محمدباقر ضیایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
محمد باقر ضیائی
Mohamad bagher ziaie paveh.jpg
زادروزپانزده تیر ماه ۱۳۳۲ هجری شمسی
پاوه
محل زندگیتهران
پیشهفعال سیاسی و اجتماعی کرد و اهل سنت در تهران
مذهبامام شافعی
والدینحاج محمد زاهد ضیایی پاوه ای و خاتون معصومه بنت شیخ نصرالدین خالصی

محمد باقر ضیائی (زاده:پانزده تیر ماه ۱۳۳۲) از فعالان کرد و اهل سنت ایران است.

محمد باقر، قرآن و دروس ابتدایی را در نزد والد ماجد خود خواند و بر علوم دینی آگاه گردید و در مدارس دولتی پاوه و کرمانشاه نیز دروس جدید را طی نمود و در سال ۱۳۵۳ به دانشکده علوم رازی کرمانشاه وارد و در رشته فیزیک تحصیل نمود و پس از انقلاب در دانشگاه آب و برق تهران در رشته مهندسی برق ادامه تحصیل داد.

وی در دومین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر تهران عضو ائتلافی موسوم به (کرد) بود که از ۹ شخصیت سرشناس کرد در تهران، با حمایت فراکسیون نمایندگان کرد و مجمع نمایندگان اهل سنت مجلس و نیز خانه اقوام ایران شکل گرفته بود.

ایشان از اعضای مؤسس جبهه ای می‌باشد که در اوایل سال ۱۳۸۴ با عنوان جبهه متحد کرد با همکاری جمعی از فعّالان سیاسی و فرهنگی کُرد بنیان نهاده شد.

پدر او محمد زاهد ضیایی پاوه‌ای فرزند ملا صلاح الدین پاوه ای در آن زمان از علمای مشهور و مفتیان منطقه به شمار می‌رفت. مادر ایشان خاتون معصومه بنت شیخ نصرالدین خالصی پاوه می‌باشند. وی همچنین برادر ملا محمد طاهر ضیائی از فعالان اهل سنت کرمانشاه و عضو هیئت امنای مسجد سنی های کرمانشاه (مرگ ۱۴ مهر ۱۳۸۴ در شهر کرمانشاه )، ماموستا دکتر محمدناصر ضیائی امام جمعه سابق پاوه (مرگ ۱۹ دی ماه ۱۳۸۷ در تهران)،محمد فاروق ضیایی مدیر صندوق خیریه امام شافعی پاوه و دکتر محمد عادل ضیایی مدیر کرسی فقه شافعی دانشگاه مذاهب اسلامی می‌باشد.

شیخ عبدالملک ضیایی سراج الدینی و محمدناصر ضیائی و محمد باقر ضیایی

منابع[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]