گوگل مپ میکر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
گوگل مپ میکر
Google map maker.jpg
نشانی وب www.google.com/mapmaker
نوع وب‌گاه نقشه بر روی اینترنت
ثبت نام بله
زبان دسترسی انگلیسی
مالک گوگل
سازنده گوگل
وضعیت کنونی فعال

نقشه ساز گوگل (به انگلیسی: Google map maker) توسط شرکت گوگل در ژوئن ۲۰۰۸، به منظور گسترش وسعت خدمات نقشه‌های ارائه شده توسط گوگل را ه اندازی شد در برخی از کشورها داده‌ها در دسترس نیست، و بنابراین، برای حل این مشکل گوگل تصمیم به استفاده از مشارکت مردمی گرفته‌است.

این پروژه شبیه نقشه باز شهری [۱] می‌باشد، اما بر خلاف متن باز نقشه‌ها را بر اساس مجوز کریتیو کامنز فراهم می‌کند گوگل مپ دارای خصوصیات «... همیشگی، غیر قابل فسخ، در سراسر جهان، آزاد، و مجوز غیر انحصاری را بازتولید، وفق دهند، ویرایش، ترجمه، انتشار، عموم اجرا، نمایش عمومی، توزیع، و خلق آثار مشتق شده از ثبت نام کاربر» می‌باشد.[۲]

هدف نهایی این پروژه به دست آوردن اطلاعات شهری با کیفیت بالا و مورد استفاده قرار دادن در سرویس نقشه گوگل می‌باشد برخی از مشارکت‌های مردمی در نقشه‌های گوگل دیده می‌شود، اما تغییرات صورت گرفته در نقشه ساز بر روی نقشه‌های گوگل به سرعت پدیدار نمی‌شود.

محیط رابط[ویرایش]

کاربران می‌توانند به منظور اضافه کردن ویژگی به طور مستقیم بر روی نقشه‌ها که در آن از قبل مرزها مشخص شده‌است کار کنند، و همچنین می‌توانندویژگی‌هایی مانند جاده, رودخانه, راه آهن و مراکز مهم را مشخص کنند علاوه بر این، کاربران می‌توانند خدمات خاص را اضافه کنند مانند ساختمان‌ها و مراکز تجاری و فرهنگی و مذهبی در نگاه اول به نظر می‌رسد سایت مشابه نقشه‌های گوگل، و سه دیدگاه (نقشه، ماهواره و ترکیبی) در دسترس هستند که به کاربران اجازه می‌دهد برای مشاهده اطلاعات نقشه، تصویر ماهواره‌ای از منطقه و یا ترکیبی از هر دو.

با استفاده از دستور Find و یا Browse tools، کاربران قادر به اضافه و ویرایش ویژگی‌های موجود در نقشه هستند. سه نوع ابزار موجود هست: placemark (نقطه مورد علاقه بر روی نقشه)، خط (برای نقشه کشی جاده‌ها، راه آهن، رودخانه‌ها، و مانند آن) و چند ضلعی (برای تعریف مرزهای و محدوده‌ها، با اضافه کردن پارک‌ها، دریاچه‌ها و ویژگی‌های بزرگ دیگر). ترسیمات انجام شده به وسیله کاربران توسط گوگل به ویژگی‌های مسیر یابی برای جاده‌ها از روی تصاویر ماهواره‌ای موجود اضافه می‌گردد. این رویکرد در مناطقی که نقشه‌های ضعیف دارند با استفاده از تصاویر ماهواره بهبود میابد.

در تلاش برای حصول اطمینان از داده‌های با کیفیت بالا، ترسیمات و مشارکتهای اعضای جدید توسط کاربران با تجربه تر تصحیح می‌شود. این سیستم همچنین به منظور جلوگیری از خرابکاری و اشتباه در نظر گرفته شده‌است. کاربرانی که مشارکتهای موفق بیشتری دارند، ترسیماتشان بر روی نقشه به صورت فوری ذخیره می‌گردد. برخی از ترسیمات و مشخصات ممکن است وقت بسیار زیادی را برای ذخیره در سرور اصلی ببرد.

همکاران می‌توانند بخش‌هایی از نقشه را با عنوان محله خود، تعیین کنند و در این مناطق به جزییات بیشتری بپردازند. کاربران همچنین می‌توانند ترسیمات دیگران را در محله خود تصحیح کنند. محله فرد قابل مشاهده برای دیگر کاربران نیست.

زبان فارسی[ویرایش]

محیط کاملا فارسی گوگل مپ میکر در دسترس می‌باشد و در قسمت تنظیمات می‌توان محیط آن را کاملا فارسی کرد.

دسترسی[ویرایش]

در حال حاضر سرویس برای کشورهای زیر فعال است، هر چند کاربران می‌توانند بدون در نظر گرفتن کمک از موقعیت جغرافیایی خود را تعریف کنند:

لازم به ذکر است که ویرایش نقشه برای تمام کشورهایی که اطلاعات نقشه‌شان کافی نبوده فعال نمی‌باشد. تصاویر ماهواره‌ای و نقشه برداری برای تمام مناطق ذکر شده با وضوح بالا، دشوار است.

منابع[ویرایش]

ویکی‌انگلیسی

جستار وابسته[ویرایش]

گوگل مپس