بریلوی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

از مذاهب اسلام
اهل سنت


مذاهب فقهی

حنفی · مالکی · شافعی · حنبلی

مذاهب کلامی

ماتریدی · اشاعره · اثری · معتزلی

جنبش‌های فکری اهل سنت

دیوبندی · بریلوی · سلفی

ارکان دین اسلام

نماز · روزه · شهادت · زکات · حج

خلفای راشدین

ابوبکر · عمر · عثمان · علی

صحابه

سعید بن زید · زبیر · طلحه
سعد بن ابی‌وقاص · عبدالرحمن بن عوف
ابوعبیده جراح

مبانی فقه

قرآن · سنت · اجماع · قیاس · اجتهاد

کتب حدیث

صحیح بخاری · صحیح مسلم · سنن نسائی
سنن ابوداوود · سنن ترمذی· سنن ابن ماجه
الموطأ

مکان‌های مقدس

مکه · مدینه
بیت‌المقدس

بریلوی يك فرقه صوفي مشرب است ك ه در دوره استعمار بريتانيا در هند پيدا شد، اين فرقه در دوستي و تقديس پيامبران و اولياء، خصوصا پيامبر آخرزمان صلى الله عليه وآله وصحبه و سلم افراط و زیاد روي مي‌نمايند، و به آنان صفاتي را نسبت مي‌دهند كه ايشان را از بشر بودن بالاتر مي‌برد.

تأسيس و افراد سرشناس[ویرایش]

مؤسس اين گروه أحمد رضاخان پسر تقي علي خان (1272- 1340ه ) (1865- 1921م) مي‌باشد، كه خود را عبدالمصطفى نامگذاري كرده بود، در شهر بريلي ، ایالت اتراپرادش هندوستان متولد شده، نزد ميرزا غلام قادر بيك برادر بزرگ ميرزا غلام أحمد قادياني، شاگردي نموده و درس خوانده است. سال 1295ه به زيارت مكه رفت و آنجا نزد بعضي شيوخ درس خواند، وي خيلي لاغر، تند مزاج، عصبانی، بدزبان و گرفتار بیماری های مزمن بود، از جملهء كتاب‌هاي مشهورش: «أنباء المصطفى»، «خالص الاعتقاد»، «دوام العيش»، «الأمن و العلى لناعتى المصطفى»، «مرجع الغيب»، «الملفوظات» و ديوان شعري بنام «حدائق بخشش» است.

در وصيتش آمده كه اگر با نزديكان و خويشاوندان همراه با فاتحه هر هفته دو يا سه بار فرستادن اين اشياء ميسر شد، بفرستید: شير خشك، گل رياني، كباب شامي، نان با روغ ن، سرشیر ، فريني ، عدس، برنج با زنجبيل، آب سيب، آب انار، و بستنی، اين وصيت در ميان پيروانش تا امروز عملي و اجرا مي‌شود. ديدار علي بريلوي: سال 1270ه در نواب پور ایالت الور بدنيا آمد، و در اكتبر 1935م وفات نمود، از جملهء تأليفاتش: (تفسير ميزان الاديان) و(علامات الوهابية) است.

نعيم الدين مرادآبادي (1300- 1367ه ) = (1883- 1948م)، وي مدرسه‌اي داشت به نام «الجامعة النعيمية» لقبش صدر الافاضل است، از جملهء كتاب‌هايش: «الكلمة العليا» و «في عقيدة علم الغيب» است.

أمجد علي پسر جمال الدين فرزند خدا بخش: در كهوسي متولد شد، و از مدرسه الحنفيه جونبور 1320ه فارغ التحصیل گرديد، سال (1368ه ) مطابق ب (1948م) در گذشت، وي كتابي دارد بنام «بهار شريعت».

حشمت علي خان: در لكهنو به دنيا آمد، از دروس خويش سال 1340ه فارغ-التحصیل گرديد، و خود را «سگ احمد رضاخان» مي‌ناميد و به اين نام افتخار مي‌كرد، همچنان ملقب به «غيظ المنافقين» بود، و كتابي دارد بنام «تجانب أهل السنة»، سال (1380ه ) درگذشت.

