دیواناگری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دیواناگری
देवनागरी
نوعآبوگیدا
زبان‌هااپبرمشه، زبان اودهی، زبان بهیلی، زبان بوجپوری، زبان بودو، زبان برج، زبان چتیسگری، زبان دوگری، زبان گجراتی، زبان هریانوی، زبان هندی، زبان کشمیری، زبان کونکانی، زبان ماگهی، زبان میتهیلی، زبان مراتی، Mundari، زبان سادری، زبان نپال بهاسایی، زبان نپالی، زبان پالی، پراکریت، زبان راجستانی، زبان سانسکریت، زبان سانتالی، Sherpa و زبان سندی و...
دورهٔ زمانیسده دهم میلادی تا کنون
سامانهٔ مادر
سامانهٔ فرزندخط گجراتی
Moḍī
سامانهٔ خواهرNandinagari
ایزو ۱۵۹۲۴Deva, 315
جهتچپ به راست
مخفف یونیکدDevanagari
دامنه یونیکدU+0900–U+097F Devanagari,
U+A8E0–U+A8FF Devanagari Extended,
U+1CD0–U+1CFF Vedic Extensions
صفحه‌ای از ریگ ودا به زبان سانسکریت نمونه‌ای از دبیره دیواناگری در اوایل سده ۱۹ م

دیواناگری (هندی: देवनागरी، حرف‌نویسی لاتین: Devanāgarī) یا دِوَناگَری یک خط یا دبیرهٔ هجانگاری است که به آن «ناگاری» هم گفته می‌شود و اصلی‌ترین دبیره‌ای است که برای نوشتن زبان‌های هندی، مراتی و نپالی به‌کار می‌رود. این دبیره از سدهٔ ۱۹ به رایج‌ترین دبیره برای نوشتن سانسکریت تبدیل شده‌است. خط دیوانگری از چپ به راست نوشته می‌شود و بیش از ۱۲۰ زبان از این خط استفاده می‌کنند.[۱]

دیگر زبان‌هایی که از دیواناگری برای نوشتن استفاده می‌کنند می‌توان سندی، بهاری، بهیلی، پراکریت، کونکانی، بُجپوری، پهاری (گارهوالی و کوماونی)، سانتالی، تارو و کشمیری را نام برد. برخی از این زبان‌ها در کنار دیواناگری از دبیره‌های دیگر نیز برای نگارش استفاده می‌کنند.

زبان پنجابی با خطی مشابه با دیواناگری با نام گُرمکهی نوشته می‌شود.

معنای واژهٔ دیواناگری[ویرایش]

«دیواناگری» مرکب از «دیوا» (देव) به معنی نیمه‌انسان-نیمه‌خدا و «ناگاری» (नगर) به معنای صحبت یا گویش است و در مجموع به معنی «گویش دیواها» یا «گفتار نیمه‌انسان-نیمه‌خداها» است.

«ناگاری» (nāgarī) در سانسکریت شکل مؤنث «ناگارا» (nāgara) به معنی «شهری» و صفت گسترش‌یافته‌ای از «ناگارام» (nagaram) به معنی «تأسیس» یا «استقرار» است. از واژه «ناگاری» برای معانی مختلفی استفاده می‌شود که یکی از آن‌ها نیمه‌انسان-نیمه‌خدا است. هنوز هم استفاده از واژه «ناگاری» در کنار «دیواناگری» متداول است. البته بسیاری[الفاظ طفره‌آمیز] آن را وام واژه‌ای از واژهٔ فارسی «دیوان نگاری» می‌دانند که بمعنی نگارش رسمی اسناد در دیوان خانه‌ها (دیوانیه‌ها یا ادارات دولتی) است که در اثر تأثیرات قوی فارسی بر زبان رسمی هند، وارد زبان هندی شده‌است.[نیازمند منبع]

پیشینه[ویرایش]

دیواناگری بخشی از خانواده دبیره‌های برهمایی (Brahmic) هند، نپال، تبت و جنوب شرق آسیا است. این خط از نسل خط گوپتا (Gupta) همراه با سیدهام (Siddham) و شارادا (Sharada) است. انواع شرقی خط گوپتا که ناگاری هستند برای نخستین بار پس از سده هشتم میلادی دیده شده‌اند و از حدود ۱۲۰۰ م سیدهام تحت تأثیر بودیسم به تدریج در شرق آسیا جایگزین آن شد و به‌طور موازی شارادا نیز در کشمیر به‌کار رفت. نمونه اولیه دیواناگری در کتیبه کوتیلا (Kutila) در باریلی واقع در ایالت اوتارپرادش هند دیده می‌شود که تاریخی برابر با ۹۹۲ میلادی را نشان می‌دهد و خط افقی بالای حروف یک واژه در آن وجود دارد.

