اکستریموفیل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از شدت‌دوست)
پرش به: ناوبری، جستجو
گرمادوست‌ها گونه‌ای از جانوران شدت‌دوست هستند.

جانور شدت‌دوست یا اکستریموفیل (انگلیسی: Extremophile از لاتینی: extremus به معنای «نهایت» و یونانی: philiā به معنی «دوستدار») به گروهی از ارگانیسم‌ها یا اندامگانی گفته می‌شود که در محیط‌های خشن فیزیکی یا شیمیایی - که عموماً حیات در آنها ناممکن است - زندگی می‌کنند.[۱][۲] در مقابلِ گروه شدت‌دوست، میانه‌دوست‌ها یا اعتدال‌دوست‌ها قرار دارند که در محیط‌های معتدل زندگی می‌کنند.

ویژگی‌ها[ویرایش]

در سال‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰، زیست شناسان دریافتند که حیات میکروبی انعطاف پذیریِ شگفت‌انگیزی برای زنده‌ماندن در محیط‌های افراطی - حفره‌هایی که فوق‌العاده گرم، و یا اسیدی، مثالا در جاهایی که برای موجودات پیچیده‌تر کاملاً ناسازگار و ناممکن‌است. برخی از دانشمندان حتی به‌این نتیجه رسیدند که زندگی بر روی زمین ممکن است در دهانه‌های هیدروترمال‌ های دور زیر سطح اقیانوس‌ها آغاز شده باشد.[۳]

پانویس[ویرایش]

  1. Rampelotto, P. H. (2010). Resistance of microorganisms to extreme environmental conditions and its contribution to Astrobiology. Sustainability, 2, 1602-1623.
  2. Rothschild, L.J. ; Mancinelli, R.L. Life in extreme environments. Nature 2001, 409, 1092-1101
  3. http://mars.nasa.gov/mer/newsroom/merlaunch.pdf "Mars Exploration - Press kit" (PDF). NASA. June 2003. Retrieved 14 July 2009.