پرش به محتوا

لول‌کت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مثالی از یک لول‌کت
مثالی از یک لول‌کت با قالب "I'm in ur..."

لول‌کت (به انگلیسی: Lolcat) یک تصویر شامل عکسی از یک گربه و یک متن طنزآمیز است. متن معمولاً ایدیوسنکرازیک است و به عمد غلط املائی و گرامری دارد. لول‌کت‌ها معمولاً برای به اشتراک گذاری در وب‌گاه‌های اشتراک تصاویر و سایر انجمن‌های اینترنتی ساخته می‌شوند. واژه لول‌کت برای اولین بار در وب‌گاه ۴چن به کار رفت و خیلی سریع به یک میم اینترنتی تبدیل شد.

لول‌کت یک واژه ترکیبی است که از دو بخش لول (به معنی خندیدن با صدای بلند در زبان انگلیسی) و کت (به معنی گربه در زبان انگلیسی) تشکیل شده‌است.[۱][۲] به لول‌کت، ماکروی لول نیز گفته می‌شود زیرا لول‌کت نوعی ماکروی تصویری است. لول‌کت‌ها معمولاً برای انجمن‌های اشتراک عکس و تالارهای گفتگو طراحی می‌شوند.

تاریخچه[ویرایش]

عکاس انگلیسی «هری پورتر» در دهه ۱۸۷۰ یک سری کارت ویزیت ایجاد کرد که در آن‌ها از تصویر گربه استفاده شده بود. وی برای اینکه جذابیت کار خود را بیشتر کند زیر عکس‌ها معمولاً یک متن سرگرم‌کننده می‌نوشت.

اولین کاربرد ثبت‌شده از اصطلاح «لول‌کت» به یک کاربر ناشناس در ۴چن مربوط می‌شود.[۳][۴][۵] واژه لول‌کت خیلی زود فراگیر شد و وبگاه «LOLcats.com» در ۱۴ جون ۲۰۰۶ ثبت شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Dwight Silverman (2007-06-06). "Web photo phenomenon centers on felines, poor spelling". Houston Chronicle. Retrieved 2012-04-01.
  2. Rutkoff, Aaron (2007-08-25). "With 'LOLcats' Internet Fad, Anyone Can Get In on the Joke". Wall Street Journal. Retrieved 2008-02-13.
  3. Langton, Jerry (2007-09-22). "Funny how `stupid' site is addictive". The Star. Retrieved 2008-10-04.
  4. "Iz not cats everywhere? Online trend spreads across campus". Archived from the original on November 17, 2007.
  5. smith, david. "the unseen face behind today's counterculture". Retrieved 2008-08-25.

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Lolcat». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی.