محمد نجیب‌الله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نجیب‌الله احمدزی
Najib.jpg
دکتر نجیب
پنجمین رئیس‌جمهور افغانستان
مشغول به کار
۳۰ سپتامبر ۱۹۸۷ – ۱۶ آوریل ۱۹۹۲
پس ازببرک کارمل
پیش ازصبغت‌الله مجددی
رئیس خدمات امنیت دولتی (خاد)
مشغول به کار
۱۱ ژانویه ۱۹۸۰ – مه ۱۹۸۶
سفیر افغانستان در ایران
شروع به کار
ژوئیه ۱۹۷۸
اطلاعات شخصی
زاده
نجیب الله احمدزی

۶ اوت ۱۹۴۷
گردیز،
درگذشته۲۸ سپتامبر ۱۹۹۶ (۴۹ سال)
کابل
ملیت افغانستان
حزب سیاسیحزب وطن افغانستان
دموکراتیک خلق
همسر(ان)فتانه نجیب
فرزندانسه دختر
محل تحصیلدانشگاه کابل
پیشهپزشک، دیپلمات، سیاستمدار
دیناسلام سنی

نجیب‌الله احمدزی معروف به دکتر نجیب‌الله (۶ اوت ۱۹۴۷ – ۲۸ سپتامبر ۱۹۹۶) پزشک، دیپلمات افغان، رئیس سابق سازمان امنیت افغانستان[۱] و پنجمین رئیس‌جمهور افغانستان و آخرین رئیس‌جمهور حکومت جمهوری دموکراتیک افغانستان بود. پیش از ریاست جمهوری شغل‌های مختلفی را در جمهوری دموکراتیک افغانستان در اختیار داشت و از دانشگاه کابل فارغ‌التحصیل شده‌بود. نجیب‌الله در جریان انقلاب ثور و شکل‌گیری جمهوری دموکراتیک افغانستان کارمندی ساده بود که بعداً در زمان حکومت حفیظ‌الله امین به ایران تبعید شد. در زمان حکومت ببرک کارمل به عنوان رئیس خاد نام گرفت و یکی از اعضای بخش پرچم حزب دموکراتیک خلق افغانستان بود. با پایان جنگ شوروی در افغانستان و خروج نیروهای ارتش سرخ، مجاهدین افغان وارد کابل شدند و نجیب‌الله به دفتر سازمان ملل در کابل پناهنده شد. افراد عبدالرشید دوستم که زمانی از او حمایت می‌کردند، کنترل فرودگاه را دردست داشتند و مانع خروج وی از افغانستان شدند. از اینرو نجیب‌الله در دفتر سازمان ملل در کابل ساکن و منتظر مذاکرات در مورد انتقال وی به هند شد.[۲][۳] او تا ۶ میزان ۱۳۷۵ و سقوط کابل در آن دفتر اقامت داشت[۴] تا آن‌که به‌دست طالبان و به همراه برادرش ژنرال احمدزی در ساعات اولیه صبح روز ۲۷ سپتامبر، از حضانت سازمان ملل فرانسه ربودند هر دو آنها را شکنجه کردند و روز بعد جسدشان را از ایستگاه ترافیکی آریانا به طرز فجیعی دار آویختند.[۵][۶]

زندگی‌نامه[ویرایش]

نجیب‌الله در ۲۸ سالگی در سال ۱۹۷۵ با درجه دکترا از دانشگاه کابل در رشته طبابت فارغ‌التحصیل شد و فعالیت‌های سیاسی خویش را در سال ۱۹۶۵ با ملحق شدن به دسته پرچم از حزب دموکراتیک خلق افغانستان آغاز کرد. او در ژانویه ۱۹۸۰ به رهبری خدمات اطلاعات دولتی رسید و تا مه ۱۹۸۶ در همین پست ماند.[۷] در سال ۱۹۸۶ به ریاست جمهوری برگزیده شد و قانون اساسی جدیدی اتخاذ نمود.

