رئوس مطالب ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از نمای کلی ایران)

جمهوری اسلامی ایران یا ایران یک کشور مستقل واقع در جنوب غربی آسیا و خاور میانه است. ایران از جنوب به دریای عمان و خلیج فارس و از شمال به دریای خزر متصل است. تشیّع دین رسمی و فارسی زبان رسمی ایران است. ایران با مساحت ۱٬۶۴۸٬۱۹۵ کیلومتر مربع هفدهمین کشور وسیع دنیا محسوب می‌شود. ایران بیش از ۸۴ میلیون نفر جمعیت دارد. ایران از شمال با ارمنستان، جمهوری آذربایجان و ترکمنستان، از شرق با افغانستان و پاکستان و از غرب با عراق و ترکیه همسایه است. هم‌چنین از طریق دریای خزر مستقیماً با روسیه و قزاقستان مرتبط است.

موقعیت ایران

ایران یکی از قدیمی‌ترین خاستگاه‌های تمدن بشری در جهان به حساب می‌آید. تمدن در این کشور از ۴٬۰۰۰ سال پیش از میلاد (بیش‌از ۶۰۰۰ سال قبل) وجود داشته‌است. در طول تاریخ ایران از نظر جغرافیایی کشور پراهمیتی بوده‌است. سیاست در ایران بر اساس قانون اساسی که در سال ۱۹۷۹ میلادی (۱۳۵۷ شمسی) به تصویب رسید، بنا شده‌است. قدرتمندترین فرد در ایران، در حال حاضر رهبر جمهوری اسلامی ایران یعنی سید علی خامنه‌ای است.

همچنین کشور ایران از نظر انرژی و اقتصادی در دنیا اهمیت زیادی دارد. دلیل آن وجود منابع عظیم نفت و گاز طبیعی در این کشور است.

نقشهٔ بزرگ‌شدهٔ ایران

نام ایران از واژه آریا ریشه می‌گیرد و معنی آن سرزمین آریایی‌ها می‌باشد.

گاهشمار[ویرایش]

صفویانخوارزمشاهیانعلویان (طبرستان)آق‌قویونلوسلجوقیاندودمان پهلویقراقویونلوغزنویانایرانتیموریانآل بویهکرتیانسامانیانقاجاریانجلایریانزیاریانمنائیانتمدن زاینده‌رودافشاریانمظفریانطاهریانپارتمادArattaنیا-ایلامیایلخانانحمله اعراب به ایرانهخامنشیانزندیانمغولصفاریانساسانیانسلوکیانعیلام

موضوعات[ویرایش]

منابع[ویرایش]