گلوریا استاینم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گلوریا استاینم
گلوریا استاینم در کنفرانس خبری ۱۹۷۲
زادهٔ۲۵ مارس ۱۹۳۴ ‏(۸۹ سال)
تولیدو، اوهایو، اوهایو، ایالات متحده
پیشهنویسنده و خبرنگار
جنبشفمینیسم
همسر(ها)دیوید بیل (۲۰۰۰–۲۰۰۳)
والدینلئو استاینم (پدر)
روث نونویلر (مادر)
خویشاوندانکریستین بیل (ناپسری)
امضاء

گلوریا استاینم (به انگلیسی: Gloria Steinem) یکی از رهبران اصلی موج دوم فمینیسم در آمریکا در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی بود. او که نویسنده‌ای توانا بود جایزه‌های بسیار زیادی از سازمانهای مختلف دریافت کرد. او برای مجله نیویورک مقاله می‌نوشت و مجله زنان را پایه‌گذاری کرد. در سال ۱۹۶۹ او مقاله‌ای به نام «بعد از قدرت سیاه‌پوستان، نوبت آزادی زنان است» نوشت که در آن از سقط جنین حمایت کرد. در سال ۲۰۰۵ او به همراه جین فوندا و رابین مورگان مرکز ارتباطات زنان را ایجاد کرد که به وسیله آن در رسانه‌ها مسائل زنان را پیش ببرد. او در حال حاضر نیز علاوه بر عضویت در این مرکز، در سیاست و نویسندگی فعال است و کتابها و مقالات زیادی می‌نویسد. گلوریا استاینم (Gloria Steinem)، نویسنده، فعال حقوق زنان و فمینیست برجسته آمریکایی است. او در سال ۱۹۳۴ در اوهایو به دنیا آمد و در دوران دانشجویی در دانشگاه سمیت کارنامهٔ خود را در رشته‌های روان‌شناسی و ادبیات کسب کرد. او پس از فارغ‌التحصیلی به نیویورک رفت و به عنوان یک ژورنالیست و نویسنده در حوزه‌های اجتماعی و سیاسی فعالیت کرد.

استاینم در دهه ۱۹۶۰ در حرکت حقوق زنان آمریکا شرکت کرد و به عنوان یکی از رهبران این حرکت شناخته شد. او با انتشار مقالاتی در مجلاتی مانند Esquire و New York برای حقوق زنان و برابری جنسیتی تبلیغات می‌کرد. وی همچنین در سال ۱۹۶۸ مجله Ms. را بنیان نهاد که به عنوان یکی از مجلات برجسته حقوق زنان شناخته می‌شود.

استاینم در زمینه‌های مختلفی از جمله حقوق بشر، جنبش صلح، حقوق برای زنان و حقوق بشر در کشورهای در حال توسعه فعالیت کرده‌است. او یکی از مؤسسان حرکت National Women's Political Caucus، یک سازمان حقوق زنان در آمریکا بوده و برای حمایت از حقوق زنان در سراسر جهان تلاش کرده‌است.

استاینم برای کارهایش در زمینه حقوق زنان و جنبش فمینیستی، جوایز و افتخارات بسیاری دریافت کرده‌است، از جمله جایزهٔ Presidential Medal of Freedom که در سال ۲۰۱۳ توسط رئیس‌جمهوری آمریکا به او اهدا شد. او همچنین نویسندهٔ کتاب‌های معروفی مانند "Outrageous Acts and Everyday Rebellions" و "Revolution from Within" است. نقل قول‌های او در میان فمینیست‌های معروف است یکی از جملات معروف استاینم در مجله Ms: "Pro-choice is not pro-abortion, it is pro-women and pro-family."

«حامی حق انتخاب زنان به سقط جنین، به معنای حامی سقط جنین نیست، بلکه حامی زنان و خانواده است.»

بخشی دیگر از جملهٔ معروف گلوریا استاینم در مجله Ms. به این صورت است:

"A feminist is anyone who recognizes the equality and full humanity of women and men."

«فمینیست هر کسی است که برابری و انسانیت کامل زنان و مردان را به رسمیت می‌شناسد.»

اوائل زندگی[ویرایش]

استاینم در تولیدو، اوهایو به دنیا آمد. مادر او روث پرسبیتارین از نسل اسکاتلندی و آلمانی بود و پدر او فرزند یهودیان مهاجر از لهستان و آلمان بود. خانواده او مسافرت زیادی می‌کردند و به فروش وسائل دست دوم اشتغال داشتند.

وقتی او چند ساله بود، مادرش روث سلامت روانی خود را از دست داد. مادر او در بیمارستان روانی بستری شد و در زمانی که او ده سال داشت پدر و مادرش از یکدیگر جدا شدند. پدر او به کالیفرنیا رفت و او به همراه مادرش در اوهایو باقی‌ماند.

