ابرغان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مختصات: ۳۷°۵۱′۵۲″ شمالی ۴۷°۲۰′۱۲″ شرقی / ۳۷٫۸۶۴۴۴°شمالی ۴۷٫۳۳۶۶۷°شرقی / 37.86444; 47.33667[۱]ابرغان، یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان ابرغان بخش مرکزی شهرستان سراب واقع شده‌است.

ابرغان واقع در استان آذربایجان شرقی در ۲۲ کیلومتری شهرستان سراب و ۸ کیلومتری کوه بزقوش قرار دارد. ابرغان مرکز دهستان ابرغان می‌باشد. دهستان ابرغان یکی از دهستان‌های شهرستان سراب در استان آذربایجان شرقی ایران است. بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، جمعیت این دهستان ۱۳٬۵۲۹ نفر (۲٬۹۱۰ خانوار) بوده‌است[۱]. دهستان ابرغان در بخش مرکزی شهرستان سراب جای دارد.

مرکز این دهستان، روستای ابرغان است و دیگر روستاهای مسکونی آن از این قرارند:

دامنجان داراب دامباران بهرمان بافتان قزل‌گچی اناقیز جهیزدان قوشچی محسن‌آباد قارقا چیچکلو احمدآباد سفلی احمدآباد علیا دولت‌آباد قوشه‌گنبد قارخون چرلو خاتون‌آباد گل‌آباد (منکرآباد) بالستان مردآباد (قریق) قزلجه اکراد آغچه‌کند ابرغان دارای یک تبهٔ باستانی می‌باشد که ساخت قلعه (به زبان محلی قالا می‌گویند) به زمان حکومت گورکانیان یعی سدهٔ هشتم هجری می‌رسد. تپه به ارتفاع متر با ثبت تاریخی؟ می‌باشد. در قلعه وسایل لوله‌کشی ساختمان نیز دیده شده‌است. قلعه دارای غارهای دراز بوده معروف به {ابرغار} {شاید اسم ابرغان هم از همین ابرغارگرفته شده‌است}که محل نگهداری اذوقهٔ لشکر و سپاهیان بوده که در ورودی آن در داخل روستا بوده و هم.اکنون نیز در داخل روستا چهار راهی موسوم به {قالاقابسی} یعنی درب قلعه وجود دارد. نام ابرغان در کتاب‌های معروفی همچون {لغت نامه دهخدا}دائرةالمعارف مصاحب و {دائرةالمعارف تشیع} ذکر گردیده‌است. این قلعه در شمال غربی روستا مشرف بر روستا است و بعضی از اهالی روستا بر این نظر است که در جای کنونی روستای امروزی پیش‌تر شهری به‌نام {اورگان} بوده که بر اثر حوادث روزگار تبدیل به تبه‌گر دیده‌است روستای ابرغان در زمان حکومت دیلمیان محل اقامت رجال دولتی و افسران بوده‌است. ابرغان معرب {ابرگان} که به معنی محل بزرگان است.

منابع[ویرایش]