أحمد يارخان (1906- 1971م)، خيلي متعصب بود، از جملهء مؤلفاتش: «جاء الحق وزهق الباطل» و «سلطنت مصطفى» است.

افكار و اعتقادات[ویرایش]

افراد اين طايفه معتقداند كه پيامبر اسلام قدرتي دارد كه توسط آن بر كاينات حكم فرمايى مي‌كند.

امجد علي مي‌گويد: پيامبر نائب مطلق الله سبحانه و تعالى است، همه عالم تحت تصرف و در اختیار وي مي‌باشد، هرچه بخواهد مي‌كند، هرچيز به هركس بخواهد مي‌دهد، و هرچه بخواهد مي‌گيرد، و هيچ کسي در عالم وجود ندارد كه حكم و خواسته و اراده اش را تغيير دهد، سردار انسان‌هاست، كسي كه وي را مالك خود نمي‌داند از حلاوت و شیرینی سنت محروم است.

براي محمد و أولياء بعد از وي قدرت تصرف و تغييرات در كاينات موجود است، أحمد رضاخان مي‌گويد: «ياغوث (يعني يا عبد القادر جيلاني) قدرت«كن» براي محمد از جانب پروردگارش حاصل ، براي تو از جانب محمد حاصل است، و همهء آنچه از تو ظاهر مي‌شود دلالت به قدرت و توانايى تو بر تصرف مي‌كند، و دلالت بر اين مي‌نمايد كه فاعل حقيقي در پشت حجاب تو هستي».

اعتقادشان دربارهء پيامبر اسلام ، بسیار غلو و افراط آميز است، حتى به مرتبه اي نزديك به مرتبه خدايى- العياذ بالله- وي را رسانيده‌اند، احمد رضاخان در حدائق بخشش 2/104 مي‌گويد: «يا محمد نمي‌توانم بگویم كه تو الله هستي، و نمي‌توانم كه ميان شما فرق بگذارم، امرت را به خدا مي‌سپارم، وي به حقيقت تو داناتر است.

همچنان در توصيف نمودن پيامبر صلی الله علیه وآله و صحبه و سلم به اوصافي كه از حقيقت به دور است مبالغه نموده‌اند، حتى كه وي را عالم الغيب مي‌دانند، احمد رضاخان در كتاب خالص الاعتقاد ص33 مي‌گويد: «الله تبارك و تعالى براي صاحب قرآن سيدنا و مولانا محمد همهء آنچه در لوح محفوظ است داده بود».

تصور می کنند كه پيامبر صلی الله علیه وآله و صحبه و سلم و اولياء آنچه را الله علمش را به خود تخصيص داده است مي‌دانند، احمد رضاخان در خالص الاعتقاد ص 53-54 مي‌گويد: «براي پيامبر هيچ چيزي از امور پنجگانه كه خداوند در آیات شريفه ذكر نموده پوشيده و پنهان نيست، چگونه بر وي پوشيده بماند در حاليكه قطب‌هاي هفتگانه امت شريف وي آن چیزها را مي‌دانند، در حاليكه قطب‌ها پايين تر از غوث‌اند، چه برسد به سيد اولين و آخرين كه وي سبب وجود همه چيز و از وي همه چيز است».

نزد شان عقيده‌اي وجود دارد بنام «عقيدة الشهود» يعني به عقيدهء آنان پيامبر در هر زمان و مكان حاظر است و بر افعال و كردار مخلوق ناظر مي‌باشد، احمد يارخان در كتاب «جاء الحق» 1/160 مي‌گويد: «معنى شرعي حاضر و ناظر آنست كه صاحب قوه قدسيه مي‌تواند از همانجا كه است تمام عالم را همانند كف دست خود ببيند، و آوازها را از دور و نزديك بشنود، و در يك لحظه در گرداگرد عالم چرخ بزند، بيچارگان را كمك كند، دعاء كنندگان را اجابت نمايد».

