رسانه‌های روسیه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

'رسانه‌های روسیه به رسانه‌های گروهی و مستقر در روسیه اطلاق می‌گردد. رسانه‌های روسیه متنوع هستند و شامل طیف وسیعی از رسانه‌های چاپی، تلویزیون، مجلات و روزنامه‌ها که توسط هر دو بخش دولتی و خصوصی اداره می‌شوند که اشتراک و سایر درآمدهای فروش به تبلیغات بستگی دارد. قانون اساسی روسیه آزادی بیان را تضمین می‌کند. سیستم رسانه ای روسیه به عنوان یک کشور در حال گذار رو به تغییر می‌باشد.

بیش از ۸۳۰۰۰ رسانه فعال و رسمی ثبت شده در روسیه وجود دارند که اطلاعات خود را به ۱۰۲ زبان پخش می‌کنند. تقسیم‌بندی رسانه‌های به این شکل می‌باشد: مجلات ۳۷٪. روزنامه‌ها ۲۸٪. رسانه‌های آنلاین ۱۱٪. تلویزیون ۱۰٪. رادیو ۷٪ و آژانس‌های خبری ۲٪. رسانه‌های چاپی که دو سوم کل رسانه‌ها را تشکیل می‌دهند بیشترین درصد را به خود اختصاص داده‌اند.[۱][۲] رسانه‌ها باید مجوز پخش اطلاعات را به دست بیاورند و در حال حاضر ۶۳ درصد رسانه‌ها در داخل کشور، ۳۵ درصد در خارج از کشور و ۱۵ درصد در حوزه کشورهای مستقل همسود (CIS) برنامه‌های خود را پخش می‌کنند.[۱]

سه کانال تلویزیونی سراسری وجود دارد که در سراسر کشور پخش می‌شوند و سایر کانال‌ها، کانال‌های محلی و منطقه‌ای می‌باشند. روزنامه‌های محلی دومین انتخاب محبوب هستند، در حالی که اینترنت در مقام سوم است. در تمام حوزه‌های رسانه‌ای، ترکیبی از مالکیت خصوصی و دولتی وجود دارد. سه کانال تلویزیونی سراسری کشور به خاطر عدم رعایت بیطرفی مورد انتقاد مردم می‌باشند.

سازمان گزارشگران بدون مرز که هر سال ارزیابی و رتبه‌بندی آزادی مطبوعات کشورها را بر اساس شاخص آزادی رسانه تهیه و منتشر می‌کند، در سال ۲۰۱۶، روسیه را در رتبه ۱۴۷ از ۱۷۹ کشور قرار داده‌است.[۳] انجمن خانه آزادی نیز رتبه‌بندی مشابهی را انتشار داده و در آن روسیه از ۱۹۷ کشور در رتبه ۱۷۶ قرار گرفته‌است.[۴]

روسیه جزو ۱۰ کشور بزرگ از لحاظ تعداد روزنامه نگاران کشته شده می‌باشد.[۵]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ "Number of media outlets registered in Russia up 24% to 4-year highs — research". TASS. Retrieved 2016-12-21.
  2. "Роспечать - официальный сайт: Число зарегистрированных в РФ СМИ в январе 2016 года выросло почти на четверть". fapmc.ru. Retrieved 2016-12-21.
  3. "Press Freedom Index 2011 – 2012". گزارشگران بدون مرز. Archived from the original on 2012-01-31. Retrieved 21 Apr 2014.
  4. "Freedom of the Press 2013" (PDF). Freedom House. Retrieved 14 June 2014.
  5. "Getting Away With Murder". Committee for the Protection of Journalists. 2 May 2013. Retrieved 14 June 2014.