الشباب (گروه نظامی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

جنبش جوانان مجاهدین (به عربی: حركة الشباب المجاهدين) معروف به الشباب یک گروه سیاسی دولت خواهی سومالیایی است که از سال ۲۰۱۲ بخشی از شبکه القاعده شده‌است.[۱] این گروه در گذشته بخش‌هایی از مرکز و جنوب سومالی را در کنترل خود داشت اما در سال ۲۰۱۵ شهرهای بزرگ را از دست داده و تنها چند منطقه روستایی را در تصرف خود دارد.[۲] تعداد سربازان الشباب در سال ۲۰۱۴ بین ۷ تا ۹ هزار نفر برآورد شده‌است.

الشباب
حرکة الشباب المجاهدین
رهبراناحمد عمر (ابوعبیده)
تاریخ عملیات‌ها۲۰۰۶ تاکنون
مناطق فعالجنوب سومالی
ایدئولوژیافکار سید قطب
جزئی ازشبکه القاعده
معارضین سومالی
 ایالات متحده آمریکا

این گروه در فهرست سازمان‌های تروریستی ایالات متحده، بریتانیا، کانادا، استرالیا و امارات قرار دارد. الشباب هدف خود را «جهاد علیه دشمنان اسلام» می‌داند و بارها به نیروهای دولتی و اتحادیه آفریقا در موگادیشو حمله کرده‌است.[۳] و عملیات‌های خونباری را هم در سایر نقاط آفریقا انجام داده‌است.

این گروه در جریان جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، ده‌ها تماشاگر این بازی‌ها را قتل‌عام کردند.[۴] در سال ۲۰۱۳ با حمله به یک مرکز خرید در نایروبی، پایتخت کنیا ۶۷ نفر را کشتند و در دوم آوریل ۲۰۱۵ با حمله به خوابگاه دانشجویان دانشگاه «گاریسا» در کنیا ۱۴۸ دانشجوی مسیحی را کشتند. هر دو حمله توسط مردان نقابدار مسلح انجام شد که افراد را به رگبار گلوله می‌بستند.[۵]

منابع مالی[ویرایش]

تجارت عاج فیل، یکی از مهم‌ترین منبع مالی الشباب و بوکوحرام است. عاج در کشور مبدأ، کیلویی صد دلار به واسطه‌ها فروخته می‌شود، اما زمانی که به چین یا تایلند می‌رسد کیلویی ۲۱۰۰ دلار قیمت پیدا می‌کند.[۶]

منابع[ویرایش]

  1. دستگیری بجرم تراشیدن ریش
  2. "UN Points to Progress in Battling Al-Shabab in Somalia" بایگانی‌شده در ۱۸ ژانویه ۲۰۱۶ توسط Wayback Machine VOA. 3 January 2015.
  3. تعهد اسلامگرایان سومالیایی به اعزام پیکارجو به یمن
  4. «الشباب ده‌ها تماشاگر بازی‌های جام جهانی را در کنیا قتل‌عام کرد». بخش فارسی دویچه‌وله. دریافت‌شده در ۱۷ ژوئن ۲۰۱۴.
  5. الشباب: در کنیا حمام خون جاری خواهیم کرد رادیو زمانه، ۱۵ فروردین ۲۰۱۵
  6. عاج فیل، 'منبع مالی بوکوحرام و الشباب' بی‌بی‌سی فارسی، ۳ فروردین ۱۳۹۴