پرش به محتوا

بخش باسمنج

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

بخش باسمنج یکی از بخش‌های تابعه شهرستان تبریز در استان آذربایجان شرقی در منطقه آذربایجان ایران است. این بخش در تاریخ ۲۷ تیر ۱۴۰۰ ایجاد گردید.[۱][۲][۳]

دهستان مهران‌رود همزمان با تأسیس بخش باسمنج در تاریخ ۲۷ تیر ۱۴۰۰ ایجاد شد و یکی از دو دهستان تشکیل دهندهٔ این بخش بود.[۱] اما با اعتراضات برخی از نمایندگان مردم تبریز در مجلس و شورای شهر نسبت به احتمال کور شدن گسترش شهر تبریز و تداخل محدودهٔ بخش باسمنج با محدودهٔ شهر تبریز، این دهستان که شامل مناطق و روستاهای خوش‌آب‌وهوا و ویلایی دامنهٔ شمالی سهند است، دوباره به یکی از دهستان‌های بخش مرکزی شهرستان تبریز تبدیل شد.[۴][۵]

تقسیمات کشوری[ویرایش]

شهرها: باسمنج، شهر جدید شهریار

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ «تصویب‌نامه در خصوص تقسیمات کشوری در شهرستان تبریز استان آذربایجان شرقی». پایگاه ملی اطلاع رسانی قوانین و مقررات کشور. دریافت‌شده در ۱۱ اوت ۲۰۲۱.
  2. «تصویب‌نامه در خصوص تقسیمات کشوری در شهرستان تبریز استان آذربایجان شرقی». روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ اوت ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۱۱ اوت ۲۰۲۱.
  3. «آب گیری طرح گردشگری دریاچه شهید مدنی؛ بزودی/ به آینده ایران خوشبینم/ ایران دیگر کشور جهان سومی نیست». آژانس خبری تحلیلی نصر. دریافت‌شده در ۱۱ اوت ۲۰۲۱.
  4. «تصمیمی که نظم شهری را برهم می‌زند/ احتمال کور شدن توسعه شهری با جدا شدن باسمنج از تبریز». ایلنا. دریافت‌شده در ۷ نوامبر ۲۰۲۱.
  5. «فهرست عناصر و واحدهای تقسیمات کشوری ۳ آبان ماه ۱۴۰۰». وزارت کشور. دریافت‌شده در ۷ نوامبر ۲۰۲۱.[پیوند مرده]

جستارهای وابسته[ویرایش]