نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
«ناجا» به اینجا تغییرمسیر دارد. برای نوعی مار کبری، ناجا (مار) را ببینید.
NAJA.svg
نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران
ساختار سازمانی

پلیس ۱۱۰
پلیس آگاهی
یگان ویژه ناجا
پلیس امنیت
نوپو
عقیدتی سیاسی

درجه‌های نیروی انتظامی

تاریخچه نیروی انتظامی
امیران و سرداران

تجهیزات


سربازانِ وظیفهٔ ناجا در شمالِ شهرِ نیشابور، در حال آموزش و آزاد-باشی

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (با به طور مخفف ناجا) پلیس ایران است که در سال ۱۳۷۰ خورشیدی از ترکیب شدن شهربانی جمهوری اسلامی ایران و ژاندارمری جمهوری اسلامی ایران و نیز کمیته انقلاب اسلامی به وجود آمد و در حال حاضر بطور رسمی نیروی اصلی مسئول حفظ امنیت داخلی ایران است. اما در کنار این نیرو، نهادهای دیگری مانند بسیج و سپاه پاسداران نیز عملاً در کار امنیت اجتماعی دخیل هستند.

سیر تشکیل و قانون نیروی انتظامی[ویرایش]

تاریخ برقرای امنیت شهری و کشوری به صورت مدرن به یک سده پیش باز می‌گردد. ناصرالدین شاه قاجار در مجموعه سفرهایش به قارهٔ اروپا و بازدید پلیس جدید در آن مناطق و با به‌کارگیری یک افسر ایتالیایی تبعهٔ اتریش به نام کنت دومونت فورت نخستین سامانهٔ پلیسی نو را در ایران بنیان نهاد.

پلیس در ایران برای مدت زمانی طولانی از ۲ بخش اصلی شهربانی (نظمیه) و ژاندارمری (که خود شامل دو بخش ژاندارمری مرزی و ژاندارمری روستایی می‌شود) تشکیل شده بود. کمیته انقلاب اسلامی نیز به عنوان یکی از اجزاء اصلی برقراری نظم و امنیت داخلی کشور و حفاظت از اصول ارزشی جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب ۱۳۵۷ به این سامانهٔ پلیسی اضافه گشت.

افزایش کارکنان پلیس پس از انقلاب ۱۳۵۷ و لزوم ترکیب این نیروها عاملی شد تا در سال ۱۳۷۰ خورشیدی با تصویب مجلس شورای اسلامی، این ۳ سازمان انتظامی در یکدیگر ترکیب و سامانهٔ پلیسی یکدستی حاصل شد. «قانون نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران» در سال ۷۰ در مجلس تصویب شد و طی آن ۱ سال به دولت برای تشکیل نیروی انتظامی فرصت داده شد. بر پایهٔ مقررات تازه، پلیس ایران قسمتی از ستاد نیروهای مسلح و زیر نظر وزارت کشور گردید و در پیروی از رهبر ایران قرار گرفت.[۱]

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در ۳ بخش تقریباً مستقل فرماندهی، حفاظت و اطلاعات و سازمان عقیدتی سیاسی تشکیل شده‌است. حوزهٔ فرماندهی و حفاظت و اطلاعات تقریباً در ساختار سیستم پلیس کلیهٔ کشورهای جهان مشترک می‌باشد.

فرماندهان[ویرایش]

بخش‌ها و رده‌ها[ویرایش]

Ceremony of birth Hasan al-Askari (3).JPG

ناجا دارای سه بخش کلی است، فرماندهی، حفاظت و اطلاعات و بخش عقیدتی سیاسی. بیشتر بخش‌های نیروی انتظامی وظیفه امنیتی و نظامی دارند و دارای نیروهای مسلح هستند اما برخی بخش‌ها نیز بیشتر جنبه خدمات اجتماعی و دولتی دارد مانند صدور گذرنامه.