جداشدن پدر و مادر او تأثیر زیادی بر استاینم گذاشت. با اینکه او پدرش را مقصر نمی‌دانست زیرا مادرش شرایط روانی بدی داشت، این جدا شدن تأثیرات دائمی بر روحیه او ایجاد کرد.[۱]

گلوریا استاینم پوشیدن مینی‌ژوپ را عملی هنجارشکنانه می‌دانست و در راهپیمایی‌ها دامن کوتاه می‌پوشید. واشینگتن‌پست او را «دختر مینی‌ژوپ‌پوش روشنفکر» نامید.[۲]

دیدگاه‌ها[ویرایش]

سقط جنین[ویرایش]

استاینم از هواداران آزادی سقط جنین است. او به آزادی در این زمینه آزادی تولید مثل اطلاق می‌کند. او در سن ۲۲ سالگی خود نیز سقط جنینی انجام داد. این مسئله بر روی او تأثیر زیادی گذاشت و او به مدافعان سرسخت این قضیه تبدیل شد. گلوریا استاینم به عنوان فعال حقوق زنان و فمینیست، دیدگاهی پویا و پیچیده دربارهٔ سقط جنین دارد. او بر این باور است که زنان باید حق تصمیم‌گیری دربارهٔ بدن و زندگی خود را داشته باشند و این حق شامل حق سقط جنین است. او معتقد است که هیچ‌کس به زنان حق ندارد تصمیم‌گیری دربارهٔ بدن و زندگی آن‌ها را بگیرد.

در کتاب "Outrageous Acts and Everyday Rebellions"، استاینم نوشته‌است: "حق تصمیم‌گیری دربارهٔ بدن خود، شامل حق سقط جنین، حق انتخاب زنان است. این حق باید برای زنان به صورت قانونی و اجتماعی تضمین شود."

او همچنین معتقد است که مسئله سقط جنین یک مسئله پیچیده‌است و باید به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرد. به عنوان مثال، او معتقد است که در مورد سقط جنین در صورتی که زنان به دلیل فقر، ناتوانی یا مشکلات دیگر اقتصادی قادر به پرورش کودک نیستند، باید حمایت شود. او همچنین معتقد است که باید به‌طور جدی به مسائلی مانند آموزش جنسیتی، واکسیناسیون، پیشگیری از بارداری و ارائه خدمات بهداشتی و بهداشت روانی برای زنان توجه شود تا نیاز به سقط جنین کاهش یابد.

در کل، دیدگاه استاینم دربارهٔ سقط جنین، بر این است که زنان باید حق تصمیم‌گیری دربارهٔ بدن و زندگی خود را داشته باشند و حق سقط جنین نیز بخشی از این حق است، اما او همچنین به عنوان یک فمینیست، به دنبال راهکارهایی است که می‌تواند نیاز به سقط جنین را کاهش دهد.

همجنس‌گرایی[ویرایش]

استاینم از طرفداران آزادی ازدواج همجنس‌گرایان است. او معتقد است که این ایده که رابطهٔ جنسی حتماً باید به قصد تولید مثل باشد، زنان را محدود می‌کند.

پورنوگرافی[ویرایش]

استاینم از مخالفان صنعت پورنوگرافی است. او معتقد است که این صنعت تسلط مردان بر زنان را افزایش می‌دهد. او معتقد است که پورنوگرافی تقلید رابطهٔ فاتح-قربانی معمول در رابطهٔ بین زن و مرد است.[۳] گلوریا استاینم به عنوان فعال حقوق زنان و فمینیست، دیدگاهی بسیار منفی دربارهٔ صنعت پورنوگرافی دارد. او معتقد است که پورنوگرافی، به‌طور مستقیم به زنان و مردان آسیب می‌زند و بر روی روابط جنسی و روابط اجتماعی تأثیر منفی دارد.

در کتاب "Outrageous Acts and Everyday Rebellions"، استاینم می‌نویسد: "پورنوگرافی یک جنگل از نژادپرستی، ستم، خشونت و تجاوز است. آن‌ها (پورنوگرافیست‌ها) از بدن زنان سوءاستفاده می‌کنند و برای نمایش دادن زنان به عنوان اشیاء جنسی و سودآور، از آن‌ها عمدتاً به عنوان موجودات بی‌روح و بی‌عواطف استفاده می‌کنند."

استاینم همچنین معتقد است که پورنوگرافی می‌تواند ازدواج و روابط عاطفی را تضعیف کند و باعث شود که مردان به زنان به عنوان اشیاء به‌جای انسان‌های واقعی نگاه کنند. او به عنوان یک فمینیست، باور دارد که پورنوگرافی باید به عنوان یک مسئله جدی در جامعه مورد بررسی قرار گیرد و باید تلاش کرد تا آسیب‌های آن به زنان و مردان کاهش یابد.

در کل، دیدگاه استاینم دربارهٔ پورنوگرافی بسیار منفی است و او معتقد است که این صنعت به زنان و مردان آسیب می‌زند و بر روابط اجتماعی و جنسی تأثیر منفی دارد.

کتاب‌ها[ویرایش]

 • هزاران هندوستان (۱۹۵۷)
 • کتاب ساحل (۱۹۶۳)
 • اعمال متفاوت و شورش روزانه (۱۹۸۳)
 • مارلین: نورما جین (۱۹۸۸)
 • انقلاب از درون (۱۹۹۲)
 • حرکت به دور از لغتها (۱۹۹۳)
 • انجام شصت و هفتاد (۲۰۰۶)

منابع[ویرایش]

 • مشارکت کنندگان ویکی‌پدیای انگلیسی، Gloria Steinem، بازدید شده در ۱۰ شهریور ۱۳۹۱.
 1. The Education of A Woman: The Life and Times of Gloria Steinem by Carolyn Heilbrun (1995)
 2. «۹نکته دربارهٔ دامن کوتاه که شاید ندانید». BBC News فارسی. ۲۰۲۳-۰۸-۲۷. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۸-۲۷.
 3. Gloria Steinem: Her Passions, Politics, and Mystique by Sydney Ladensohn Stern (1997)