مسعود علیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مسعود علیا (متولد ۱۳۵۴) مترجم و پژوهشگر ایرانی حوزهٔ فلسفه و استادیار گروه فلسفه هنر دانشگاه هنر است.[۱] کتاب جنبش پدیدارشناسی با ترجمه او برنده جایزه کتاب سال شد.[۲]

تحصیلات[ویرایش]

او دوره کارشناسی زبان و ادبیات فارسی را در دانشگاه تهران و دوره کارشناسی ارشد فلسفه را در دانشگاه شهید بهشتی گذراند[۳] او دربارهٔ گستره راز و تقلیل آن به مسئله در فلسفه گابریل مارسل کار تحقیقاتی کرده‌است. اصالت تجربه و دگرگونی در منابع مابعدالطبیعه در فلسفه گابریل مارسل از دیگر موضوع‌های مورد تحقیق او بوده‌است.[۳] او در تیرماه ۱۳۸۷، دوره دکتری فلسفه را با نگارش رساله‌ای تحت عنوان «شرط امکان اخلاق در اندیشه‌ لویناس» به راهنمایی عبدالکریم رشیدیان در مؤسسه حکمت و فلسفه به پایان برد.[۴][۵]

کتاب‌ها[ویرایش]

ترجمه[ویرایش]

تألیف[ویرایش]

  • فرهنگ توصیفی فلسفه اخلاق، مسعود علیا، تهران: هرمس و مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران
  • کشف دیگری همراه با لویناس، مسعود علیا، تهران: نشر نی
  • عطار، مسعود علیا، تهران: مدرسه
  • سهروردی، مسعود علیا، تهران: مدرسه
  • فرزانگان خاک، مسعود علیا، تهران: مدرسه

منابع[ویرایش]

  1. «درباره مسعود علیا». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۱ نوامبر ۲۰۱۱.
  2. معرفی برگزیدگان کتاب فصل/ «داستان» در میان برندگان جایی نداشت
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ «پایان‌نامه کارشناسی ارشد مسعود علیا، سایت پایان‌نامه‌های دانشگاهی ایران، بازدید ۱۳۹۶» (PDF). بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۸ نوامبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۲۲ نوامبر ۲۰۱۲.
  4. «صفحه شخصی مسعود علیا در وب‌گاه مؤسسه حکمت و فلسفه». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۱ نوامبر ۲۰۱۱.
  5. «جلسه دفاعیه دکترای مسعود علیا با عنوان شرط امکان اخلاق در اندیشه لویناس». بایگانی‌شده از اصلی در ۳ اکتبر ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۱ نوامبر ۲۰۱۱.

پیوند به بیرون[ویرایش]