احمد سعيد مؤلف كتاب «تسكين الخواطر» ص85 مي‌گويد: «هيچ مكاني نيست كه رسول الله صلی الله علیه وآله و صحبه و سلم در آنجا موجود نباشد [بلكه در هر زمان و هر مكان موجود است]».

صفت حاظر و ناظر را برای اشخاص ديگري نيز ثابت مي‌نمايند، بطور مثال به خود أحمد رضاخان، در كتاب خود (انوار رضا) ص 246 مي‌گويد: احمد بري لوي زنده و موجود بوده در ميان ما مي‌باشد، به ما كمك مي‌كند، و به فرياد ما مي‌رسد».

بشر بودن پيامبر را منكر‌اند و او را نوري از انوار الله عزوجل مي‌شمارند.

احمد يارخان در كتاب خود «مواعظ نعيميه» ص 14 مي‌گويد: رسول نوري از انوار الله است، و همه مخلوقات ديگر از نور وی هستند ، احمد رضاخان در اشعار خود مي‌گويد: «وقتيكه نور الهي حلول كرده در صورت بشر نباشد اين گِل و آب چه ارزش دارد».

پيروان خويش را به استغاثه و فريادرسي خواستن از انبياء و اولياء تشويق مي‌كنند، و كسي كه اين كارشان را انكار كند وي را متهم به الحاد و بي‌ديني مي‌كنند، امجدعلي در كتاب خود «بهار شريعت» 1/122 مي‌گويد: «كسانيكه منکر کمک و یاری خواستن از انبياء و اولياء و قبرهاي شان هستند ، آنان ملحد‌اند».

قبرها را تعمير و آباد مي‌كنند، تزئین مي‌نمايند، رنگ مي‌كنند، بر آن‌ها چراغ‌ها و شمع هارا روشن مي‌كنند، برای قبرها نذر به گردن مي‌گيرند، به آن‌ها تبرك مي‌جويند، مجالس و جشن‌ها بر سر آن‌ها برگذار مي‌نمايند، بر قبرها گل‌ها، چادرها و پرده‌هاي از هر نوع مي‌گذارند، و پیروان خود را بخاطر تبرك جستن و طواف در اطراف قبر دعوت مي‌كنند.

در تقديس و تمجيد شخصيت عبد القادر جيلاني غلو و افراط شديد مي‌نمايند، و ديگر امام‌هاي صوفيه را نيز تعظيم مي‌كنند، و به آنان امور خيالي، و خارق العاده ای را نسبت مي‌دهند كه دروغ بودن و خرافي بودن آن‌ها آشكار است.

و ازجملهء عقايد پوچ وبي محتواي شان آنست كه در كتاب «ملفوظات» احمد رضاخان 3/276 آمده «زنان انبياء عليهم السلام نزد انبياءعليهم السلام برده مي‌شوند و آنان شب را بازنان خويش سپري مي‌نمايند».

قائل به اسقاط‌اند، و آن صدقه‌اي است كه از جانب ميت، به همان مقدار كه نماز، روزه، وغيره را ترك كرده باشد داده مي‌شود، مقدار صدقه: در مقابل هر نماز يا روزهء يك روزه كه ميت آن را ترك كرده باشد به اندازهء صدقهء فطر است، گاهي در اين كار دست به حيله مي‌زنند، اول مقداري را كه يكساله كفارهء نماز و روزه‌اش شود توزيع مي‌نمايند، بعد دوباره آن را به طور بخشش پس مي‌گيرند و بارديگر به توزيعش مي‌پردازند، و اين عمل را به اندازهء سال‌هايى كه آن شخص اين فريضه را ترك كرده باشد تكرار مي‌كنند.

بزرگ‌ترين عيدهاي شان همان مولود شريف است كه در آن اموال و هزینه فراوانی را مصرف مي‌نمايند، و اين روز ، روز مقدس و مباركي در نزدشان مي‌باشد، در آن روز شعر خواني‌ها مي‌كنند كه در خلال آن ضمن قصه‌هاي دروغ و خرافي پيامبر را ستايش و توصيف مي‌نمايند، و در آن روز كتاب «سرور القلوب في ذكر المولد المحبوب» را مي‌خوانند، اين كتاب را احمد رضاخان تأليف نموده و آن را از خرافات و افسانه‌ها پر كرده است.

