حامیان دولتی تروریسم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کشورهای حاضر (به سبز پررنگ) و سابقاً حاضر (به سبز کمرنگ) در فهرست کشورهای اعلام شده به عنوان «حامیان حکومتی تروریسم» از سوی وزارت امور خارجه آمریکا. آمریکا به رنگ آبی نشان داده شده‌است.

حامیان حکومتی تروریسم از طرف وزارت امور خارجهٔ آمریکا به کشورهایی گفته می‌شود که «مکرراً از اقدامات تروریسم بین‌الملل حمایت کنند.»[۱][۲] قرار گرفتن در این فهرست تحریم‌های شدیدی را بر آن کشور اعمال می‌کند.

فهرست حامیان حکومتی تروریسم[ویرایش]

در حال حاضر وزارت امور خارجه آمریکا کشورهای ایران، سوریه، کره شمالی و کوبا را در این فهرست قرار داده‌است.

پیشینه[ویرایش]

این فهرست در ۲۹ دسامبر ۱۹۷۹ با حضور لیبی، عراق، یمن جنوبی و سوریه ایجاد شد. کوبا در ۱ مارس ۱۹۸۲ و ایران در ۱۹ ژانویه ۱۹۸۴ بدان افزوده شدند.زمانی سودان شمالی نیز جزو این لیست بود

یمن جنوبی در سال ۱۹۹۰، عراق در سال ۲۰۰۴، لیبی در سال ۲۰۰۶، کره شمالی در سال ۲۰۰۸ و کوبا در سال ۲۰۱۵ از این فهرست برداشته شدند. در سال ۲۰۱۷ دونالد ترامپ کره شمالی و کوبا را مجدداً به این فهرست اضافه کرد.[۳] در اکتبر ۲۰۲۰، رئیس جمهور ترامپ اعلام کرد سودان را که پذیرفته به بازماندگان بمبگذاری‌های ۱۹۹۸ در سفارتخانه‌ غرامت بدهد، از این فهرست خارج خواهد کرد.[۴] سودان در ۱۴ دسامبر ۲۰۲۰ از این فهرست خارج شد.[۵][۶]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. 22 USC. 2656f U.S.C. USC. 2656f/{{{2}}}.html § {{{2}}}
  2. «State Sponsors of Terrorism». State.gov. دریافت‌شده در ۲۰۰۹-۰۶-۰۹.
  3. Michael D. Shear; David E. Sanger (20 November 2017). "Trump Returns North Korea to List of State Sponsors of Terrorism". The New York Times. Retrieved 21 November 2017.
  4. "Trump set to remove Sudan from state sponsors of terrorism list". BBC. 20 October 2020.
  5. "Hughes, Paul Michael, (born 16 June 1956), General Manager: BBC Symphony Orchestra, and BBC Symphony Chorus, since 1999; BBC Singers, since 2012". Who's Who. Oxford University Press. 2014-12-01.
  6. https://www.bbc.com/news/world-africa-55300252