پیامدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ایران (۲۹ خرداد)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

۲۹ خرداد نخستین نماز جمعه پس از آغاز اعتراضات پس از انتخابات ۸۸ به امامت رهبر ایران برگزار شد.

سخنرانی خامنه‌ای در اولین نماز جمعه تهران پس از انتخابات[ویرایش]

این نماز جمعه به امامت سید علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در دانشگاه تهران برگزار شد. خامنه‌ای در خطبه دوم که طولانی‌تر از حد معمول بود در سه بخش، به مسائل راجع به انتخابات و اعتراض کاندیداها پرداخت.

علی خامنه‌ای در خطبه‌های نماز جمعه تهران هر ۴ کاندیدا رو جزو عناصر نظام دانست و پیرامون اعتراضات خیابانی هشدار داده و گفت که مسئولیت «خون‌ها و خشونت‌ها و هرج و مرج‌ها» بر عهده کسانی است که از تظاهرات‌ها پشتیبانی می‌کنند. وی در سخنان خود از انتخابات و سلامت آن دفاع کرد و گفت «نظام جمهوری اسلامی اهل خیانت در آرا نیست. سازوکارهای قانونی برگزاری انتخابات اجازه تقلب را نمی‌دهد…». وی نامزدهای معترض را دعوت به پیگیری خواسته‌های خود از طریق مجاری قانونی دعوت کرد و گفت «زیر بار بدعت‌های غیرقانونی نخواهد رفت» و «اگر امروز چارچوب‌های قانونی شکسته شود از این به بعد هیچ انتخاباتی مصونیت نخواهد داشت». خامنه‌ای گفت که ترک منازعات و اختلافات بایستی در صحنه انتخابات رقم خورد و نه اینکه پس از شکست در آن، هواداران خود را به خیابان‌ها بریزیم. وی از سلب امنیت و اغتشاش در فعالیت‌های روزمره مردم توسط هواداران کاندیدای معترض انتقاد کرد. وی پس از انتقاد از افراطی گری‌های انجام شده در جریان مناظرات، به تخریب‌های نامنصفانه بعضی کاندیداها در حق دولت نهم و نیز اعلام اسامی افراد به بهانه فساد بدون اثبات جرم اشاره کرد و با ذکر اسم از سوابق هاشمی رفسنجانی و ناطق نوری دفاع کرد. وی در مورد احمدی‌نژاد گفت: «میان آقای هاشمی و رئیس‌جمهور نیز از سال ۸۴ اختلاف نظرهای متعددی دربارهٔ مسائل خارجی، نحوه اجرای عدالت اجتماعی و برخی مسائل فرهنگی وجود دارد که البته نظر رئیس‌جمهور به نظر بنده نزدیکتر است». وی همچنین گفت:

برخی‌ها بدانند که با حرکات خیابانی نمی‌توان اهرم فشار بر ضد نظام بوجود آورد و مسئولان را وادار کرد تحت عنوان مصلحت زیر بار خواسته‌های آن‌ها بروند.

آیت‌الله خامنه‌ای در پایان سخنان خود در حالی که می‌گریست گفت که خود حاضر به فداکاری در راه اسلام و انقلاب است.[۱][۲][۳]

در واکنش به اظهارات وی گوردون براون نخست‌وزیر انگلیس گفت :"ما هم به همراه سایرین، از جمله همه کشورهای اتحادیه اروپا، متفق القول، استفاده از خشونت و توقیف مطبوعات را محکوم می‌کنیم. بریتانیا از حق ایرانی‌ها برای انتخاب کسی که می‌خواهند، حمایت می‌کند.»

آنجلا مرکل صدرآعظم آلمان هم گفت: «ایران باید ادعاهای مبنی بر بروز تقلب در انتخابات ریاست جمهوری را بررسی کند.» سارکوزی رئیس‌جمهور فرانسه هم گفت: «ما همیشه موافق گفتگو با ایران بوده‌ایم. اما زمانی که باید سیاستی را محکوم کرد، راهی جز محکوم کردن وجود ندارد. اما نکته مهم‌تر برای ما این است که تمامی این اعتراضات خیابانی برای شفافیت بیشتر در جریانات و آینده بهتر، خبر خوبی است و امیدوارم رهبران ایران واکنشی نامناسب از خود نشان ندهند.» سازمان عفو بین‌الملل نیز در بیانیه‌ای گفت که به نظر می‌رسد اظهارات خامنه‌ای چراغ سبزی است برای نیروهای امنیتی ایران در سرکوب اعتراض‌های بیشتر.[۴]

