بیومیمتیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

بیومیمتیک یا زیست‌تقلید[۱]، در حقیقت اساس این علم مدلهای طبیعی بیولوژیکی است که با مطالعه فیزیولوژی آنها می‌توانیم سیستمهای مدرن تکنولوژیک را طراحی کرده و بسازیم.

امروزه همه اختراعات بشر را می‌توان به نوعی بهره گرفته از مدلهای زنده دانست. کامپیوترها و روبوتهای دستیار که رفته رفته جای انسان را گرفته‌اند با توجه به مطالعه بر روی ساختارهای بیولوژیک ساخته شده‌اند.

طراحی با الگو برداری از طبیعت

اکنون از شبیه‌سازی بیولوژیکی برای درمان و ساخت بافتها و اندامهای از دست رفته نیز بهره می‌گیرند. محققان از آتل‌های مصنوعی‌ای استفاده کردند که با سلول‌های پیوندها رشد نموده نسوج جدیدی را در «رباط صلیبی پیشین» آسیب‌دیده خرگوش‌ها ایجاد می‌کند. این مطالعه‌ها می‌تواند انقلابی جدید در استراتژی‌های معالجهٔ بیمارانی باشد که از پارگی رباط (ACL) رنج می‌برند.

طراحی هواپیما بر اساس ساختار بدن پرندگان، ساخت زیردریایی از روی ساختار دلفین‌ها و یا رادارها با توجه به سیستم راداری خفاش‌ها و... مثالهایی از علم بیوممتیک یا بیونیک Bionic می‌باشند.

منابع[ویرایش]

  1. «زیست‌تقلید» [نانوفنّاوری] هم‌ارزِ «biomimetics»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی و زیر نظر غلامعلی حدادعادل، «فارسی»، در دفتر سیزدهم، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی (ذیل سرواژهٔ زیست‌تقلید) 

ویکی‌پدیای انگلیسی en:biomimicry