نبرد شنگال (۲۰۱۴)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از نبرد سنجار (۲۰۱۴))
پرش به: ناوبری، جستجو
جنگ سنجار
بخشی از حمله به شمال عراق
زمان ۳ تا ۱۴ اوت ۲۰۱۴
مکان سنجار
نتیجه تسخیر سنجار توسط داعش تا ۲۰ دسامبر و بازپس‌گیری آن توسط اقلیم کردستان
علت جنگ افزایش قلمرو داعش
جنگندگان
 کردستان

ایالات متحده آمریکاایالات متحده آمریکا

حزب کارگران کردستان

People's Protection Units Flag.svg یگان‌های مدافع خلق

شورای نظامی سریانی

Flag of Islamic State of Iraq.svgدولت اسلامی عراق و شام
فرماندهان
کردستانمسعود بارزانی

ایالات متحده آمریکاباراک اوباما

جمیل بایک

People's Protection Units Flag.svg نوژین دیرک

Flag of Islamic State of Iraq.svg ابوبکر البغدادی
تلفات
نامعلوم نامعلوم

نبرد سنجار به نبردهای فشرده‌ای گفته می‌شود که بین شبه نظامیان داعش و نیروهای پیشمرگ کرد رخ داد که منجر به کشته شدن و آواره شدن تعداد زیادی از کردهای شهر سنجار شد.

آغاز[ویرایش]

سنجار شهری در استان نینوای عراق است که بیشتر مردم آن کردهای ایزدی‌مذهب تشکیل می‌دهند. درصبح روز ۳ آگوست نیروهای داعش به شهر سنجار حمله کردند و توانستند در مدت زمان اندکی کل شهر را به تسخیر کنند.[۱] به گفته سازمان ملل متحد، هزاران نفر از پناهندگان از شهر اخراج شدند و در مکان‌های فاقد امکانات اولیه پناه گرفتند.

مقاومت[ویرایش]

پیشمرگه‌های کرد شروع به پاسخ به حملات داعش کردند و درگیری سختی شکل گرفت اما در درگیری‌ها داعش موفق تر عمل کرد زیرا از اسلحه‌های آمریکایی که در جنگ موصل غنیمت گرفته بود استفاده می‌کرد در حالی که اسلحه‌های کردها باقی ماندهٔ تسلیحات شوروی بود.

واکنش‌ها[ویرایش]

آمریکا اعلام کرد که مستشاران بیشتری به عراق می‌فرستد. با ادامهٔ جنگ و پیشروی داعش به سوی اربیل، باراک اوباما دستور حملهٔ هوایی به نیروهای داعش را صادر کرد.[۲]

ویدیو حمله جنگنده‌های آمریکایی به نیروهای داعش.

همچنین نیروهای آمریکایی تسلیحات و غذا به کردستان عراق ارسال کردند هرچند که به گفتهٔ عده‌ای از امدادگران کمک‌های غذایی و دارویی کم بوده و فقط جنبه تبلیغاتی داشته.[۳] انگلیس، کانادا، فرانسه و آلمان اعلام کردند که حاضر به کمک به کردستان در جنگ با داعش هستند.

پشتیبانی هوایی عراق[ویرایش]

ارتش عراق هم با بمباران نیروهای داعش راه را برای پیشروی کردها هموار کرد. این اقدام گامی مهم برای جلب نظر کردها برای همکاری با دولت مرکزی بود.

فاجعه انسانی[ویرایش]

این نبرد موجب آوارگی شهروندان سنجار از شهر شد زیرا طبق ایدئولوژی داعش آن‌ها کافر هستند و قتلشان واجب است. در طول تسخیر سنجار بیش از ۵۰۰ ایزدی کشته شدند و ۵۰۰۰۰ ایزدی آواره شدند.[۴]سازمان ملل اعلام کرد که آنچه که داعش در سنجار رخ داده جنایت جنگی است.

آزادی سنجار و شکست داعش[ویرایش]

نیروهای پیشمرگه که از صبح روز شنبه ۲۰ دسامبر ۲۰۱۴ عملیاتی را تحت نظارت مستقیم شخص «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق در «سنجار» واقع در استان «نینوا» آغاز کرده‌اند، موفق شدند، وارد این منطقه که تحت سیطره داعش بود، شوند.

یک مقام بلندپایه نیروهای پیشمرگه در گفتگو با پایگاه خبری «وردنا» گفت که عملیات گسترده صبح روز شنبه ۲۰ دسامبر تحت نظارت مستقیم شخص بارزانی صورت گرفت. این در حالی بود که طی چند روز گذشته، نیروهای پیشمرگه مجموعه حملاتی را علیه مواضع داعش در محورهای «زمار» و «سنجار» انجام داده و موجب عقب‌نشینی شماری از افراد داعش شده بودند.[۵]

منابع[ویرایش]