 • پلیس امنیت
 • پلیس مبارزه با مواد مخدر که وظیفه آن مبارزه با مواد مخدر در کشور و خرید و فروش آن و کشف باندهای بزرگ تا خرده فروشان مواد مخدر است.
 • پلیس پیشگیری (مسئول ایجاد امنیت در فرودگاه‌ها، راه آهن، صدا و سیما و جنگلبانی می‌باشد)
 • پلیس راهور (پلیس راهنمایی و رانندگی که وظیفه کنترل ترافیک در راهها را بر عهده دارد)
 • پلیس راه (وظیفه ایجاد امنیت در راههای کشور را بر عهده دارد)
 • معاونت نظام وظیفه (وظیفه تقسیم نیروهای وظیفه بین نیروهای مسلح ایران را بر عهده دارد)
 • معاونت صدور گذرنامه(وظیفه صدور گذرنامه و اتباع خارجی زیر نظر وزارت کشور را بر عهده دارد)
 • یگان حفاظت برای حفاظت از اماکن مثل بانکها و موسسات آثار تاریخی
 • پلیس آگاهی
 • هواپیمایی ناجا
 • معاونت اینتر پل
 • یگان ویژه حفاظت از منابع طبیعی ایران
 • معاونت مرزبانی
 • پلیس ساحلی
 • یگان ضربت
 • یگان امداد
 • یگان ویژه
 • پلیس نوپو
 • عقیدتی سیاسی ناجا
 • حفاظت اطلاعات ناجا(وظیفه بررسی صلاحیت مأموران ناجا و انجام عملیات‌های سری را در دستور کار دارد)
 • پلیس دیپلماتیک

همچنین در هر یک از استان‌های کشور، ستاد فرماندهی انتظامی استان مستقر است که وظیفه انجام امورات انتظامی و مربوطه در آن استان را بر عهده دارد.

لباس[ویرایش]

لباس نیروی انتظامی بطور عمده سبز رنگ است اما اخیراً بنابر کارکرد هر واحد لباسهایی با رنگ و مدل‌های مختلف در این نیرو به کار گرفته می‌شود.

سلسله مراتب[ویرایش]

فرماندهان ارشد نیروی انتظامی توسط رهبر جمهوری اسلامی ایران و معمولاً بنا به پیشنهاد وزیر کشور تعیین می‌شوند، اما عملکرد نیروی انتظامی زیر نظر وزیر کشور است، همچنین وزیر کشور جانشین فرمانده کل قوا در نیروی انتظامی می‌باشد. نیروی انتظامی از چندین معاونت مختلف تشکیل شده‌است. هریک از استان‌های کشور یک ناحیه انتظامی به حساب می‌آیند و شهرستان‌های تابعه هر استان، مناطق انتظامی آن ناحیه به شمار می‌آیند.

خشونت و سرکوب[ویرایش]

نیروی انتظامی، از آغاز تاکنون، یکی از ابزارهای سرکوب و نقض حقوق بشر در ایران بوده است. کارنامه‌ی نیروی انتظامی، سرشار از مواردی مانند آدم‌ربایی، قتل، شکنجه و بازداشت‌های خودسرانه است. پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ایران (۱۳۸۸) و تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم در اعتراض به کودتا، بسیاری از مردم، توسط ماموران نیروی انتظامی، دستگیر، شکنجه یا کشته شدند. در پی این سرکوب‌ها، نیروی انتظامی و نیز فرمانده آن، اسماعیل احمدی مقدم، به دلیل دخالت در سرکوب‌های خونین پس از انتخابات ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ تحریم شدند.[۳] همچنین احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی، به اتهام کمک به مقام‌های امنیتی حکومت بشار اسد برای سرکوب سرکوب معترضان سوری، تحریم شده است.[۴]

فروش نفت[ویرایش]

در تابستان ۱۳۹۳، شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد که ۱۷۰ میلیون دلار پول فروش محموله‌های نفتی وزارت نفت را از این نیرو طلب دارد. این طلب به موجب تحویل یک محموله نفتی یک میلیون و ششصد و چهل هزار بشکه‌ای (به ارزش ۱۸۵٫۲۴ میلیون دلار) به یکی از شرکت‌های زیرمجموعه این نیرو در سال ۱۳۹۱، و توافق برای فروش نیابتی آنها بوده است که علی‌رغم فروش این محموله، سرتیپ پاسدار احمدی مقدم از بازپرداخت بدهی خود به خزانه دولت، امتناع کرده است.[۵]

شرایط استخدام در نیروی انتظامی[ویرایش]

۱-اعتقاد و التزام عملی به دین اسلام

۲-اعتقاد و التزام عملی به ولایت مطلقه فقیه

۳-تابعیت جمهوری اسلامی ایران

۴-عدم محکومیت به محرومیت از مشاغل دولتی

۵-عدم سوء پیشینه کیفری

۶-عدم اعتیاد به مواد مخدر

۷-دارابودن شرایط روحی و جسمی متناسب

۸-عدم سابقه عضویت در گروه ها و احزاب معاند نظام جمهوری اسلامی ایران

۹-داشتن شرایط متناسب تحصیلی (بسیاری از کارکنان نیروی انتظامی، دارای مدرک تحصیلی دیپلم و پایین‌تر هستند)

۱۰-دارا بودن شرایط سنی مناسب سازمان

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]