پاشاکلا (آمل)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پاشاکلا
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان مازندران
شهرستان آمل
بخش استان مازندران . هزار . ۲۳کیلومتری آمل
دهستان چلاو
نام محلی چلاو
نام‌های دیگر پاشا کلا چلاو
نام‌های قدیمی ندارد
سال بنیاد پیش از سال ۱۳۰۰
مردم
جمعیت بیش از ۱۰۰۰ نفر با رشد متوسط
رشد جمعیت با توجه به مهاجرت های اخیر در حال حاضر نسبتا زیاد
تراکم جمعیت مناسب
نفر بر کیلومتر مربع
جغرافیای طبیعی
مساحت حدود ۱۰ کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا بالاترین روستا در منطقه قبل از جنگل
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۱۸
روزهای یخبندان سالانه قبلا حدود ۶ ماه با تغییرات دمایی فعلی کمتر از دو سه ماه
اطلاعات روستایی
وبگاه رسمی ندارد
جملهٔ خوش‌آمد بر تابلوی ورودی روستا سلام بر ایران کوچک و زیبا
اب . برق . تلفن . گاز بزودی ۱۳۹۷


پاشاکلا چلاو دربارهٔ این پرونده تلفظ ، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان آمل در استان مازندران ایران است. در فاصله ۲۳کیلومتری شهر آمل در جاده هراز قرار دارد خروجی از تهران به آمل دست راست که از افراد غیر ساکن هزینه کمی بابت ورود به منطقه گرفته میشود.که ارزش دیدن منطقه رو دارد.


این محل به نوعی از قدیم ییلاق شهرهای آمل و تا حدودی بابل بوده ولی امروزه بیشتر مورد استفاده تفریحی و تفرجگاهی برای شهر تهران مورد استفاده قرار میگیرد. که این امر باعث افزایش شدید قیمت اراضی و جمعیت شده است.


البته تور های متعدد تفریحی خصوصا از شهر تهران و نقاط مرکزی کشور به این منطقه باعث معرفی بیشتر این منطقه شده البته محدوده فیلبند و ییلاقی بودن منطقه و آب و هوای بسیار متفاوت و مطبوع منطقه باعث جلب توجه توریست ها و خریداران غیر بومی میشود. هرچند ابشار ، جنگل ، ساخت ویلاهای زیبا و مدرن و امنیت منطقه که به غیر از نیروی انتظامی قوانین خواصی از جمله هماهنگی ساخت و ساز و اسباب کشی با مسیولین دهیاری روستا وجود گیت بازرسی و ده ها دوربین حفاظتی و شلوغ نبودن منطقه نسبت به خود فیلبند و نزدیکتر بودن پاشا کلا به جاده اصلی خود دلیلی بر افزایش جمعیت و قیمت منطقه شده است.


مشاهدات عینی بسیار عجیب بود به این لحاظ که قیمت منطقه طی چند سال اخیر از متری ۱۰۰ هزار تومان به بیش از ۶۰۰ الی ۷۰۰ هزار تومان و در موارد تا یک میلیون تومان رسیده است(اسفند ۱۳۹۷) و مکان های ساخته شده و دارای آب و برق چندین برابر این قیمت میباشد.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان چلاو قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۰۴ نفر بوده‌است.

امار قدیمی است امروزه بیشتر از ۲۰۰ خانوار و ۱۰۰۰نفر جمعیت دارد. ۱۳۹۸ امار قبل برای بیش از یک دهه ی قبل است دقیقا ۱۲ سال پیش

منابع[ویرایش]

  • «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد». مرکز آمار ایران. ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲.