حزب اسلامی کار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
حزب اسلامی کار
دبیرکل حسین کمالی
نامزد انتخاباتی اخیر لیست امید
شعار تداوم اصلاحات
بنیانگذاری ۱۳۷۷
اعضای ثبت‌نام کرده شورای هماهنگی جبهه اصلاحات
کشور  ایران

حزب اسلامی کار یکی از احزاب‌اصلاح طلب ایران است که بعد از انتخابات هفتمین دوره­ ریاست جمهوری ۱۳۷۶ از بطن خانه­ کارگر به دبیرکلی ابوالقاسم سرحدی‌زاده، با کارکرد بیشتر سیاسی و کمتر صنفی به ­وجود آمد و در تاریخ ۵/۱۱/۱۳۷۷ از وزارت کشور اجازه­ فعالیت یافت و در تاریخ ۲۹/۱۱/۱۳۷۷ به ­طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد.

زمینه‌های شکل گیری[ویرایش]

ریشه خانه­ کارگر به شاخه کارگری حزب جمهوری اسلامی می‌رسد. خانه کارگر به­ عنوان مدافع حقوق کارگران در جمهوری اسلامی ایران, توسط حسین کمالی ،علیرضا محجوب، علی ربیعی تأسیس شد و آن‌ها در تاریخ ۱۵/۱۰/۱۳۷۰ از وزارت کشور اجازه­ فعالیت گرفتند.

بعد از انتخاب شدن خاتمی به ریاست جمهوری و در راستای تحقق شعارهای رئیس ­جمهور مبنی بر توسعه ­ی سیاسی عده‌ای از اعضای مرکزی تشکیلات خانه­ کارگر تصمیم به ایجاد حزب جدیدی به نام حزب اسلامی کار گرفتند. بدین ترتیب با ایجاد حزب اسلامی کار، فعالیت سیاسی در حزب اسلامی کار و فعالیت صنفی و کارگری در خانهٔ کارگر تفکیک شدند. این مساله امکانی را به خانه کارگر و حزب اسلامی کار داد تا بتوانند در مواقع خاص مواضع متفاوتی بگیرند. به طور مثال، در انتخابات مجلس نهم که اصلاح طلبان لیست انتخاباتی ارائه ندادند، خانه کارگر وارد انتخابات شد و رسماً کاندیدا معرفی کرد.

دبیرکل[ویرایش]

اولین دبیر کل این حزب در سالهای ۱۳۷۷-۱۳۸۰ آقای سرحدی زاده بوده‌اند و پس از آن دکترحسین کمالی دبیرکل این حزب شد که تا امروز نیز ادامه دارد.

سازمان‌ها[ویرایش]

رییس سازمان زنان خانم افسانه اقبال نیا،رئیس سازمان دانشجویی مهدی فرنیان، رئیس سازمان جوانان حزب اسلامی کار پیام مجرد و رئیس سازمان سبز حزب اسلامی کار الهیار عرب می‌باشند.

اعضای سرشناس[ویرایش]

معاونت‌ها[ویرایش]

رییس دفتر سیاسی و سخنگوی این حزب محمدتقی علی حسینی، معاون تشکیلات وامور استانهای این حزب سیدحسن موسوی، معاون امور سازمانهای این حزب حسین افکاری، معاون آموزش این حزب علیرضا زمانی نوری، ومعاون اداری، مالی این حزب سحر خسروی هستند.

دفتر سیاسی[ویرایش]

آقایان تقی علی حسینی، افشین حبیب‌زاده، سیدحسن موسوی، مهدی فرنیان، حسین افکاری، محمد مهدی انتشاری و علیرضا زمانی نوری اعضای اصلی و  خانم افسانه اقبال نیا  به عنوان عضو علی‌البدل دفتر سیاسی حزب اسلامی کار می باشند.

منابع[ویرایش]