آروق

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

روستای آروق (به ترکی آذربایجانی: arıq) یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در سه کیلومتری شرق شهر ملکان قرار گرفته است این شهر که طی چندین سال گذشته بر اثر توسعه زیاد و مهاجرت از حالت روستا خارج گردیده است به عنوان یکی از مطرحترین و فعالترین بخشهای شهرستان ملکان به شمار می‌رود.

شغل اصلی مردم این روستا کشاورزی (باغداری و زراعت) بوده که در کنار آن به دامداری، شغل‌های اداری و خدماتی نیز مشغول هستند.

این روستا دارای یک شعبه بانک پست بانک با دستگاه خودپرداز ، مرکز منطقه ای بهداشتی درمانی ، پایگاه بسیج نجف اشرف ، زمین ورزشی فوتبال ، سالن کوچک کشتی ، کارگاههای متعدد مبل سازی و تعداد قابل توجهی مرغداری و گاوداری می باشد .

مجتمع بزرگ ذوب آهن شمالغرب کشور در قسمت شرقی شهر و در کنار جاده امیرغایب در حال احداث است که تقریبا 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد . همچنین ایستگاه اصلی راه اهن مراغه ارومیه که امکان دسترسی مردم شهرستان ملکان را به شبکه سراسری راه اهن فراهم خواهد کرد در این روستا واقع شده است که ساختمان آن در حال احداث است .

جمعیت[ویرایش]

جمعيت روستاي آروق در سرشماري سال 90 تعداد 3904 نفر اعلام گرديد كه از اين تعداد 2089 نفر مرد و 1815 نفر زن هستند . ضمنا تعداد خانوارهاي روستا در اين سال1149 خانوار بوده است .

ساختار محلات روستا :

روستاي آروق كه هم اكنون به علت مهاجر پذير بودن و افزايش طبيعي جمعيت رفته رفته از چهره روستايي خارج و سيماي شهري به خود مي گيرد داراي ۲ گونه بافت است : بافت قديم كه اكثرا مركز روستا و محله ماخار را در بر مي گيرد و بافت جديد كه در حاشيه هاي روستا و در محله نوساز مشاهده مي شود . اين روستا داراي يك خيابان اصلي است كه امتداد آن از يك طرف به شهر ملكان و از طرف ديگر به روستاهاي قره چناق و آقمنار منتهي مي شود . همچنين كمربندي اين روستا نيز كه محل عبور خودروهاي روستاهاي بالا دست بود هم اكنون در اثر توسعه مناطق مسكوني به خياباني در وسط روستا تبديل گرديده است . اين روستا همچون اكثر نقاط كشور از نظر سيماي ظاهري داراي محلات نوساز ( در غرب روستا ) و محلات  تاریخی مثل ماخار مي باشد.که طبق یک نظر هسته اولیه این روستا در منطقه ماخار و نزدیک ایستگاه منبع آب قدیمی روستا می باشد که بقایای یک قبرستان نیز در آن مناطق دیده می شود.

از محلات و كوچه هاي معروف اين روستا مي توان به موارد ذيل اشاره كرد : ۱- محله اوزون كوچه -۲- محله ماخار ۳- محله دهدير اوستي - ۴- محله خان گولي - ۵-  محله حاجي قاباغي - ۶- محله كمر بندي - ۷- محله جاده اميرغائب

وجه تسمیه نام آروق : برای نام آروق معنی مشخصی هنوز ذکر نگردیده و نظرات مختلفی برای وجه تسمیه این نام ذکر شده است که هیچکدام مورد وثوق همگان واقع نشده است برخی این نام را همان آریخ ترکی و به معنی بیدار و هشیار می دانند و برخی هم این نام را یادگاری از دوران استیلای ایلخانان مغول بر این منطقه می دانند بخصوص که پایتخت این دودمان در 30 کیلومتری این روستا و در شهر مراغه بوده است و بدیهی است که ریشه های مغولی و ایلخانی در این منطقه هنوز مانده باشد .

منابع[ویرایش]