳۳۷۰ و ۳۳۲۵ متری واقع‌اند. رشته جنوبی تمندر، شامل یک خط الرأس ۱۵ کیلومتری است که در انتهای باختری آن قلعهٔ مخروبه قدیمی به نام قلعه دختر قرار دارد. مهم‌ترین قلهٔ بخش غربی نیز ۲۹۴۲ متر ارتفاع دارد. کوهستان تمندر یکی از بزرگترین شکارگاه‌های شهرستان الیگودرز است که امروزه به دلیل عدم توجه و حفاظت و شکار بی رویه تقریبا درخالی از هرگونه حیوان وحشی می باشد. زنجیره به هم پیوسته کوه‌ها و قله‌های استان لرستان نه تنها می‌تواند به یکی از کانون‌های توسعه ورزش کوه نوردی و صخره‌نوردی تبدیل شود، بلکه به علت برف‌گیری و وجود شیب‌های مناسب در پاره‌ای از مناطق، قابلیت ایجاد و توسعه ورزش اسکی را نیز دارند. تابلوی قله تمندر مورخ اول تیرماه 1397 توسط گروه کوهنوردی تمندر الیگودرز با ذکر ارتفاع 3550 نصب گردید.

سراب غار تمندر

سراب غار تمندر نیز که در دل کوه قرار دارد و از ضلع شمالی آن بیرون می‌آید جز جاذبه‌های طبیعی منطقه به حساب می‌آید این سراب چشمه‌ای است که با آب فراوان از دل کوه بیرون می‌آید هرچند که به‌تازگی، غار بسته شده و از آب آن برای پرورش ماهی استفاده می‌شود .[۱]

سراب گردکانک

سراب پرآب دیگری در دل کوه تمندر است که از ضلع جنوبی آن بیرون می‌آید

منابع

نقشه‌های توپوگرافی ۱:۵۰۰۰۰ سازمان جغرافیایی ارتش چاپ ۱۳۷۸

  1. «چشم‌اندازهای طبیعی الیگودرز جاذبه‌های ناب گردشگری». سازمان ایرانگردی و جهانگردی. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۲ اکتبر ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۱۷ مهر ۱۳۹۰.

پایگاه خبری لرنا