یونس قانونی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یونس قانونی
Qanuni.jpg.JPG
یونس قانونی
معاون اول رئیس‌جمهور افغانستان
مشغول به کار
۳۱ مارس ۲۰۱۴ – ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۴
پس از قسیم فهیم
رئیس ولسی جرگه مجلس نمایندگان افغانستان
مشغول به کار
۲۰۰۵ – ۲۰۱۱
قائم مقام میرویس یاسینی
پس از تشکیل پست
وزیر داخله افغانستان
مشغول به کار
۷ دسامبر ۲۰۰۱ – ۱۹ ژوئن ۲۰۰۲
رئیس جمهور حامد کرزی
پس از Abdur Razzaq
پیش از تاج محمد وردک
وزیر معارف افغانستان
مشغول به کار
۳۱ ژوئن ۲۰۰۲ – اوت ۲۰۰۴
رئیس جمهور حامد کرزی
پس از رسول امین
پیش از احمد مشاهد
اطلاعات شخص
زاده محمد یونس قانونی
۱۹۵۷
ولایت پنجشیر،
ملیت  افغانستان
حزب سیاسی جمعیت اسلامی افغانستان
دیگرعضویت‌های سیاسی جبهه متحد ملی افغانستان
فرزندان سه دختر و سه پسر
محل
تحصیل
دانشگاه کابل
شغل ، سیاستمدار
مذهب اسلام
وبگاه http://www.nationalassembly.af

محمد یونس قانونی (زاده ۱۹۵۷ در پنجشیر) سیاست‌مدار اهل افغانستان است. او پیشتر معاون اول رئیس‌جمهور افغانستان و رئیس مجلس نمایندگان افغانستان بود.

او همچنین از همکاران احمدشاه مسعود قهرمان ملی افغانستان در دوره اشغال افغانستان توسط شوروی سابق و سالهای مقاومت علیه گروه طالبان به‌شمار می‌رود. قانونی هم کنون رهبر حزب افغانستان نوین است.

پیشینه[ویرایش]

محمد یونس قانونی فرزند محمد یوسف امان، در سال ۱۹۵۷ میلادی در ولایت فعلی ولایت پنجشیر، (از توابع پیشین ولایت کاپیسای افغانستان) زاده شد. او از تبار تاجیک افغانستان است.

آقای قانونی پس از سپری کردن آموزشهای ابتدایی و لیسه (دبیرستان)، به تحصیل در رشته شرعیات (الهیات) در دانشگاه کابل پرداخت، اما از همان سالهای جوانی، به جمع مجاهدین افغان پیوست.

زندگی شخصی[ویرایش]

آقای قانونی متأهل است و سه دختر و سه پسر دارد.

همرزم مسعود[ویرایش]

او در سالهای مبارزه با اشغال افغانستان توسط شوروی و مقاومت علیه طالبان، از اعضای فعال حزب جمعیت اسلامی افغانستان و از همرزمان نزدیک احمدشاه مسعود فرمانده ارشد مجاهدین به‌شمار می‌رفت.

آقای قانونی به عنوان عضو قدرتمند جبهه متحد ملی افغانستان، از حامیان حمله ائتلاف بین‌المللی ضد تروریسم به رهبری آمریکا، برای سرنگونی رژیم طالبان بود.

کمک به سقوط طالبان[ویرایش]

با سقوط رژیم طالبان در ماه نوامبر سال ۲۰۰۱، گروه‌های مجاهدین به رهبری مارشال محمد قسیم فهیم وارد شهر کابل شدند.

آقای قانونی در توجیه ورود نیروهایش به کابل، به بی‌بی‌سی گفت که نیروهای وی به این منظور به پایتخت وارد شدند تا این شهر، «در یک خلاء امنیتی قرار نگیرد».

او به بی‌بی‌سی گفت که ورود آن‌ها به کابل، «به معنای بازگشت به ادامه انحصار قدرت نخواهد بود» و آن‌ها از تشکیل یک دولت فراگیر به اراده مردم افغانستان حمایت می‌کنند.

کنفرانس بن[ویرایش]

در کنفرانس گروه‌های افغان در بن، یونس قانونی به نمایندگی از بخشی از نیروهای مجاهدین، نقش تعیین‌کننده‌ای داشت.

او در دولت موقت افغانستان به رهبری حامد کرزی، که در نتیجه توافق گروه‌های افغان و سازمان ملل متحد در کنفرانس بن تشکیل شد، وزیر داخله (کشور) افغانستان شد.

حامد کرزی، پس از انتخاب به ریاست دولت انتقالی، آقای قانونی را به وزارت معارف (آموزش و پرورش) منصوب کرد.

ارایه طرح کشکول معارف، به منظور جمع‌آوری کمک برای توسعه و تجهیز مدارس افغانستان، از طرحهای آقای قانونی، در دوران وزارت معارف بود.

نامزد ریاست جمهوری[ویرایش]

یونس قانونی در نخستین انتخابات آزاد افغانستان برای گزینش رئیس جمهور، از رقبای سرسخت حامد کرزی بود و یک میلیون و سیصد هزار رای را از آن خود کرد که ۳/۱۶ درصد کل آرا محسوب می‌شد.

آقای قانونی همچنین در انتخابات پارلمانی افغانستان نیز شرکت کرد و با رای بالای مردم کابل، وارد این مجلس شد.

شعار انتخاباتی او، طرح «دکترین نوین افغانستان» و تأکید بر قانونمندی، شایسته سالاری و پاسخگویی دولت در برابر نهادهای ملی بود.

ریاست پارلمان[ویرایش]

با تشکیل پارلمان منتخب مردم افغانستان در ماه دسامبر سال ۲۰۰۵ میلادی، آقای قانونی با به دست آوردن ۱۲۲ رای به ریاست مجلس نمایندگان (ولسی جرگه) افغانستان انتخاب شد. رقیب اصلی آقای قانونی در رقابت برای ریاست مجلس، عبدالرسول سیاف از رهبران بنیادگرای مجاهدین بود که ۱۱۷ رای به دست آورد. طیف طرفدار حامد کرزی و هواداران محمد محقق در مجلس نمایندگان افغانستان، از نامزدی آقای سیاف برای ریاست مجلس حمایت می‌کردند.

معاونت اول ریاست جمهوری افغانستان[ویرایش]

در ماه مارس مارس ۲۰۱۴ پارلمان افغانستان، محمد یونس قانونی را به عنوان معاون اول رئیس‌جمهوری برگزید. حامد کرزی با توافق رهبران جهادی آقای قانونی را پیشنهاد کرده بود. او جانشین مارشال محمدقسیم فهیم می‌شود که ماه فوریه ۲۰۱۴ در گذشت.[۱]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]