مایان سفلی (تبریز)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مایان سفلی
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانآذربایجان شرقی
شهرستانتبریز
دهستانآجی چای
نام محلیآشاغی مایان
جمعیت۶۵۹۶ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۰۳۰۰۷۲
منظره‌ای از مایان سفلی

مایان سفلی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان آجی‌چای بخش مرکزی شهرستان تبریز واقع شده‌است. روستای مایان سفلی مرکز دهستان آجی چای می‌باشد و روستاهای تابعه آن: مایان علیا، خواجه‌دیزج، قزل‌دیزج، الوار سفلی، الوار علیا، باغ معروف، سهلان، اوغلی می‌باشند. روستای مایان سفلی از لحاظ جمعیت و وسعت یکی از بزرگترین روستاهای آذربایجان شرقی و ایران به شمار می‌آید. بر اساس نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰ منتشر شده در سایت مرکز آمار ایران جمعیت مایان سفلی ۷۰۸۳ نفر بوده که از آن تعداد ۳۶۳۵ نفر مرد و ۳۴۴۸ نفر زن می‌باشد و تعداد ۱۶۹۴ خانوار در روستای مایان سفلی زندگی می‌کنند. ضمناً این روستا دارای دو امامزاده می‌باشد که امامزاده مشهدی کنار اجی چای و امامزداده محمد حنفیه که تازگی به ثبت رسیده است در مرکز این روستا قرار دارد و از امامزاده‌های مشهور این روستامی باشد.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

روستای مایان سفلی در ۳۸ درجه و ۵ دقیقه عرض شمالی و ۴۶ درجه و ۷ دقیقه طول شرقی و در ارتفاع ۱۳۲۳ متری از سطح دریا واقع شده‌است. این روستا به عنوان مرکز دهستان آجی چای، وابسته به بخش مرکزی شهرستان تبریز بوده و در ۸ کیلومتری غرب شهر تبریز واقع شده‌است. رودخانه آجی چای از جوار شرقی و جنوبی مایان و کانال آبلان از مرکز مایان عبور کرده و به دریاچه ارومیه می‌ریزند.


پیشینه تاریخی[ویرایش]

پیشینه تاریخی مایان بسیار قدیمیتر از شهر تبریز است .روستای قدیمی در خارج از مایان قرار گرفته و در زمان قدیم به دلیل حادثه ای از بین رفته و در زیر خاک مدفون شده این روستا (avalon )آوالون نام داشت و در روستای کنونی نیز رودی که از وسط روستا میگذرد به همین نام میباشد در افسانه های باستان آوالون نام جزیره ای افسانه ای و زیبا در اقیانوس تتیس بود که مردمان آن سلاح میساختند که بعد ها توسط الهه اهریمن (انگره مینیو mainyu) نابود شد و در فاصله دورتر از این خرابه ها روستای مایان به وجود آمد.

نگارخانه مایان سفلی[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پانویس[ویرایش]