لهوتسه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
لهوتسه
LhotseMountain.jos.500pix.jpg
ارتفاع ۸٬۵۱۶ متر (۲۷٬۹۴۰پا)
فهرست‌بندی هشت هزار متری‌ها
مکان
مکان مرز  چین و  نپال
رشته‌کوه هیمالیا
کوهنوردی
نخستین صعود لوشینگر، رایز (۱۹۵۶)

لوتسه (Lhotse) با ارتفاع ۸۵۱۶ متر چهارمین قله مرتفع جهان است که در مرز تبت (چین) و نپال قرار دارد. این قله از طریق گردنه جنوبی به اورست متصل است. جبهه پرشیب جنوبی این قله را تبدیل به یکی از سخت ترین قله های جهان برای صعود کرده است (این جبهه، تنها با ۲٫۲۵ کیلومتر فاصلهٔ افقی بالغ بر ۳٫۲ کیلومتر افزایش ارتفاع دارد). این قله ۸۵۱۶ متر ارتفاع دارد. همسایگی با بلند ترین قله جهان٬ اورست٬ باعث شده که کوهنوردان پیشرو به آن اعتنای اندکی داشته باشند. دشوار و خطرناک بودن جبهه کانشونگ و گرده شمال شرقی نیز از دیگر عوامل تعویق اولین صعود به این کوه می باشد. یال شرقی که بسیار تیز و دندانه دار است پوشیده از برج‌های یخی و صخره‌های یخ زده است. این یال دارای سه قله بلند فرعی است. شرقی ترین این قله ها "لوتسه شار" با ۸۳۹۸ متر ارتفاع در فاصله ۱ کیلومتری از قله اصلی قرار دارد. بین قله اصلی و لوتسه شارهمچنین دو قله مرکزی قرار دارد، که یکی ۲۵ متر از لوتسه شار کوتاهتر و دیگری به همین میزان بلندتر است.

این قله برای نخستین بار توسط گروه سوئیسی فریتس لوشاینگر و ارنست ریس در سال ۱۹۵۶ فتح شد. تیم ملی کوهنوردی ایران در بهار ۱۳۸۱ موفق شد ۱۲ کوهنورد را به قله لوتسه برساند.

صعودها[ویرایش]

پروانه کاظمی نخستین زن ایرانی صعودکننده به لهوتسه و نخستین زن در جهان است که در طول یک فصل، صعودی موفقیت‌آمیز به دو قله اورست و لهوتسه داشته است.[۱] وی با صعود به این دو قله در مدت یک هفته توانسته رکورد جهانی را کسب کند.

منابع[ویرایش]

  1. «مصائب پروانه کاظمی فاتح اورست». رادیو فردا، ۲۷ خرداد ۱۳۹۵. بازبینی‌شده در ۱۷ ژوئن ۲۰۱۶.