روس کیف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۵۰°۲۷′ شمالی ۳۰°۳۱′ شرقی / ۵۰٫۴۵۰°شمالی ۳۰٫۵۱۷°شرقی / 50.450; 30.517

روس کی‌یف
Русь

۸۸۲–سدهٔ سیزدهم میلادی
روس کیف در سدهٔ یازدهم میلادی
پایتخت کی‌یف
زبان‌(ها) اسلاوی خاوری باستان
دین الحاد اسلاوی
کلیسای ارتدکس شرقی
دولت پادشاهی (دودمان روریک)
شاهزادهٔ بزرگ کی‌یف
 - ۸۸۲–۹۱۲ اولگ
قانونگذار وچه، انجمن لیوبچ
تاریخچه
 - تأسیس ۸۸۲
 - فروپاشی سدهٔ سیزدهم میلادی
یکای پول گریونا
پیش از آن
خاقانات روس

روسِ کیف نام دولتی قرون وسطایی اروپایی بود که در اواخر سدهٔ نهم میلادی تشکیل‌شد و پس از تازش مغولها میان سال‌های ۱۲۳۷ تا ۱۲۴۰ میلادی از میان رفت.

این مملکت در منابع همعصر خویش-از جمله در متن‌های اسلامی- همواره روس خوانده می‌شده‌است و عنوان روسِ کیف مربوط به سدهٔ نوزدهم میلادی است که تاریخنگاران موضوع روسیه برای اشاره به دولتی که پایتختش کی‌یف بوده این عنوان را بدان اطلاق نموده‌اند.

تاریخچه[ویرایش]

شکل اولیه نظام سیاسی روس‌ها، خاقانات روس نام‌داشت. مرکزیت این خاقانات در ولیکی نووگورود قرارداشت. در ۸۸۲ میلادی وایکینگ‌ها شهر کی‌یف را از تصرف خزرها بیرون‌آوردند و آن را پایتخت روس کیف نمودند. این دولت در سدهٔ یازدهم میلادی به اوج خود رسید و مرزهایش از جنوب تا دریای سیاه، از خاور تا رودخانه ولگا، از باختر تا پادشاهی لهستان و گراندوشی لیتوانی گسترده شده‌بود. دورهٔ درخشان این نظام، روزگار فرمانروایی ولادیمیر بزرگ و پسرش یاروسلاول یکم بود که روس‌ها مسیحیت را پذیرفتند و نخستین قانون به یکی از زبان‌های اسلاوی شرقی به نام روسکایا پراودا پدیدآمد.

فرمانروایان روس کیف از تبار نروژی‌های باستان و گروهی از وایکینگ‌ها بودند که بر اکثریتی از اسلاوها فرمان می‌راندند.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors، "Kievan Rus'،" Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Kievan_Rus%27&oldid=524165136 (accessed December 12, 2012).