واریس دیری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
واریس دیری
Waris Dirie - Bratislava 2010.png
زادهٔ1965 (۵۶–۵۷ سال)
Galkayo، سومالی
پیشهModel, social activists, author, actress, UN Special Ambassador (1997–2003)
عنوانواریس دیری
روی جلد کتاب کودکان صحرا نوشتهٔ واریس دیری در سال ۲۰۰۵.

واریس دیری مانکن زن بین‌المللی سومالیایی‌تبار، نویسنده و سخنگوی حقوق زنان در آفریقاست و به عنوان سفیر سازمان ملل متحد در راه توقف بریدن آلت زنانه (ختنه زنان) جهان فعالیت می‌کند.

دیری در کتاب «گل صحرا» خاطرات کودکی خود را بازگو می‌کند. دوران کودکی او در زندگی کوچ نشینی به ویژه در نگهداری از حیوانات گذشته‌است. در کودکی ختنه شده‌است و در ۱۲ سالگی از زندگی کوچ نشینی صحرایی و ازدواج اجباری فرار کرد چون پدرش در مقابل پنج شتر، او را به عقد مردی شصت ساله درآورده بود. او از صحرای سخت سومالی گذشت و در آخر به لندن رفت. یک عکاس انگلیسی در لندن زیبایی و استعداد او را کشف می‌کند و سرانجام واریس یک مدل (مانکن) شد.

او در بخش بعدی این کتاب ضمن وحشیانه خواندن تجربه‌اش از عمل ناقص‌سازی جنسی زنان که نزد عوام به ختنه زنان نیز معروف است، گزارش می‌دهد که این کار معمولاً در شرایط کاملاً ابتدایی به وسیله قابله یا زنی دهاتی و بدون هیچ‌گونه داروی بیهوشی انجام می‌شود.

از این پس واریس تصمیم می‌گیرد دربارهٔ ختنه شدنش صحبت کند. ابتدا به این دلیل که این موضوع او را عمیقاً آزار داده‌است و علاوه بر مشکلات جسمی هیچگاه نتوانسته‌است به لذت رابطه جنسی پی ببرد؛ و دلیل دیگر اینکه حالا به عنوان زنی بالغ از کشورش می‌تواند به جای تمامی زنان هم‌وطنش که سکوت کرده‌اند کاری بکند. امروز واریس به عنوان سفیر سازمان ملل متحد در راه توقف ختنه زنان جهان فعالیت می‌کند.

کتاب‌شناسی[ویرایش]

  • کتاب «گل صحرا» نوشته واریس دیری و Cathleen Miller. خاطرات کودکی و نوجوانی واریس دیری است و چگونگی ناقص سازی جنسی (ختنه زنان) و فرارش از آفریقا به سوی لندن را شرح می‌دهد.[۱]
  • Desert Dawn در این کتاب شرح می‌دهد چگونه سفیر سازمان ملل متحد در راه توقف ختنه زنان جهان شد.
  • کتاب «کودکان صحرا» کتاب دیگری از واریس دیری به همراه روزنامه‌نگار کورینا میلبورن است که در تحقیقات خود میزان رواج ناقص سازی جنسی زنان در اروپا را نشان دادند.[۲]
  • نامه به مادرم

فیلم‌شناسی[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. گل صحرا بایگانی‌شده در ۱۶ فوریه ۲۰۰۸ توسط Wayback Machine، کانون زنان ایرانی
  2. Book Reviews-Desert Children بایگانی‌شده در ۸ ژوئن ۲۰۱۰ توسط Wayback Machine, Times Online ,01 March 2006
  3. Model Liya Kebede to star in 'Flower'

منابع[ویرایش]

  • «گل صحرا». کانون زنان ایرانی. ۵ تیر ۱۳۸۴. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۶ فوریه ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۲۶ ژانویه ۲۰۰۸.
  • Book Reviews-Desert Children, Times Online ,0۱ مارس ۲۰۰۶