کلژ دو فرانس

مختصات: ۴۸°۵۰′۵۷″ شمالی ۰۰۲°۲۰′۴۴″ شرقی / ۴۸٫۸۴۹۱۷°شمالی ۲٫۳۴۵۵۶°شرقی / 48.84917; 2.34556
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Collège de France
Collège de France @ Paris (30932782685).jpg
کلژ دو فرانس
لاتین: کالج سلطنتی فرانسه
نامهای پیشین
کلژ رویال
شعارتعلیم همه چیز
نوعموسسه‌ی دولتی
بنیانگذاری شده۱۵۳۰ (منشور سلطنتی)
فرانسوای اول، پادشه کشور فرانسه
وابستگیدانشگاه پ.اس.ال، کنسرسیوم کوپرن
گردانندهتوماس رومر
اعضای هیئت علمی۴۷ کرسی (۲۰۱۶)
موقعیتپاریس، فرانسه
پردیسکارتیه لاتن، منطقه پنجم پاریس
وبگاه

کلژ دو فرانس (به فرانسوی: Collège de France) که پیش‌تر کلژ رویال ( به فرانسوی: Collège des lecteurs royaux) نامیده می‌شد، یک موسسه‌ی پژوهشی و آموزشی بزرگ است که فرانسوای اول آن را در سال ۱۵۳۰ بنا کرد. این موسسه در منطقه‌ی پنجم پاریس، در میدان مارسلین (Place Marcelin-Berthelot) و در کارتیه لاتن قرار دارد.

دو امر پژوهش و آموزش به این موسسه که هدفش «دانش در راستای گسترش تمامی رشته‌های ادبی، علمی، هنری» است، گره خورده. کلژ دو فرانس کلاس‌هایی رایگان با رده‌ی علمی بسیار بالا ارائه می‌دهد که ورود به آن برای همه بدون نیاز به ثبت‌نام مقدور است. از همین روست که این مکان از نقطه نظرِ آزاداندیشی درخور توجهی ویژه در فرانسه است.

انتخاب‌شدن به عنوان استاد در کلژ دو فرانس و صاحب کرسی شدن یکی از بالاترین رده‌های آموزش عالی در فرانسه است. این موسسه حدودا ۵۰ کرسی دارد که سرفصل آن‌ها با توجه به آخرین تحولات علمی تعیین می‌گردد. (مثلا کرسی درس ادبیات ممکن است به علت تحولات علمی حذف و کرسی درس ریاضیات جایگزین آن شود.) صاحب هر کرسی بر اساس نظرات همتایان خود، فعالیت‌های غیر دانشگاهی‌اش برگزیده می‌شود و نه بر اساس آن عناوین دانشگاهی که داراست.

کلژ دو فرانس از اعضای وابسته به دانشگاه پی‌اس‌ال است.


تاریخچه

این موسسه پیش‌تر «کلژ رویال» نامیده می‌شد. در سال ۱۸۷۰ این نام فعلی، کلژ دو فرانس، برای آن برگزیده شد. در قرن شانزدهم، این موسسه زبان فرانسه را، زبان آموزش برخی از دروس اعلام کرد در حالی که سوربن تا قرن‌ها آموزش را به زبان لاتین ادامه می‌داد.

در سال ۱۵۳۰، سرکتابدار سلطنتی، گیوم بوده، که مترجم بزرگ آثار دوران باستان نیز بود به پادشاه، فرانسوای اول، پیشنها کرد تا موسسه‌‌ای ایجاد کند. هدف آن بود که در این موسسه‌ی آموزشی و پژوهشی دروسی تدریس شود که دانشگاه پاریس از تدریسشان سر باز می‌زد.