ائتلاف شمال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ائتلاف شمال
شرکت‌کننده در جنگ در افغانستان (۱۹۷۸–تاکنون) و جنگ علیه تروریسم
Flag of Afghanistan (1992–1996, 2001)
فعالیت سپتامبر ۱۹۹۶ – دسامبر ۲۰۰۱
رهبران برهان‌الدین ربانی
کریم خلیلی
عبدالرشید دوستم
احمد شاه مسعود
محمد محقق
عبدالقدیر
ناحیهٔ
عملیات‌ها
افغانستان
متحدان  ایران

 بنگلادش
 تاجیکستان
 روسیه
 هند
 ازبکستان
 ایالات متحده آمریکا (بعد از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱)
 ترکمنستان

مخالفان طالبان
القاعده
 پاکستان
افغانستان در زمستان ۱۳۷۴. سرخ: قلمرو مسعود، سبز: قلمرو دوستم، زرد: قلمرو طالبان

جبهه متحد اسلامی ملی برای نجات افغانستان معروف به ائتلاف شمال یک ائتلاف نظامی به رهبری احمد شاه مسعود علیه حکومت طالبان بود که در زمستان ۱۳۷۴ پس از تصرف کابل توسط طالبان تأسیس شد.

تأسیس این جبهه با ائتلاف احمدشاه مسعود و عبدالرشید دوستم محقق شد. آنها که از دو سال قبل با یکدیگر در حال جنگ بودند برای جلوگیری از نابودی خود توسط طالبان با یکدیگر متحد شدند. علاوه بر نیروهای عمدتاً تاجیک‌تبار مسعود و عمدتاً ازبک‌تبار دوستم، نیروهای هزاره‌تبار محمد محقق و چند گروه پشتون‌تبار از جمله نیروهای تحت فرماندهی عبدالحق و حاجی عبدالقدیر نیز در ائتلاف شمال حضور داشتند. ائتلاف شمال بین سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۰ حداکثر چیزی در حدود ۳۰ درصد از خاک افغانستان از جمله ولایت‌های بدخشان، پنجشیر، کاپیسا، تخار، و بخش‌هایی از پروان، نورستان، کنر، لغمان، سمنگان، کندوز، غور و بامیان را در تصرف خود داشت.

ائتلاف شمال در سال ۱۳۸۰ با کمک حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در عملیات آزادی بلندمدت موفق شد تا کابل و اغلب نقاط افغانستان را از طالبان پس بگیرد.

کشور های حامی

پس از کمک رسانی و اتحاد کشور پاکستان با طالبان، کشور های ایران، تاجیکستان، روسیه و بعد ها ازبکستان، هند و ایالات متحده آمریکا به حمایت از این ائتلاف پرداختند.[۱]

اعضا

مهمترین گروه‌های عضو ائتلاف شمال:

عبدالله عبدالله به عنوان وزیر امور خارجه ائتلاف شمال فعالیت می‌کرد و اسماعیل خان، محمد داود داود، عطا محمد نور، بسم‌الله خان محمدی، محمدقسیم فهیم، سید حسین انوری، سید مصطفی کاظمی ، سید حسن صفایی ، محمد بشیر جبلی و عبدالمنیر یوسفی منحیث پزشک از دیگر فرماندهان و رهبران ائتلاف شمال در نقاط مختلف افغانستان بودند. حامد کرزی رئیس‌جمهور افغانستان پس از سقوط طالبان نیز مدتی ماموریت‌های دیپلماتیکی را به نمایندگی از ائتلاف شمال انجام می‌داد.

منابع

  1. "Afghanistan's Northern Alliance". BBC News. 19 September 2001. Retrieved 11 December 2012. Until recently, the alliance's main backers were Iran, Russia and Tajikistan.
  • ویکی‌پدیای فرانسوی