کارائیب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۱۴°۳۱′۳۲″ شمالی ۷۵°۴۹′۰۶″ غربی / ۱۴.۵۲۵۵۶° شمالی ۷۵.۸۱۸۳۳° غربی / 14.52556; -75.81833

محل منطقه کارائیب در جهان.

منطقه کارائیب که هند غربی و ناحیه آنتیل هم نامیده می‌شود، نام منطقه‌ای است در قاره آمریکا.

منطقه کارائیب، شامل دریای کارائیب، جزایر این دریا و کرانه‌های مجاور این دریا می‌شود. منطقه کارائیب، در جنوب شرقی آمریکای شمالی، و در خاور آمریکای مرکزی و در شمال باختری آمریکای جنوبی قرار گرفته‌است.

اقتصاد[ویرایش]

جزایر کارائیب «گریزگاه مالیاتی» بسیاری از شرکت‌های چندملیتی است.[۱] این شرکت‌ها با ثبت شرکت‌های زیرمجموعه خود در این جزایر، مبالغی بسیار کمتر بابت «مالیات بر درآمد» در کشورهایی که به آن تعلق دارند، می‌پردازند.

نقشه[ویرایش]


دسته‌بندی جزایر[ویرایش]

لوکایان
مجمع‌الجزایر لوکایان
Map of the Caribbean-Lucayan Archipelago.png این مجمع‌الجزایر در غرب اقیانوس اطلی، شمال آنتیل، شرق و جنوب شرق فلوریدا و در شمال خط استوا واقع شده‌است. لوکایان دربرگیرنده  باهاما و  Turks and Caicos Islands (بریتانیا) است. رهبران باماها و تورکس و کایکوس در سال ۲۰۱۰ در مورد امکان تشکیل یک فدراسیون میان دو واحد سیاسی بحث و گفت‌وگو کردند.[۲]
آنتیل بزرگ
آنتیل بزرگ
Caribbean - Greater Antilles.PNG نزدیک به ۹۰ درصد از مساحت خاکی منطقهٔ کارائیب و همچنین ۹۰ درصد جمعیت انسانی این منطقه در این جزایر قرارگرفته‌است. دربرگیرنده  Cuba، هیسپانیولا ( هائیتی و  جمهوری دومینیکن Jamaica،  Cayman Islands (بریتانیا)، و  Puerto Rico (مشترک‌المنافع آمریکا).
آنتیل کوچک
جزایر بادپناه
Caribbean - Leeward Islands.PNG اطلاق نام بادپناه به این جزایر به‌این خاطر است که این گروه از جزیره‌ها نسبت به باد غالب منطقه که از شمال شرقی می‌وزد در پشت جزایر بادگیر قرار گرفته‌اند. دربرگیرنده  U.S. Virgin Islands،  British Virgin Islands،  Anguilla (بریتانیا)،  Antigua and Barbuda، سن مارتن، ( Saint Martin فرانسه،  Sint Maarten هلند Saba (هلند)،  Sint Eustatius (هلند)،  Saint Barthélemy (فرانسه)،  Saint Kitts and Nevis،  Montserrat (بریتانیا)،  Guadeloupe (فرانسه).
جزایر بادگیر
Caribbean - Windward Islands.PNG اطلاق نام بادگیر به این جزایر به‌این خاطر است که این گروه از جزیره‌ها نسبت به باد غالب منطقه که از شمال شرقی می‌وزد رو به سوی باد قرار گرفته‌اند.  Dominica،  Martinique (فرانسه)،  Saint Lucia،  Saint Vincent and the Grenadines،  Grenada،  Barbados، و  Trinidad and Tobago.
آنتیل بادپناه
Caribbean - Benedenwindse eilanden-2010-24-05.PNG دربرگیرنده  آروبا،  Curaçao و  Bonaire که هر سه جزئی از پادشاهی هلند هستند. در هلندی به این جزایر Benedenwindse Eilanden به معنی جزایر زیر باد (بادپناه) می‌گویند. تقسیم‌بندی جزایر آنتیل بر پایه بادگیر و بادپناه در زبان انگلیسی با تقسیم‌بندی‌های آن در زبان‌های هلندی، فرانسوی، آلمانی تفاوت دارد. تقسیم‌بندی‌های ارائه‌شده در اینجا بر اساس زبان انگلیسی انجام شده‌است.


کشورها[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

جزایر دریای کارائیب

منابع[ویرایش]

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ کارائیب موجود است.