بخش کاغذکنان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

بخش کاغذکنان یکی از بخش‌های تابعه شهرستان میانه در استان آذربایجان شرقی در شمال غربی ایران است، [۱] بخش کاغذکنان تا سال 1359 یکی از بخشهای شهرستان خلخال بود که در این سال به دلیل عدم راه ارتباطی مناسب و مشکلات تردد اهالی کاغذکنان با خلخال رسما این بخش از خلخال منتزع و به میانه واگذار شد. نام قدیمی آن خونج بوده است. [۲] این شهر یکی از مراکز و شهرک های ساخت کاغذ در دوران رونق صنعت کاغد سازی در ایران پس از انتقال این صنعت از چین به ایران بود.که نیازهای کاغذی رَبع رشیدی و تبریز را تأمین می‌کرده. بیشتر مردم این شهر به کاغذسازی در کاغذخانه خویش می‌پرداخته‌اند و از سده هفتم هجری آن جا را به نام «کاغذ کنان» خوانده‌اند.

راههای اصلیاین بخش سه راه دارد که یکی در سطح روستایی روستاها را به یکدیگر ارتباط می‌دهد دیگری راهی است که روستاها را به شهر میانه ارتباط می‌دهد واصلی‌ترین راه ان ازادراه سرچم اردبیل است که در مقیاس ملی است واستان اردبیل را به ازادراه تهران تبریز متصل می‌کند وفاصله ان تا تهران را ۴ ساعت کاهش می‌دهد.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

  • بخش کاغذکنان
    • دهستان قافلانکوه شرقی
    • دهستان کاغذکنان شمالی
    • دهستان کاغذکنان مرکزی

شهرها: آقکند

جمعیت[ویرایش]

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش کاغذ کنان شهرستان میانه در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۱۳۰۷ نفر بوده است.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳ خ.
  2. https://www.vajehyab.com/dehkhoda/%D8%AE%D9%88%D9%86%D8%AC
  3. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲. 

جستارهای وابسته[ویرایش]