مددکاری اجتماعی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مددکاری حرفه‌ای ، مبتنی بر علم ، هنر ، مهارت و هدف تعریف می شود که در آن مددکار کمک می‌کند که مددجو (یک فرد یا گروه یا جامعه) مشکل خود را شناخته و به توانایی‌های خود پی ببرد و با استفاده از منابع و امکانات موجود در جهت حل مشکل خود بر آید. در واقع مددکاری اجتماعی عبارت از مجموعه ای متشکل از تدابیر و روانشناسی مشاوره و فعالیتهای حرفه ای است که در قالب نهادها، سازمانها و موسسات رفاهی توانبخشی، اجتماعی، فرهنگی و تربیتی عرضه می شود تا با ایجاد تغییر و دگرگونی مناسب در شرایط مادی و معنوی افراد و اقشار جامعه زمینه بهزیستی رشد و تعالی آنها را فراهم آورد.

افرادی که در دوره کارشناسی مددکاری را بگذرانند قادر خواهند بود با بهره گیری از فعالیتهای حرفه ای- تخصصی در سه زمینه زیر خدمات خود را به جامعه عرضه نمایند.

مددکاری فردی: ارائه خدمات حرفه ای به افراد و خانواده ها تا روابط اجتماعی سالمتر و موثرتری را دارا شده و قادر شوند با بهره گیری از استعدادها توانمندیها، امکانات درونی و بیرونی خود و جامعه به حداکثر رشد مادی و تعالی معنوی و رضامندی حاصل از آن دست یافته و به صورت مستقل و خودکفا و با کارآیی بیشتر به زندگی خویش ادامه دهند.

مددکاری جامعه ای: توسعه و تعمیم خدمات مددکاری اجتماعی در جوامع مختلف به منظور تامین نیازهای اجتماعی، فرهنگی رفاهی از طریق بسیج نیروها و جلب مشارکتهای عمومی و بهره گیری از استعدادها و نیروهای موجود جامعه.

مددکاری گروهی: ارائه خدمات مددکاری گروهی به افراد به منظور رشد استعدادها ظرفیتها و قابلیتها با بهره گیری از روابط و فعل و انفعالات گروهی است تا اعضاء قادر شوند بر مسائل و مشکلات خود فائق آمده بنحو مطلوب تری از عهده وظایف و مسئولیتهای فردی و اجتماعی برآیند.[۱]

آینده شغلی: در حال حاضر فارغ التحصیلان رشته مددکاری شاغل شغل های مشاوره و روانشناسی در بیمارستان ها،کلینیک ها،دادگستری جرایم،سازمان رفاه و بیمه تامین اجتماعی،بهزیستی های کشور،مراکز توانبخشی و... می باشند.

مددکاری یک رشته دانشگاهی است و در ایران دانشگاه‌هایی چون دانشگاه یزد(فقط مقطع کارشناسی ارشد)،دانشکده های علمی کاربردی بهزیستی کشور(تا مقطع کارشناسی)،دانشگاه علامه طباطبایی، و دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی این رشته را ارائه می‌کنند.مادر و موسس این رشته خانم سَتّاره فرمانفرماییان(1300ش.1391ش.) است[۲]

منابع[ویرایش]

  1. «آشنایی با مددکاری اجتماعی». پایگاه جامع. 
  2. «مددکاری اجتماعی باید تخصصی شود». سلامت نیوز، ۲۴تیر۱۳۸۷. بازبینی‌شده در ۲۴ سپتامبر ۲۰۰۸.