گنگرج کلا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گنگرج کلا[۱]
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانمازندران
شهرستانآمل
بخشبخش مرکزی
دهستانچلاو
نام‌های قدیمیگنگ رج کلا
مردم
جمعیت۵۶۵ نفر

گنگرج کلا، روستایی از توابع دهستان چلاو بخش مرکزی شهرستان آمل در استان مازندران ایران است، که در ۴۰ کیلومتری آمل (۴۹۰۰۰ گزی جنوب خاوری آمل) که مسیر جاده فرعی آن در ۲۰ کیلومتری جاده هراز بسمت آمل واقع می‌باشد، هوای آن معتدل مرطوب، آب آن از چشمه تأمین می‌شود؛ که در سال ۱۳۹۱ در مسیر جاده فوق سد هراز (منگل) در حال احداث می‌باشد.

امکانات رفاهی چون آب، برق، تلفن، جاده آسفالته و… برخوردار است. محصول آن لبنیات، غلات، عسل و… می‌باشد. شغل اهالی در گذشته زراعت و دامداری بوده است و زنان کرباس و شال بافی می‌کردند و در حال حاضر اکثر مردم کارمند، کسبه یا تاجرند، که از کسب و کارهای امروزی محسوب می‌شود بهره می‌گیرند.

این روستا دارای دو امامزاده می‌باشد که بنای معصومزاده‌ای به نام امامزاده سیف الدین (ع) دارای بنا قدیمی بوده که در سال ۱۳۹۲ با تغییرات در مکان این بارگاه در حال بازسازی می‌باشد که فوت شدگان محل در جوار این امامزاده به خاک سپرده می‌شوند، امامزاده دگر به نام امامزاده یحیی گنگرج کلا می‌باشد.

در گذشته در زمستان اکثرسکنه برای تعلیف احشام و چوب تراشی به بلیران دشت، دهستان دشت سر می‌رفتند و عده‌ای نیز به دهستان میله و افرادی بوده‌اند که برای تحصیل و کسب و کار به شهرستان آمل می‌آمده‌اند، در شرایط کنونی نیز مردم به شهرستان آمل می‌روند.

نام گنگرج کلا بخاطر استفاده از آب‌های منطقه دور دست توسط ظرفهای سفالین بنام (گنگ) به محل جاری بود و می‌رسید و لذا نام گنگرجکلا از نام لوله مدور سفالین مشتق شده است.

ورزش[ویرایش]

همه ساله در این منطقه مسابقات فوتبال تحت عنوان «مسابقات فوتبال گنگرج کلا» برگزار می‌شود.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان چلاو قرار دارد و براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰، جمعیت آن ۵۶۵ نفر بوده‌است.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

  • [[فهرست روستاهای شهرس

تان آمل]]

منابع[ویرایش]

  1. https://www.vajehyab.com/dehkhoda/گنگرج+کلا
  2. «سرشماری عموم و نفوس مسکن۹۰». بایگانی‌شده از اصلی در ۶ اکتبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۱۹ مارس ۲۰۱۵.