رواج دیواناگری با استفاده اختصاصی این خط برای چاپ متون مذهبی سانسکریت اتفاق افتاد که موجب ارتباط نزدیک بین خط دیوانگری و سانسکریت شد و این تصور را پدید آورد که دیوانگری خط زبان سانسکریت است؛ اما پیش از دوره استعمار انگلیس در شبه قاره هند هیچ خط ویژه‌ای برای سانسکریت وجود نداشت و مردم نقاط مختلف به خط خود این زبان را می‌نگاشتند.

ویژگی‌ها[ویرایش]

این خط از چپ به راست نوشته می‌شود. بیشتر حروف دارای خطی افقی در بخش بالایی خود هستند و اتصال حروف با کمک همین خط افقی انجام می‌پذیرد و از این طریق به‌سادگی قابل تشخیص است.

در این خط تمام صامتها و اکثر مصوتها همیشه نوشته می‌شوند و از این لحاظ یادگرفتن خواندن دقیق واژه‌ها برای خارجیان نسبت به خط عربی در حالتی که حرکت‌گذاری نشده باشد، آسان‌تر است. تنها مصوتی که نوشته نمی‌شود فتحه است که البته تشخیص جایی که باید فتحه تلفظ شود بسیار ساده است زیرا قاعده این است که اگر بین دو حرف مصوت دیگری نباشد و آن دو به همدیگر نیز نچسبیده باشند مصوت بین آن‌ها فتحه است و این قاعده همیشه ثابت است.

حروف[ویرایش]

حروف دیواناگری به شرح زیرند:

واکه‌ها[ویرایش]

گونهٔ آزاد IAST ISO به عنوان تفکیک‌کننده با گونهٔ آزاد IAST ISO به عنوان تفکیک‌کننده با
kaṇṭhya
(گلویی)
a ā पा
tālavya
(کامی)
i पि ī पी
oṣṭhya
(لبی)
u पु ū पू
mūrdhanya
(برگشته)
पृ 4 r̥̄ पॄ
dantya
(دندانی)
4 पॢ 4, 5 l̥̄ पॣ
kaṇṭhatālavya
(کامی-گلویی)
e ē पे ai पै
kaṇṭhoṣṭhya
(لبی-گلویی)
o ō पो au पौ
अं1 aṃ aṁ पं अः1 aḥ पः
ॲ / ऍ 7 ê पॅ 7 ô पॉ

همخوان‌ها[ویرایش]

آواشناسی ← sparśa
(انسدادی)
anunāsika
(خیشومی)
antastha
(ناسوده)
ūṣman/saṃghaṣhrī
(سایشی)
ادا کردن ← aghoṣa saghoṣa aghoṣa saghoṣa
دم زنی ← alpaprāṇa mahāprāṇa alpaprāṇa mahāprāṇa alpaprāṇa mahāprāṇa
kaṇṭhya
(زبانی)
ka
[k]
kha
[kʰ]
ga
[ɡ]
gha
[ɡʱ]
ṅa
[ŋ]
ha
[ɦ]
tālavya
(کامی)
ca
[c]~[]
cha
[cʰ]~[tʃʰ]
ja
[ɟ]~[]
jha
[ɟʱ]~[dʒʱ]
ña
[ɲ]
ya
[j]
śa
[ʃ]
mūrdhanya
(برگشته)
ṭa
[ʈ]
ṭha
[ʈʰ]
ḍa
[ɖ]
ḍha
[ɖʱ]
ṇa
[ɳ]
ra
[ɾ]
ṣa
[ʂ]
dantya
(دندانی)
ta
[]
tha
[t̪ʰ]
da
[]
dha
[d̪ʱ]
na
[n]
la
[l]
sa
[s]
oṣṭhya
(لبی)
pa
[p]
pha
[pʰ]
ba
[b]
bha
[bʱ]
ma
[m]
va
[ʋ]

شماره‌ها[ویرایش]

شماره‌های دیواناگری به شرح زیر می‌باشند:

شماره‌های دیواناگری
۰ ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹

صفحه‌کلید دیوانگری[ویرایش]

صفحه‌کلید استاندارد دیوانگری که توسط دولت هند آماده شده است، InScript نامیده می‌شود و اکثر سیستم‌عامل‌های رایانه‌های امروزی قابلیت استفاده از آن را دارا هستند.

صفحه‌کلید دیوانگری

منابع[ویرایش]

  1. Devanagari (Nagari), Script Features and Description, SIL International (2013), United States