دکتر نجیب‌الله در زمان خدمت خود به عنوان رئیس‌جمهور به یکی شدن افغان‌ها و واحد بودن تأکید داشت و دسته‌های خلق و پرچم را از جناح دموکراتیک خلق در سال ۱۹۹۰ منحل و به جناح وطن دموکراتیک تغییر داد.

نجیب‌الله جزو اولین افرادی بود که توسط طالبان کشته شد. او و برادرش پس از ورود طالبان به کابل از مرکز سازمان ملل در کابل گرفته و در ملاء عام به دار آویخته شدند.[۸]

نجیب‌الله از سوی بخشی از مردم افغانستان به خاطر در پیش گرفتن سیاست‌های آشتی ملی، پیش‌بینی جنگ‌های داخلی مجاهدین و حس میهن‌پرستی‌اش ستوده می‌شود و از او با نام‌های «شهید نجیب‌الله» و «دکتر نجیب» یاد می‌کنند.[۹][۱۰]

خانم فتانه نجیب همسر نجیب‌الله به همراه سه دخترشان اکنون در کشور هند زندگی می‌کنند. خانم نجیب استاد زبان و ادبیات فارسی است.

سالهای اولیه[ویرایش]

نجیب‌الله در اوت ۱۹۴۷ در طایفهٔ احمدزی، تباری از قوم پشتون

غلجائی در شهر گردیز به دنیا آمد. دهکده‌ای که نیاکان او متعلق به آن بودند در بین شهرهای گردیز در ولایت پکتیا و «سید کَرَم» قرار داشت. او در لیسه حبیبیه تحصیل کرد و از دانشگاه کابل با درجه دکترا در طبابت در سال ۱۹۷۵ فارغ‌التحصیل شد.

گرایش سیاسی[ویرایش]

نجیب‌الله از اعضای جناح پرچم حزب دموکراتیک خلق افغانستان بود.

سفارت[ویرایش]

پس از کودتای هفت ثور ۱۳۵۷ خورشیدی در سازمان‌های حزبی مشغول کار شد، در ماه ژوئیه ۱۹۷۸ به عنوان سفیر به تهران اعزام گردید و پس از مدتی از خدمت مرخص و به کابل احضار شد.

ریاست خاد[ویرایش]

وی مدتی بعد به مسکو رفت و همراه با قوای شوروی در دسامبر سال ۱۹۷۹ به کابل بازگشت و به‌عنوان رئیس دستگاه استخباراتی (اطلاعاتی) دولت، به نام خدمات امنیت دولتی تعیین شد.

ریاست جمهوری[ویرایش]

RIAN archive 12070 Najibullah giving decorations.jpg

محمد نجیب الله در سال ۱۹۸۶ رئیس‌جمهور حکومت افغانستان شد و جانشین ببرک کارمل گردید.

اصلاحات[ویرایش]

او به تدریج از اصول اصلی و خطوط مرامی حزب صرف نظر کرد و در قانون اساسی، در اساسنامه و مرامنامهٔ حزب تعدیلاتی به وجود آورد. نام حزب دموکراتیک خلق را به حزب وطن تبدیل کرد و به برنامه‌های سازمان ملل در مورد کناره‌گیری از قدرت، تشکیل حکومت موقت و انتخابات آزاد موافقت نمود.

تحویل قدرت[ویرایش]

محمد نجیب‌الله، در سال ۱۳۷۱ خورشیدی، پذیرفت که قدرت را به شورای حکومتی مجاهدین تحویل دهد. با کنار رفتن نجیب‌الله و تسلط مجاهدین در کابل، جنگ‌های داخلی این کشور آغاز شد. جنگ‌هایی که تا ویرانی بخش عمده‌ای از شهر کابل، پایتخت کشور ادامه داشت.

