جمعیت اسلامی افغانستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جمعیت اسلامی افغانستان
جمعیت اسلامی افغانستان
رهبر صلاح‌الدین ربانی
بنیانگذار برهان‌الدین ربانی
بنیانگذاری ۱۹۶۸
مرام اسلام‌گرایی
Communitarism
تاجیک‌ها
دین اسلام
ولسی جرگه
۲۳ از ۲۴۹
مشرانو جرگه
۰ از ۱۰۲
کشور  افغانستان
وبگاه
Facebook page
پرچم
Flag of Jamiat-e Islami.svg
سیاست در Afghanistan
حزب‌های سیاسی
انتخابات

جمعیت اسلامی افغانستان یکی از احزاب سیاسی افغانستان است.

نشان جمعیت اسلامی افغانستان.jpg

تاریخچه[ویرایش]

در سال ۱۳۳۶ در دانشگاه شرعیات کابل تعدادی از استادان آن دانشگاه نظیر استاد غلام محمد نیازی، سید محمد موسی توانا، وفی الله سمیعی (آخرین وزیر عدلیهٔ حکومت ظاهرشاه)، استاد محمد فاضل، عبدالعزیز فروغ، سید احمد ترجمان و ... هدایت نهضت جوانان مسلمان را تأسیس نمودند که با استعفای غلام محمد نیازی از رهبری آن در سال ۱۳۵۱ رهبری آن آن نهضت را برهان الدین ربانی با نام جمعیت اسلامی افغانستان بدوش می‌گیرد.

با کودتای محمد داوود خان در سال ۱۳۵۲ اعضا و هواداران نهضت اسلامی افغانستان تحت فشار رژیم وقت که زیر تاثیر شاخهٔ پرچم حزب دموکراتیک خلق افغانستان بود قرار گرفتند.

افسران و نظامیانی که محمد داوود خان را در کودتا یاری رسانیده بودند به احزاب کمونیستی افغانستان تعلق داشتند که در آن سالها و در دههٔ دموکراسی مبارزان رقیب هم محسوب می‌شدند که در مکاتب و دانشگاه‌ها و مراکز علمی و ادوار دولتی درگیری هایی با هم داشتند. با قدرت گرفتن آنها، مخصوصاً وزیر داخلهٔ وقت که عضو حزب خلق بود، دستگیری وسیع و گستردهٔ اعضای اسلامگرای رقیب آنها در شهرهای مختلف افغانستان شروع شد.

در سال ۱۳۵۳ استاد ربانی و عده‌ای دیگر از فعالان مسلمان که تحت تعقیب حکومت داوود خان بودند از افغانستان خارج شده و به پاکستان هجرت نمودند و در آنجا احزاب اسلامگرا و حکومت ذولفقار علی بوتو که روابط سردی با دولت افغانستان به خاطر مسئلهٔ پشتونستان داشت از آنها پذیرایی نموده و دست به تسلیح مهاجرین نهضت اسلامی زد تا آنها را برای بر اندازی حکومت داوود خان آماده بسازد.

اما عده‌ای از رهبران نهضت اسلامی از جمله استاد ربانی مخالف جنگ مسلحانه علیه حکومت داوود بوده اند، و به خاطر نزدیکی بعضی از حلقه‌های نهضت اسلامی به دولت وقت پاکستان عناصر میانه رو تر مهاجرین که زیر فشار قرار می‌گیرند پاکستان را ترک می‌کنند و استاد ربانی در آن میان به عربستان سعودی می‌رود.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. تحولات سیاسی جهاد افغانستان، جلد اول، دکتر نصری حق شناس.

پیوند به بیرون[ویرایش]