حزب وحدت اسلامی افغانستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حزب وحدت اسلامی افغانستان
رهبرکریم خلیلی
بنیان‌گذارعبدالعلی مزاری
بنیان‌گذاری۱۹۸۹
مقرهاکابل، افغانستان
مرام سیاسیشیعه اسلام‌گرایی
مردمان هزاره حقوق اقلیت‌ها
رنگ رسمیسیاه,قرمز,سبز
پرچم
Flag of Hezbe Wahdat.svg
وبگاه
http://www.wahdat.net

حزب وحدت اسلامی افغانستان یکی از حزب‌های سیاسی قوم هزاره در افغانستان است که در سال ۱۳۶۸ (خورشیدی) متشکل از ۸ حزب به وجود آمد. این هشت حزب قبلاً در ایران ایجاد شده بودند و بعدها در یک حزب متحد شدند. رهبر این حزب عبدالعلی مزاری بود که به دست طالبان کشته شد.

افراد معروف این حزب قبل از انشعابات آیت الله میر حسین صادقی پروانی، عبدالعلی مزاری، قربان علی عرفانی، صادقی نیلی، سید عبدالحمید سجادی، سید محمد امین سجادی، محمد محقق، کریم خلیلی، محمد اکبریپنجشیر عبدالطالب]] هرات و علیرضا محمدی ۲۴/۵/۶۵ از تهران میباشد.لازم به ذکر است از افراد نامبرده بالا صادقی نیلی عده‌ای از دشمنان او با گرفتن سلاح از حزب حرکت اسلامی افغانستان در ۲۴ عقرب ۱۳۶۹ در قریه سنگ موم در خانه یکی از اهالی آنجا از پنجره اتاق او را هدف رگبار گلوله قرار می‌دهند. در این حادثه او به همراه فرزند سه ساله‌اش کشته می‌شوند.[۳]

و علی رضا محمدی در سال ۱۳۹۷ خورشیدی اخراج شد.(دلیل اخراج عقاید تکنو کرات) علیرضا محمدی هم اکنون از احزاب اخراج شده و در جزایر جنوبی ایران مشغول فعالیت واز کلیه فعالیتهای حزبی ایشان جلوگیری میشود و حق ورود به افغانستان را به دلیل اشاعه فساد و دموکراسی غربی و ترویج بی دینی و تعلیم ماتریالیسم فویر باخ ندارد.لازم به ذکر محمدی متولد نظام آباد تهران در سال ۶۵ میباشد که در سال ۹۲ سه ماه به دلیل عقاید تکنوکرات در افغانستان بازداشت شد.

انشعاب[ویرایش]

حزب وحدت اسلامی افغانستان که از اقوام هزاره این کشور تشکیل شده است؛ در حال حاضر به چند حزب تقسیم شده است. ابتدا به دو شاخه مزاری و اکبری. این دو بعد از خروج شوروی، در زمان دولت مجاهدین دهه نود میلادی در جنگ داخلی بین مجاهدین در کابل و افغانستان سالها باهم درگیر جنگ بودند؛ اکبری در اتحاد با تاجیک‌ها و ائتلاف شمال ماند. در ادامه خود آنها هم انشعاب داشته و قوم هزاره پراکنده سیاسی شده اند:

شاخه مزاری[ویرایش]

معاون سوم ریاست اجراییه علیرضا محمدی که اولین ایرانی حزب میباشد بود . ایشان در سال ۹۷ به دلیل عقاید مخالف با حزب اخراج شد.

شاخه اکبری[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «News | Human Rights Watch». بایگانی‌شده از اصلی در ۲ آوریل ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۶ مه ۲۰۰۷.

پیوند به بیرون[ویرایش]