عرس‌ها : مراد از عرس زيارت قبور به طور دست جمعي، و اجتماع بر سر آنان مي‌باشد، مثل عرس شيخ شاه وارث، در شهر (ديوه)، عرس خواجه معين الدين چشتي، كه در آن میليون‌ها انسان جمع مي‌شوند، و مردان با زنان خلط و همراه مي‌باشند، و در نتيجهء آن مفاسدي رخ مي‌دهد كه عاقبت خوب ندارد.

كسي كه روزه يا نماز را ترك كند برای وی راه رهایی و بخشش در روز قیامت انتظار می رود ، ولي قيامت کبری و مصيبت بزرگ نزد آنان متوجه كسي است كه از مجالس مولود شريف، يا فاتحه، و يا از مجلس عرس تخلف ورزيده و شرکت نکرده باشد، آنان مسلمانان غير بريلوي را به کوچک ترین دلیلی تكفير مي‌كنند، و هيچ گروه اسلامي، و شخصيت اسلامي را از وصف كفر به دور نگذاشته‌اند، و در بسياري جاهاي كتاب‌هاي شان بعد از تكفير شخص اين جمله مي‌آيد: «كسي كه وي را كافر نداند خودش كافر است» تكفير ايشان ديوبندي‌ها، ندوي‌ها، رهبران تعليم و اصلاح، و آزاد كنندگان هند از چنگ استعمار را نيز شامل مي‌باشد همچنان تكفير شان شامل شيخ اسماعيل دهلوي است، وي از جملهء علمائي بود كه در مقابل بدعت‌ها و خرافات مبارزه مي‌كردند، محمد اقبال لاهوري ، ضياء الحق رئيس جمهور پاكستان و تعدادي از وزيرانش را نيز تكفير مي‌كنند.

شيخ الإسلام ابن تيميه را نيزتكفير نموده وي را مختل و فاسد العقل مي‌گويند، با وي شاگردش ابن قيم را نيز همراه مي‌سازند.

در روي زمين در ظاهر و باطن آن دشمني براي آنان بدتر وشديدتر از شيخ محمد بن عبد الوهاب يافت نمي‌شود وي را به كفر و بدترين تهمت‌ها متهم مي‌نمايند، اينهمه بخاطر آنكه وي در مقابل خرافات قاطعانه مبارزه كرده ومردم را به توحيد خالص دعوت مي‌نمود.

آنان هميشه در ایجاد تفرقه بین صفوف مسلمانان، از بین بردن قدرت شان و وارد كردن شان در گمراهی و اختلافات بي‌فايده مي‌كوشند، كه از آن جمله ، بدعت بوسه كردن هردو انگشت ابهامه در وقت اذان و ماليدن آن به چشم و قرار دادن این عمل از امور اساسي، به نظر آنان اين عمل را فقط كسي ترك مي‌كند كه دشمن پيامبر باشد، تصور می کنند: كسي كه اين كاررا كند هرگز چشم درد نمی گیرد، كتاب شان «منير العيين في تقبيل الإبهامين» را مطالعه كنيد.

ريشه‌هاي فكري و اعتقادي[ویرایش]

اين فرقه در اصل در زمرهء اهل سنت، و ملتزم به مذهب احناف هستند ، ليكن عقايد خويش را با عقايد ديگري خلط و آمیخته نموده‌اند كه آن عقايد برگرفته از مسیحیت است، مثل جشن گرفتن روز ولادت پيامبر، كه آن به تقلید از جشن‌هايى است كه در اول سال ميلادي از طرف مسیحیان برگذار مي‌شود، و شخصيت پيامبر را بالا مي‌برند تا با خرافاتي كه به شخصيت عيسى نسبت داده شده برابر شود.