در داخل ایران نیز با وجود تهدید و سرکوب شدید رسانه‌ها و دستگیری بسیاری از فعالان سیاسی برخی به اظهارات خامنه‌ای واکنش نشان دادند. احمد قابل گفت که این گونه سخن گفتن در شان رهبر نیست. «اگر صحبت تهدید است، پس چرا در پایان سخن متوسل می‌شوند به حضرت ولی عصر و اشک می‌ریزند؟ اگر صحبت تهدید نیست صحبت تلطیف و تن دادن به قانون است، خود این قانون مجوز داده که اگر انسان‌ها از طرق دیگر به خواسته‌هایشان نرسیدند، حق اجتماع و راهپیمایی مسالمت‌آمیز دارند.»[۵]

محمدجواد اکبرین نیز گفت که برای رهبر ایران هر سخنی جز حرف خودش را یک تهدید طبیعی می‌داند:"آقای خامنه‌ای معتقد است اگر در کشور نظری به جز نظر خودش ارائه شود، تحمل ندارد و تهدید از این بابت طبیعی است. همچنین برای داشتن هوادران هم تحریک احساسات ضروری است.[۶]

نامه سرگشاده مهدی کروبی به شورای نگهبان[ویرایش]

مهدی کروبی با نگارش نامه‌ای سر گشاده به شورای نگهبان خواستار ابطال انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری و برگزاری مجدد آن شد. کروبی در این نامه خطاب به اعضای شورای نگهبان نوشت: «با رأی عادلانه دربارهٔ انتخابات وابطال آن و برگزاری انتخابات مجدد اراده ملت را بپذیرید و بقای نظام را تضمین کنید که این به عدالت نزدیکتر است.»[۷]

ادامه اعتراض شبانه به نتیجه انتخابات ایران در پشت بام‌ها[ویرایش]

در این روز نیز در تهران و برخی شهرهای دیگر ایران معترضان به نتیجه انتخابات جمعه شب هم به پشت بام‌ها رفتند و مانند شب‌های گذشته اعتراض خود را با سردادن فریاد «الله اکبر» اعلام نمودند. قلم نیوز، سایت رسمی ستاد میرحسین موسوی گزارش داد که «الله و اکبرهای یاران میرحسین، برای هفتمین شب متوالی هر محله و شهر ایران را فرا گرفته‌است». به سبب آنکه که نمادهای مربوط به میرحسین موسوی توسط دیگران هم به کار گرفته می‌شد، هواداران او «برای آنکه معنای الله و اکبر شان قلب نشود، میان ذکرالله و اکبر شعار می‌دهند: یا حسین، میر حسین».[۸]

دعوت به راهپیمایی[ویرایش]

مجمع روحانیون مبارز (حامی موسوی) و حزب اعتماد ملی (حامی کروبی) دعوت به برگزاری تظاهرات آرام در اعتراض به برگزاری انتخابات در روز شنبه از میدان انقلاب به میدان آزادی کرد.

منابع[ویرایش]

  1. «خامنه‌ای: نظر آقای رئیس‌جمهور به نظر بنده نزدیک‌تر است». رادیو فردا. ۲۰ خرداد ۱۳۸۸.
  2. «سخنان رهبری انقلاب در نماز جمعه تاریخی تهران». وبگاه رسمی. ۱ فروردین ۱۳۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۲ ژوئن ۲۰۰۹. دریافت‌شده در دی ۱۳۸۶. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید=،|تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  3. «هشدار آیت‌الله خامنه‌ای در مورد ادامه تظاهرات خیابانی». وبگاه رسمی. ۱ فروردین ۱۳۸. دریافت‌شده در دی ۱۳۸۶. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید=،|تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  4. «واکنش‌های بین‌المللی به سخنان آیت‌الله خامنه‌ای». ۳۰ خرداد ۱۳۸۸. بی‌بی‌سی فارسی. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  5. ««برای یک رهبر این‌گونه سخن گفتن درست نیست»». رادیو فردا. ۳۰ خرداد ۱۳۸۸.
  6. ««برای آقای خامنه‌ای هر حرفی به جز حرف خودش، یک تهدید طبیعی است»». رادیو فردا. ۳۰ خرداد ۱۳۸۸.
  7. «کروبی با نگارش نامه‌ای سرگشاده به شورای نگهبان اعلام کرد: با ابطال این انتخابات اراده ملت را بپذیرید و بقای نظام را تضمین کنید». وبگاه رسمی حزب اعتماد ملی. ۳۰ خرداد ۱۳۸۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۱ ژوئن ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۳۰ خرداد ۱۳۸۸.
  8. «اعتراض شبانه به نتیجه انتخابات ایران در پشت بام‌ها ادامه یافت». وبگاه رسمی بی‌بی‌سی فارسی. ۲۹ خرداد ۱۳۸۸. دریافت‌شده در خرداد ۱۳۸۸. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)