کشورهای مستقل همسود

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نشان اتحادیه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع
نقشه کشورهای عضو
کشورهای عضو

اتحادیه کشورهای مستقل و یا کشورهای مستقل مشترک المنافع اتحادیه‌ای شامل برخی از جمهوری‌های مستقل اتحاد جماهیر شوروی سابق است. تاسیس این اتحادیه به دست روسای مملکتی کشورهای روسیه، روسیه سفید و اوکراین بود. مرکز اصلی آن در مینسک پایتخت روسیه سفید، است و نشستهای آن در کاخ تاوری در سن پترزبورگ انجام می‌شود.

تاسیس[ویرایش]

این اتحادیه در دسامبر سال ۱۹۹۱ در یک قرار روسای کشورهای روسیه، بلاروس و اوکراین و سپس عضو شدن هشت کشور دیگر، شکل گرفت.

در سال ۱۹۹۳ پس از عضو شدن کشور گرجستان، که خود را تا آن زمان از این اتحادیه دور نگه می‌داشت، تعداد این کشورها افزیش یافت.گرجستان پس از جنگ مرداد ماه سال ۸۷ در منطقه اوستیای جنوبی و دخالت روسیه از این سازمان خارج شد[۱][پیوند مرده] همین مساله موجب تقدیم پیش نویس قانونی به مجلس اوکراین برای خروج از این سازمان شد. هرچند که هم اکنون نیز اوکراین فعالیت چندانی در این سازمان ندارد و عملاً از آن خارج شده‌است.[۲] از فوریه ۲۰۰۶ کشور قزاقستان در نشستهای وزرای دفاع اتحادیه شرکت نمی‌کند، و ترکمنستان نیز از سال ۲۰۰۵ عضو جانبی به حساب می‌آید. اهداف این اتحادیه، سعی در باز سازی فضای اقتصادی و امنیت کشورهای پیشین اتحاد جماهیر شوروی سابق است.

معنا[ویرایش]

در سالهای اخیر این اتحادیه مفهوم خود را از دست داده، چنانچه اعضای آن فقط در سطح دیپلماتها با هم نشست انجام می‌دهند و روسای آنها سالهاست که با هم نشستی نداشته‌اند. در این میان کشورهای عضو، سیاست‌های خارجی مشترک نداشته و به موازات، پیمانهای دیگری از قبیل مجمع اقتصادی اوراسیا و سازمان همکاری شانگهای و اکو (ایران و ترکیه و پاکستان)، بسته‌اند.

کشورهای عضو[ویرایش]

اعضای ناظر

اعضای خارج شده

  • Flag of Ukraine.svg اوکراین (در ۱۹ مارس ۲۰۱۴ اوکراین اعلام کرد که به دلیل الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه از اتحادیه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع خارج خواهد شد[۳])
  • Flag of Georgia.svg گرجستان

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

ترجمه از متن آلمانی ویکی‌پدیا