حقوق دگرباشان در روسیه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

دگرباشی جنسی در روسیه از سال ۱۹۹۳ قانونی است.[۱] دگرباشان جنسی (همجنس‌گرایان، دوجنس‌گرایان، تراجنسی‌ها) در روسیه با وجود دستاوردهایی که در دو دهه گذشته به دست آورده‌اند، ممکن است با محدودیت‌های قانونی که بر دگرجنس‌گرایان حاکم نیست روبرو شوند. در سال ۲۰۰۸ به مردان دارای رابطهٔ جنسی با مردان در نهایت اجازهٔ اهدای خون داده شد.[۲] روسیه هیچ قانون کیفری در سطح دولت فدرال در رابطه با دگرباشی جنسی و همجنس‌گرایی ندارد. در سال ۱۹۹۳ از مردان دارای روابط همجنس گرایانه جرم زدایی شد.[۱]

از سال ۲۰۱۲ قانون ممنوعیت تبلیغ همجنس‌گرایی و پدوفیلی در میان افراد زیر سن قانونی در چهار منطقه از روسیه شامل ریازان، آرخانگلسک، کوستروما و سن پترزبورگ تصویب شده‌است.[۳][۴] در این قانون در سن پترزبورگ جریمه ۱۶۰۰۰ دلاری برای اشخاص حقیقی و تا ۱۶۰۰۰۰ دلار برای اشخاص حقوقی پیش بینی شده‌است. قانون برگزاری رژه همجنس‌گرایان را نیز در روسیه ممنوع می‌کند. یک روز پس از امضا و اجرای قانون در سن پترزبورگ، کلیسای ارتدوکس در این کشور و همچنین یکی از قانونگزاران در سیبری خواهان اعمال چنین محدودیتی در سراسر روسیه شد.

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ «Russia: Update to RUS13194 of 16 February 1993 on the treatment of homosexuals». Immigration and Refugee Board of Canada. ۲۹ فوریه ۲۰۰۰. دریافت‌شده در ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۱.
  2. «Russian Health Ministry Ends Ban on Blood Donations by Gays». UK Gay News. ۲۳ مه ۲۰۰۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۸ مارس ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۱.
  3. «Report: Gay rights activists arrested in Russia». دریافت‌شده در ۸ آوریل ۲۰۱۲.
  4. «SocietyGay Activists Seek Travel Ban for Propaganda Law Backers». خبرگزاری رسمی روسیه. دریافت‌شده در ۸ آوریل ۲۰۱۲.