بخش کاغذکنان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بخش کاغدکنان
اطلاعات کلی
کشورFlag of Iran.svg ایران
استانآذربایجان شرقی
شهرستانمیانه
مرکز بخششهر آقکند
نام‌های پیشینخونا
مردم
جمعیت[۱]
مذهبشیعه
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانهآب و هوای این بخش سردسیری است.

بخش کاغذکنان یکی از بخش‌های تابعه شهرستان میانه در استان آذربایجان شرقی در شمال غربی ایران و به مرکزیت شهر آقکند است [۲] و نام قدیمی آن خونا یا خونج بوده‌است. [۳]

پیشینه

کاغذکنان یکی از شهرهای قدیمی آذربایجان شرقی می باشد که در منابع تاریخی به عنوان خونج ذکر شده است. بخش کاغذکنان تا سال ۱۳۵۸ یکی از بخشهای خلخال بود که به دلیل نبود راه ارتباطی مناسب با خلخال از شهرستان خلخال منتزع و به شهرستان میانه الحاق شد، مرکز بخش کاغذکنان یکی از مراکز و شهرهای تولید کاغذ پس از انتقال این صنعت از چین به ایران بود که نیازهای کاغذی رَبع رشیدی و تبریز را تأمین می‌کرده است . بیشتر مردم این شهر به کاغذسازی در کارخانه خویش می‌پرداخته‌اند نام قدیمی ان خونج ، خونا ،بوده که به قول یاقوت حموی از طرف مردم ری از سده هفتم هجری آن جا را به نام «کاغذکنان» خوانده‌اند. به غیر از صنعت کاغذسازی در شهر خونج ( کاغذکنان) سفال سازی یکی از صنایع رایج مردم کاغذکنان قبل از دوره مغول بوده که اکنون از نمونه‌های این سفال ها در موزه های جهان از جمله موزه لوور پاریس نگهداری می شوند. شرح مفصلی از صنعت سفالگری و نمونه های اثار سفالینه‌های کاغذکنان در چاپ دوم کتاب کاغذکنان در گذرگاه تاریخ ایران تالیف اکبر پرندی موجود است. «کاغذکنان»، یکی از تاریخی‌ترین و قدیمی‌ترین مناطق شهرستان میانه و استان آذربایجان شرقی است که در دورانی از تاریخ همچون ابتدای دوران اسلامی تا دوران حکومت مغولان، شهری پویا و آباد بوده و قطب تجاری منطقه محسوب می‌شده.

راههای اصلیاین بخش سه راه دارد که یکی در سطح روستایی روستاها را به یکدیگر ارتباط می‌دهد دیگری راهی است که روستاها و مرکز بخش شهر اقکند را به شهر میانه ارتباط می‌دهد و اصلی‌ترین راه ان جاده سرچم اردبیل است که در مقیاس ملی است واستان اردبیل را به ازادراه تهران تبریز متصل می‌کند وفاصله ان تا تهران را ۴ ساعت کاهش می‌دهد.

شهرها

آقکند

مناطق دیدنی

منطقه ی باستانی کاغذکنان

پل پردلیس

قلعه ی سنگی (داش قالا)

کاروانسرای جمال آباد

تقسیمات کشوری

 • بخش کاغذکنان
  • دهستان قافلانکوه شرقی
  • دهستان کاغذکنان شمالی
  • دهستان کاغذکنان مرکزی

شهرها: آقکند

جمعیت

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش کاغذ کنان شهرستان میانه در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۱۳۰۷ نفر بوده‌است.[۴]

منابع

 1. «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵». مرکز آمار ایران.
 2. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳ خ.
 3. https://www.vajehyab.com/dehkhoda/%D8%AE%D9%88%D9%86%D8%AC
 4. «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.

جستارهای وابسته