اسفهلان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

اسفهلان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در 10 کیلومتری تبریز بخش خسروشهر شهرستان تبریز واقع شده‌است. آمار رسمی جمعیت آن بر اساس سرشماری سال 1390, تعداد خانوار : 1355 و کل جمعیت در حدود 4500 نفر می‌باشد.در حدود 75 درصد جمعیت باسواد هستند. حمام تاریخی اسفهلان به لطف سازمان میراث فرهنگی استان بازسازی شده و در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته .این ساختمان نماد تاریخی این روستا می‌باشد.


حمام قدیمی اسفهلان نماد تاریخی فرهنگی این روستا

قدمت اين حمام به دوره صفويه مي‌رسد و توسط حسن پاشا بنا شده است.

اين بنا از ويژگي‌هاي يک حمام تاريخي برخوردار است. ويژگي بارزآن استفاده از سنگ‌هاي قلوه سبک در ديوارها و سقف است که از ويژگي‌هاي حمام‌هاي مناطق کوهستاني به شمار مي‌آيد.

اين بنا پلاني به ابعاد 12 در20 متر دارد. مصالح عمده به‌کار رفته در بنا قلوه سنگ‌هاي محلي با ملات آهکي آبي (در بخش‌هاي هميشه مرطوب) و گل آهک (براي اجراي کالبد کلي بنا) است. نوع سازه بنا سازه وزني و تقسيم نيروهاي بنا به‌صورت خطي برروي ديوارهاي باربر است.

مفاخر اسفهلان

نام ایشان حبیب صادقی اسفهلانی فرزند مرحوم حاج محمد صادقی اسفهلانی است که درسال 1308 در تبریز متولد شد و تحصیلات ابتدائی خود را در زادگاهش و تحصیلات متوسطه را در تهران و تحصیلات عالی رادر دانشگاه هانور آلمان در رشته مهندسی شیمی با اخذ دکترای مهندسی شیمی به اتمام رساند .

پس از بازگشت به ایران در مرکز پژوهش شرکت ملی نفت ایران مشغول بکار شد و در دانشگاه های شهید بهشتی و امیر کبیر به تدریس و فعالیت علمی پرداخته و در صنعت دارو سازی و فعالیت های جانبی آن به عنوان عضو موثر بوده و از بنیان گزاران شرکت بهنوار ایران می باشد .

در حال حاضر بعنوان رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل آن شرکت مشغول فعالیت و تولید بخشی از مایحتاج داروئی جامعه را عهده دار می باشند .فعالیت های مردمی مشار الیها با کمک برادران و خواهران خود بشرح زیر می باشد:

–احداث یک باب مسجد

–دبیرستان پیش دانشگاهی پسران و دختران در اسفهلان

–خوابگاه دانش آموزان به ظرفیت 250 نفر در اسفهلان

–ایجاد درمانگاه و بهزیستی در اسفهلان

–ایجاد کتابخانه عمومی با آمفی تاتر در اسفهلان

– احداث شیر خوارگاه رفیع ملکی در تبریز

– احداث هنرستان فنی و حرفه ای دخترانه در خسروشهر

–ایجاد پل هوائی پیاده رو در اسفهلان

-احداث سالن ورزشی چند منظوره اسفهلان

-احداث آموزشگاه الحاجیه امینه صادقی اسفهلانی(اطلاعات بیشتر در وب سایت اسفهلان)

آدرس وب سایت اسفهلان:WWW.ISBALAN.IR

منابع[ویرایش]