چون ايشان در قارهء هند زندگي میکنند، و در قارهء هند ادیان مختلف وجود دارد، بنابراين عقايدي از هندوها و بودايى‌ها را گرفته با عقايد اسلامي درهم آمیخته اند .

به پيامبر و اولياء صفاتي را نسبت مي‌دهند كه مشابه به صفاتي است كه شیعیان آن را به امامان معصو خويش نسبت مي‌دهند.

عقايد صوفيان غالی و قبرپرستان و شركيات شان نيز به اين فرقه منتقل شده، همچنين افكارشان دربارهء حلول، وحدت الوجود و اتحاد نيز به اين‌ها منتقل گرديده و اين امور بخشي از عقيدهء شان گرديده است.

انتقاداتي که بر آنها وارد مي‌شود[ویرایش]

  • افراط و غلو شديد در شخصيت پيامبر و سایر انبياء عليهم السلام، و یکی کردن آن به عقايد مشركين.
  • ساقط كردن فريضه ی حج.
  • دوري شان از حق در تاخت و تاز و افتراآت شان بر بر علما و بر هركس ديگري كه دعوت به سوي توحيد خالص مي‌نمايند.
  • سرعت و بيباكي شان در تكفير مسلمانان به مجرد مخالف بودن آنان در نظريه.
  • كوشش هميشگي شان در متفرق ساختن وحدت مسلمانان و تضعيف قدرت شان.
  • به رغم آنچه گذشت اين فرقه به كساني نیاز دارد كه راه را براي شان روشن سازند، و از چشمان پيروان اين فرقه پرده‌هاي جهل و خرافات را دور نمايند، تا در جادهء مستقيم قرار گيرند.

انتشار و جاهاي نفوذ[ویرایش]

اين فرقه از بريلي ایالت اوتراپرادش برخاست و در همه قارهء هند (هند و پاكستان) منتشر گردید.

در بريتانيا نيز وجود دارند، و آنجا از فرقهء شان بنام «جمعيت أهل السنة» و «جمعيت تبليغ الإسلام» ياد مي‌شود، و كارشان در آنجا فقط تخريب كارهاي ديگران، و ايجاد وحشت و پراکندگي ميان شان مي‌باشد، به سبب كار آنان بود كه حادثهء خونين سال1980م ميان مسلمانان واقع شد «الغار ديان، اغسطس(آگوست) 1980م» را مطالعه كنيد.

منابع[ویرایش]

1- البريلوية عقايد و تاريخ احسان ال هي ظ هير- ط1- 1403ه / 1983م–اداره السنة - لاهور پاكستان.

2- بريلويه رسالة ماستري - كه به جامعه اسلامي امام محمد بن سعود، كليه اصول الدين در رياض اهدا شده است.

3- الأمن و العلي لناعتي المصطفى احمدرضاخان – قادري بكدبو- بريلي - هند.

4- أنباء المصطفى احمد رضاخان – مطبعه صبح صادق – در ديوان هند - 1318ه .

5- انوار رضا جماعتي از مؤلفين - لاهور 1397ه .

6- بهار شريعت امجد علي اعظمي – دلهي هند.

7- تجانب اهل سنت حشمت علي خا ن- بريس بيلي بهيت- هند - 1361ه .

8- جاء الحق و زهق الباطل احمد يار خان نعيمي- كانپور- هند.

9- حدائق بخشش احمد رضاخان - مراد آباد - هند.

10- خالص الإعتقاد احمد رضاخان- بريلي- هند 1328ه .

11- سلطنت مصطفى احمد يارخان – كانپور- هند.

12- مجلهء صراط المستقيم محمود احمد ميرپوري - بيرمنگام – بريتانيا - آگوست (اوت) 1980م.

13- ملفوظات احمد رضاخان – لاهور- پاكستان.

14- الكوكبة لشهابية في كفريات احمد رضاخان – عظيم آباد – هند الوهابية. – 1316ه .

15- تسكين الخواطر في مسألة الحاضر احمد سعيد – طبعة سكر- پاكستان. و الناظر.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Barelvi»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۳۰ بهمن ۱۳۹۰).