نبرد سنجار (۲۰۱۴)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جنگ سنجار
بخشی از حمله به شمال عراق
تاریخ۳ تا ۱۴ اوت ۲۰۱۴
موقعیت
نتایج تسخیر سنجار توسط داعش تا ۲۰ دسامبر و بازپس‌گیری آن توسط اقلیم کردستان
طرف‌های درگیر

 کردستان

ایالات متحده آمریکاایالات متحده آمریکا

حزب کارگران کردستان

People's Protection Units Flag.svg یگان‌های مدافع خلق

شورای نظامی سریانی
Flag of Islamic State of Iraq.svgدولت اسلامی عراق و شام
فرماندهان و رهبران

کردستانمسعود بارزانی

ایالات متحده آمریکاباراک اوباما

جمیل بایک

People's Protection Units Flag.svg نوژین دیرک
Flag of Islamic State of Iraq.svg ابوبکر البغدادی
تلفات و ضایعات
نامعلوم نامعلوم

نبرد سنجار به نبردهای فشرده‌ای گفته می‌شود که بین شبه نظامیان داعش و نیروهای کرد رخ داد که منجر به کشته و آواره شدن تعداد زیادی از کردهای شهر سنجار و البته سقوط این شهر توسط نیروهای داعش شد.

شروع نبرد[ویرایش]

سنجار شهری در استان نینوای عراق است که بیشتر مردم آن کردهای ایزدی‌مذهب تشکیل می‌دهند. درصبح روز ۳ آگوست نیروهای داعش به شهر سنجار حمله کردند و توانستند در مدت زمان اندکی کل شهر را تسخیر کنند.[۱] به گفته سازمان ملل متحد، هزاران نفر از پناهندگان از شهر اخراج شدند و در مکان‌های فاقد امکانات اولیه پناه گرفتند.

پیشمرگه‌های کرد که از نیروهای حزب دموکرات کردستان عراق و تحت امر مسعود بارزانی بودند و پس از شروع حملات داعش به موصل و استان نینوی و در پی خروج ارتش عراق، در این مناطق مستقر شده بودند، علیرغم اعلام قبلی داعش مبنی بر حمله به شنگال، کاملاً غافلگیر شده و بدون کمترین مقاومتی مردم غیر مسلح شنگال را در برابر نیروهای تندرو داعش بی‌دفاع گذاشته و به صورت شبانه اقدام به فرار و تخلیه شنگال نمودند بطوریکه نیروهای داعش تنها در عرض چند ساعت موفق به تسلط کامل بر تمامی شنگال و حومه‌اش شدند.

واکنش‌ها[ویرایش]

آمریکا اعلام کرد که مستشاران بیشتری به عراق می‌فرستد. با ادامهٔ جنگ و پیشروی داعش به سوی اربیل، باراک اوباما دستور حملهٔ هوایی به نیروهای داعش را صادر کرد.[۲]

ویدیو حمله جنگنده‌های آمریکایی به نیروهای داعش.

همچنین نیروهای آمریکایی تسلیحات و غذا به کردستان عراق ارسال کردند هرچند که به گفتهٔ عده‌ای از امدادگران کمک‌های غذایی و دارویی کم بوده و فقط جنبه تبلیغاتی داشته.[۳] انگلیس، کانادا، فرانسه و آلمان اعلام کردند که حاضر به کمک به کردستان در جنگ با داعش هستند.

پشتیبانی هوایی عراق[ویرایش]

ارتش عراق هم با بمباران نیروهای داعش راه را برای پیشروی کردها هموار کرد. این اقدام گامی مهم برای جلب نظر کردها برای همکاری با دولت مرکزی بود.

فاجعه انسانی[ویرایش]

این نبرد موجب آوارگی شهروندان سنجار از شهر شد زیرا طبق ایدئولوژی داعش آن‌ها کافر هستند و قتلشان واجب است. در طول تسخیر سنجار بیش از ۵۰۰۰ ایزدی کشته، ۵۰۰۰۰ آواره و حدود ۵۰۰۰ نفر شامل تعدادی از دختران و زنان جوان ایزدی همچون غنایم جنگی به اسارت نیروهای داعش درآمدند.[۴]سازمان ملل اعلام کرد که آنچه که توسط داعش در سنجار رخ داده جنایت جنگی است.

آزادی سنجار[ویرایش]

نیروهای پیشمرگه که از صبح روز شنبه ۲۰ دسامبر ۲۰۱۴ عملیاتی را تحت نظارت مستقیم شخص «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق در «سنجار» واقع در استان «نینوا» آغاز کرده‌اند، موفق شدند، وارد این منطقه که تحت سیطره داعش بود، شوند.

یک مقام بلندپایه نیروهای پیشمرگه در گفتگو با پایگاه خبری «وردنا» گفت که عملیات گسترده صبح روز شنبه ۲۰ دسامبر تحت نظارت مستقیم شخص بارزانی صورت گرفت. این در حالی بود که طی چند روز گذشته، نیروهای پیشمرگه مجموعه حملاتی را علیه مواضع داعش در محورهای «زمار» و «سنجار» انجام داده و موجب عقب‌نشینی شماری از افراد داعش شده بودند. البته تاکنون نیز هنوز قسمت‌هایی از شنگال تحت کنترل داعش بوده، قسمت‌هایی از مناطقی آزاد شده در اختیار نیروهای پیشمرگه و قسمت‌هایی نیز تحت کنترل کردهای ایزدی تحت امر پ.ک. ک است.[۵]

منابع[ویرایش]

  1. http://www.nytimes.com/2014/08/04/world/middleeast/iraq.html
  2. http://www.nytimes.com/2014/08/09/world/middleeast/iraq.html
  3. http://www.cnn.com/2014/08/08/world/iraq-options/index.html?hpt=hp_t1
  4. http://www.washingtonpost.com/world/yazidis-still-reported-trapped-on-mountain-in-northern-iraq-despite-us-assessment/2014/08/14/d85337fb-c5d2-4b82-b53a-410467e0db90_story.html?hpid=z2
  5. . خبرگزاری فارس http://www.farsnews.ir/newstext.php?nn=13930929001054. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)