کلوانق

مختصات: ۳۸°۰۶′۱۲″شمالی ۴۶°۵۹′۳۷″شرقی / ۳۸٫۱۰۳۳۸۱°شمالی ۴۶٫۹۹۳۷۱۹°شرقی / 38.103381; 46.993719
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کُلوانق
کیلوانا
کشور ایران
استانآذربایجان شرقی
شهرستانهریس
بخشبخش مرکزی
سال شهرشدن۱۳۷۶
مردم
جمعیت۷،۴۶۵ نفر (۱۳۹۵)
میانگین دمای سالانه۲۸درجه سانتی گراد
میانگین بارش سالانه۱۲۵میلی لیتر
روزهای یخبندان سالانهمعمولا دی وبهمن
اطلاعات شهری
شهردارارمغانی
تأسیس شهرداری۱۳۷۸
ره‌آوردفرش،لبنیات،وسایل دست بافت،فطیر،
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۴۱۴۳۴۴
شناسهٔ ملی خودرو ایران
کد آماری۲۳۳۳
کُلوانق بر ایران واقع شده‌است
کُلوانق
روی نقشه ایران
۳۸°۰۶′۱۲″شمالی ۴۶°۵۹′۳۷″شرقی / ۳۸٫۱۰۳۳۸۱°شمالی ۴۶٫۹۹۳۷۱۹°شرقی / 38.103381; 46.993719


کلوانق یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی ایران است.که زیباترین شهر شهرستان هریس است. ومردم آنها ترک زبان هستند. این شهر در بخش مرکزی شهرستان هریس و ۷۰ کیلومتری تبریز قرار دارد.

کلوانق دارای جمعیتی حدود ۷،۴۶۵ بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار ایران است که از این جهت اولین شهر پر جمعیت شهرستان هریس است به لحاظ قدمت این شهر دارای یک گورستان قدیمی که حدود ۱۶۰۰ سال قدمت تاریخی دارد و وجود سنگ‌های بزرگ که دارای خطوط عربی و اسلامی فراوانی است، .وسنگهایی که ایات قرآن در ان به خط تقریباً نااشنا درج شده‌است در این مکان وجود دارد که نشان از قدمت بلند این شهر دارداین گورستان قدیمی به نام "کلوکلر" ( kolloklar ) که به معنی خاکستر می باشد و نام کلوانق از آن گرفته شده شهرت دارد . تاکنون بدلایل مختلف از جمله سیل و زلزله حد اقل سه بار تغییر مکان داده است. کلوانق به همراه شهر همسایه زرنق یکی از قدیمی ترین مناطق استان می باشد که به دلیل بی توجهی مسئولین مرکز شهرستان سایه محرومیت بر هر دو شهر سنگینی می کند.

شغل ساکنان شهر:

اکثر قریب به اتفاق مردمان این شهر به پیمانکاری سازه های عظیم ساختمانی مانند سد ها نیرو گاه ها متروها راهسازی وپلها سیلوها در داخل وخارج از کشور وکشاورزی وباغداری، دامداری و هنر قالیبافی اشتغال دارند.

زمین های کشاورزی:

زمین‌های حاصلخیز این شهر در بین سایر شهرهای شهرستان هریس بی همتا و از لحاظ مرغوبیت خاک و مقدار آبهای زیرزمینی موقعیتی استثنایی را دارا می‌باشد . کلوانق دارای یک قبرستان قدیمی است این شهر در بخش مرکزی شهرستان هریس قرار دارد. از مکان های تاریخی وگردشگری این شهر می توان به ۱-گورستان تاریخی با سنگ هایی دارایی خطوط ناشناس ۲- رود خانه آچی چای ۳-غارقره لی لر و ۴-مسجد جامع اشاره کرد.

افتخارات شهر :

از افتخارات این شهر می توان به پزشکان وجراحان متخصص ومشهور دندانپزشکان داروسازان اساتید دانشگاه هنرمندان نویسندگان مهندسان وفرهنگیان فرهیخته وکلا وقضات این شهر اشاره کرد که در دامن خود پرورش داده است اهالی این شهر مردمی بسیا ر مهربان و خون گرم ومیهمان نواز با فرهنگ غنی وخانواده های اصیل و ریشه دار در این شهر دوست داشتنی ساکن هستند و به ارزشهای اخلاقی وانسا نی بسیار پایبندمی باشند . درستی وصداقت ووفاداری ونیکو کاری و همیاری از خصوصیات بارز این مردمان می باشد

زبان[ویرایش]

زبان مردم کلوانق، همانند سایر اهالی شهرستان تبریز و استان آذربایجان شرقی، ترکی آذربایجانی است.

گردشگری[ویرایش]

از مهم‌ترین آثار تاریخی و طبیعی کلوانق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-قبرستانی با قدمت 1600 ساله

2-آبگرم طبیعی آجی چای

3-غار قره لر (قره لرین کولی)

4-منابع طبیعی یوخاری شام

منابع[ویرایش]

اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳خ.