شهرستان چاراویماق

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شهرستان چاراویماق
تصویری از شهرستان چاراویماق
اطلاعات کلی
کشور Flag of Iran.svg ایران
استان آذربایجان شرقی
مرکز شهرستان قره‌آغاج
سال شهرستان شدن ۱۳۷۹
مردم
جمعیت ۳۱٬۰۷۱(سرشماری۹۵)
مذهب شیعه
جغرافیای طبیعی
مساحت ۳٬۲۰۸ کیلومتر مربع
شهرها
قره آغاج

شهرستان چاراویماق جنوبی‌ترین شهرستان استان آذربایجان شرقی است. مرکز این شهرستان، شهر قره‌آغاج است و فاصله آن با شهرستان‌های مراغه ۱۰۰ کیلومتر، میانه ۷۵ کیلومتر (از طریق جاده جدید میان دواب - میانه)، با هشترود ۶۵ کیلومتر و با تبریز ۱۹۳ کیلومتر است. این شهرستان ۲۰مین شهرستان پرجمعیت و چهارمین شهرستان بزرگ (از نظر مساحت) استان آذربایجان شرقی است. این شهرستان دارای تنها یک شهر به نام قره قره آغاج و دو بخش به نام‌های بخش مرکزی و بخش شادیان است.

آذربایجانی‌ها ساکنین این منطقه هستند و به زبان ترکی آذربایجانی تکلم می‌کنند.

این شهرستان در سال ۱۳۲۳ دهستانی در شهرستان هشترود بود و در سال ۱۳۵۵ تبدیل به بخشی در شهرستان هشترود شد و در سال ۱۳۷۹ تبدیل به شهرستانی جدا از شهرستان هشترود شد. معروف به انبار غله استان آذربایجان شرقی.روستاهی گردشگری.آبگرم وپیرسقاودلیک بلاغ

تاریخچه[ویرایش]

این شهرستان دارای قدمت تاریخی بسیار زیادی میباشد که از عصرهای بسیار دور یکجانشینی حکایت دارد .روستاهای تاریخی پیک-سریک-گویجه قله-اورتا سو-وبسیاری از روستا های بکر مخصوصا پیرسقا وآبگرم ایستی سو ومنیشکه از روستاهای توریستی این شهرستان هستند وگردشگران زیادی در فصل تابستان از این روستاهای دیدن میکنند.دارای مردمی بسیار خونگرم ومهمان نواز .کار اصلی اغلب مردم در روستاها دامداری وکشاورزی است ودر بعضی از روستاهای بخش شادیان بافت قالی وقالیچه رواج دارد .این شهرستان با شاهین دژ-تکاب-میاندواب-ماهنشان -هشترودومراغه هم مرز است .

تقسیمات کشوری[ویرایش]

در تقسیمات کشوری جدید ایران که در سال ۱۳۱۶ شکل گرفت، از دهستان‌های بخش هشترود (سراسکند) شد. در ۲۰ آبان ۱۳۲۶ به تصویب هیئت‌وزیران، دهستان چاراویماق به بخش تبدیل و از هشترود جدا شد. دهستان قوری‌چای نیز تابع آن شد. چاراویماق اکنون شهرستانی است با تقسیمات زیر:

شهرها: قره‌آغاج

وهمچنین این منطقه یکی از محرومترین مناطق استان آذربایجانشرقی است