اسلام و مدرنیته

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

اسلام و مدرنیته یک موضوع مباحثه معاصر در جامعه‌شناسی دین می‌باشد. تاریخ اسلام تفاسیر و رویکردهای مختلفی را بازگو می‌کند. مدرنیته پدیده ای نه یکپارچه و منسجم بلکه پیچیده و چندبعدی است. به لحاظ تاریخی مکاتب فکری مختلفی را دربرداشته که در جهت‌های بسیاری حرکت می‌کرده‌اند.

اثر انقلاب صنعتی بر اسلام[ویرایش]

در قرن ۱۸ میلادی، اروپا دگرگونی‌های کلانی را به خود می‌دید، مانند ایده‌های نوی عصر روشنگری، که بر روی اهمیت علم، عقلانیت، و عقل انسان تأکید می‌کرد، و فناوری‌های جدید انقلاب صنعتی با سرعت سرتاسر اروپا را درنوردید، و به اروپایی‌ها قدرت و نفوذ زیادی بخشید. در آخرین ربع قرن ۱۸ میلادی، شکاف میان مهارت‌های فنی برخی از کشورهای غربی و شمال اروپایی با بقیه کشورهای دنیا پهناور شد.

سر برافراشتن اروپای مدرن مصاف بود با آنچه که بسیاری از محققان افول امپراتوری عثمانی می‌خوانند، که در قرن ۱۸ میلادی با فروپاشی‌های اقتصادی، نظامی، و سیاسی رو به رو شده بود. در حالی که پیش از قرن ۱۸ میلادی عثمانی‌ها خود را از لحاظ قدرت نسبت به اروپاییان یا برتر، یا در میانه قرن ۱۸ ام برابر می‌دانستند، با پایان قرن ۱۸ میلادی رابطه قدرت میان امپراتوری عثمانی و اروپا شروع به تغییر در جهت پسند اروپاییان کرد.

نوگرایی، دین و ایدئولوژی[ویرایش]

نوگرایی اسلامی[ویرایش]

نوگرایی یا مدرنیسم بر تفاسیر و برداشت‌های اسلام تأثیر گذاشته‌است. یک حرکت، نوگرایی اسلامی بود، که هم تلاشی برای ارائه پاسخی اسلامی بود به چالش‌هایی که توسط گسترش استعماری اروپایی‌ها عرضه شده بود، و هم تلاشی برای نیروی تازه دادن و اصلاح اسلام از درون، به عنوان راهی برای مقابله با ضعف پی برده شده و انحطاط جوامع مسلمان در قرن ۱۹ و اوائل قرن ۲۰ میلادی بود.

مردم[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

جنبش‌های اصلاح در درون اسلام

ملت‌گونه:

دیگر ادیان:

یادداشت‌ها[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]