تاریخ زیست‌محیطی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Two views of the Earth from space.
دستیابی به پایداری کره زمین را توانمند می‌سازد تا به حمایت از زندگی بشری که ما می‌شناسیم ادامه دهد. تیلهٔ آبی تصاویر ترکیبی ناسا: ۲۰۰۱ (چپ)، ۲۰۰۲ (راست)
شهر ماچو پیچو در سال ۲۰۱۸ ساخته شد. ۱۴۵۰ پس از میلاد، در اوج امپراتوری اینکاها. چشم‌انداز عالی از دو دره و یک کوه تقریباً صعب العبور در پشت خود دارد. منبع آب چشمه‌ای و زمین کافی برای تأمین غذای فراوان وجود دارد. دامنه‌های منتهی به آن پلکانی شده‌اند تا زمین‌های کشاورزی را برای محصولات کشاورزی فراهم کنند، فرسایش خاک را کاهش دهند، در برابر رانش زمین محافظت کنند و شیب‌های تند ایجاد کنند تا مهاجمان بالقوه را ناامید کنند.

تاریخ زیست‌محیطی (به انگلیسی: Environmental history) مطالعه تعامل انسان با جهان طبیعی در طول زمان است که بر نقش فعال طبیعت در تأثیرگذاری بر امور انسانی و برعکس تأکید می‌کند.[۱]

تاریخ زیست‌محیطی برای نخستین بار در ایالات متحده از جنبش زیست‌محیطی دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ پدیدار شد و بسیاری از انگیزه‌های آن هنوز از نگرانی‌های زیست‌محیطی امروزی جهانی ناشی می‌شود.[۲] این رشته بر اساس مسائل حفاظتی پایه‌گذاری شد، اما دامنه آن گسترش یافته‌است تا تاریخ اجتماعی و علمی کلی‌تری را دربر گیرد و ممکن است به شهرها، جمعیت یا توسعه پایدار بپردازد. همان‌طور که تمام تاریخ در جهان طبیعی اتفاق می‌افتد، تاریخ محیط زیست تمایل دارد بر مقیاس‌های زمانی خاص، مناطق جغرافیایی یا موضوعات کلیدی تمرکز کند. همچنین یک موضوع به شدت چندرشته‌ای است که به‌طور گسترده‌ای از علوم انسانی و علوم طبیعی استفاده می‌کند.

موضوع تاریخ محیط زیست را می‌توان به سه جزء اصلی تقسیم کرد.[۳] دستهٔ یکم، خود طبیعت و تغییر آن در طول زمان، شامل تأثیر فیزیکی انسان بر زمین، آب، جو و زیست‌کره زمین است. دسته دوم، نحوه استفاده انسان از طبیعت، شامل پیامدهای زیست‌محیطی افزایش جمعیت، فناوری موثرتر و تغییر الگوهای تولید و مصرف است. دیگر موضوعات کلیدی عبارتند از: گذار از جوامع صحرایی-گردآورنده عشایری به کشاورزی مستقر در انقلاب نوسنگی، تأثیرات گسترش استعماری و سکونت‌گاهها و پیامدهای زیست‌محیطی و انسانی انقلاب‌های صنعتی و فناوری.[۴] در نهایت، مورخان محیط زیست به بررسی نحوه تفکر مردم در مورد طبیعت می‌پردازند — نحوه تأثیر نگرش‌ها، باورها و ارزش‌ها بر تعامل با طبیعت، به ویژه در قالب اسطوره‌ها، دین و دانش.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «Environmental History | Encyclopedia.com». www.encyclopedia.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۷-۱۲.
  2. MacEachern & Turkel 2009.
  3. Worster 1988.
  4. Grove 1994.

منابع[ویرایش]

  • MacEachern, Alan; Turkel, William J., eds. (2009). Method & Meaning in Canadian Environmental History. Toronto: Nelson Education. ISBN 978-0-17-644116-6.
  • Grove, Richard (1994). Green Imperialism: Colonial Expansion, Tropical Island Edens and the Origins of Environmentalism, 1600–1860. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 0-521-56513-8.
  • Worster, Donald, ed. (1988). The Ends of the Earth: Perspectives on Modern Environmental History. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 0-521-34846-3.

پیوند به بیرون[ویرایش]