قتل[ویرایش]

زمانی که طالبان وارد شهر کابل شدند، احمدشاه مسعود به دکتر نجیب‌الله پیشنهاد ترک کشور را داد که از سوی او رد شد.[۱۱] ژنرال اسحاق توخی، دستیار دکتر نجیب‌الله که یک روز پیش از مرگ نجیب‌الله همراهش بود، بیان کرد: هنگامی که سه نفر به نزد او (اسحاق توخی) و دکتر نجیب‌الله برای ترک کابل آمدند، آن‌ها این پیشنهاد را رد کردند که اشتباهی بزرگ بود.[۱۲] دکتر نجیب‌الله در صبحگاه نخستین روز ورود طالبان به کابل در تاریخ ۲۷ سپتامبر ۱۹۹۶ از مرکز سازمان ملل در کابل بازداشت گردید و به‌همراه برادرش شاهپور احمدزی شکنجه و کشته شد. طالبان اجساد آن‌ها در چهارراه آریانا در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری افغانستان آویزان کرده و به تمسخر انداختند.[۱۳][۱۴][۱۵] اجساد دکتر محمد نجیب‌الله و برادرش توسط مردمان قبیله‌ای از تیرهای چراغ برق پایین شد و به شهر گردیز در ولایت پکتیا انتقال داده شد.

محکومیت‌های بین‌المللی[ویرایش]

بعد از کشته‌شدن دکتر نجیب‌الله، محکومیت‌های بین‌المللی گسترده‌ای[۱۶] از طرف بسیاری از کشورها خصوصاً کشورهای جهان اسلام به طالبان وارد شد.[۸]

هند یکی از متحدین نزدیک دولت دکتر نجیب‌الله، اعدام او را کاملاً محکوم کرد و به صورت بسیار گسترده شروع به حمایت از احمد شاه مسعود و ائتلاف شمال برای جلوگیری از ترقی طالبان نمود.[۱۷]

عده ای از افغان‌ها، نجیب الله را به خاطر در پیش گرفتن سیاست آشتی ملی و پیش‌بینی جنگ‌های داخلی مجاهدین می‌ستایند.

پانویس[ویرایش]

 1. نجیب‌الله احمدزی کی بود؟، بی‌بی‌سی فارسی
 2. Latifi, Ali M. (22 June 2012). "Executed Afghan president stages 'comeback'". aljazeera.com. Retrieved 23 August 2012.
 3. نجیب قربانی تغییر سیاست خارجی روسیه شد؟، بی‌بی‌سی فارسی
 4. Braithwaite, Rodric (2007). Afgantsy: The Russians in Afghanistan, 1979–1989. Indo-European Publishing. p. 301. ISBN 978-1-60444-002-7.
 5. آن روز «ورود طالبان به کابل» مهمترین خبر جهان بود، بی‌بی‌سی فارسی
 6. کابلی‌ها روز اول «امارت اسلامی» را چگونه یافتند؟، بی‌بی‌سی فارسی
 7. Christopher M Andrew and Vasili Mitrokhin (2005). The World Was Going Our Way: The KGB and the Battle for the Third World. Basic Books. pp. p.409. ISBN 0-465-00311-7.
 8. ۸٫۰ ۸٫۱ "After the execution, even Taliban acknowledged that such behavior was 'un-Islamic' " p.25 in In the Shadow of the Prophet: The Struggle for the Soul of Islam by Milton Viorst, published by Westview Press 2001; ISBN 0-8133-3902-2
 9. سایت پیام وطن
 10. دوازدهمین سال شهادت دکتر نجیب‌الله
 11. Rashid, A. (2002). Taliban: Islam, Oil and the New Great Game in Central Asia. Quote on p. 49. Also see footnote 15 on p. 252
 12. گفتگو با اسحاق توخی، دستیار دکتر نجیب الله
 13. لیبی افغانستان دوم؟ مقایسه تصویری میان کشته شدن سرهنگ معمر قذافی و داکتر نجیب الله احمدزی
 14. راز خوابیده_ اسرار مرگ دکتر نجیب الله
 15. روایت جدید در مورد قاتل دکتر نجیب الله
 16. "Endorses the Special Rapporteur's condemnation of the abduction from United Nations premises of the former President of Afghanistan, Mr. Najibullah, and of his brother, and of their subsequent summary execution;" United Nations Resolution 51/108 article 10
 17. Pigott, Peter. Canada in Afghanistan: The War So Far. Toronto: Dundurn Press Ltd, 2007. ISBN 1-55002-674-7, ISBN 978-1-55002-674-0. P. 54.

منابع[ویرایش]