الیزابت بلکول

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
الیزابت بلکول
الیزابت بلکو
زادروز ۳ فوریه ۱۸۲۱
بریستول ,  انگلستان
درگذشت ۳۱ مه ۱۹۱۰
هستینگز
پیشه نخستین پزشک زن (در آمریکا)، مبارز راه حقوق زنان و مخالف برده‌داری

الیزابت بلک‌ول (به انگلیسی: Elizabeth Blackwell) (۱۸۲۱-۱۹۱۰) اولین زنی بود که در آمریکا دکترای پزشکی گرفت (در سال ۱۸۴۹.) وی همچنین مبارز راه حقوق زنان و مخالف برده‌داری بود.

وی خواهر امیلی بلکول بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

او در انگلستان متولد و در یک خانواده پرجمعیت به همراه خواهران و خاله‌هایش زندگی می‌کرد پدرش مردی لیبرال بود او درخواست هیچ یک از خواستگارانش را نپذیرفت و هرگز ازدواج نکرد پنج خواهر دیگرش نیز همینطور مجرد باقی ماندند.

آن‌ها به ایالات متحده مهاجرت کردند و در حالیکه او دختر نوجوانی بود پدرش در گذشت و مسئولیت خانواده بر دوش او افتاد او تحصیلاتش را تمام کرد و در سال ۱۸۴۴ به فکر آموختن حرفه پزشکی افتاد پیش او زنان به صورت آکادمیک این حرفه را نمی‌آموختند او برای دانشگاه‌های زیادی نامه نوشت تا سرانجام در دانشگاه ژنو پذیرفته شد مدتی در بیمارستان‌های پاریس به کار آموزی پرداخت و سپس به نیویورک بازگشت چون نتوانست در هیچ بیمارستانی کاری پیدا کند یک مرکز کمک آموزش پزشکی در نیویورک تاسیس کرد

افتخارات[ویرایش]

او توانست در سال ۱۸۴۹ دانشنامه پزشکی‌اش را اخذ کند. تز او دربارهٔ درمان تیفوس بود و در سال ۱۸۵۲ مقاله و بروشورهایی با عنوان قوانی زندگی با رویکرد به تربیت بدنی دختران منتشر کرد همچنین وی موفق شد درمانگاهی در نیویورک برای زنان تأسیس نماید در سال ۱۸۹۵ خودزندگی‌نامه خویش را منتشر کرد که با استقبال چندانی مواجه نشد.

منابع[ویرایش]

  • هفته نامه سپید، شماره ۱۷، شهریور ۱۳۸۵
  • ویکی‌پدیا انگلیسی