نمای کلی ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

جمهوری اسلامی ایران یا ایران یک کشور مستقل واقع در جنوب غربی آسیا و خاور میانه است. ایران از جنوب به دریای عمان و خلیج فارس و از شمال به دریای خزر متصل است. تشیّع دین رسمی و فارسی زبان رسمی ایران است. ایران با مساحت ۱٬۶۴۸٬۱۹۵ کیلومتر مربع هجدمین کشور وسیع دنیا محسوب می‌شود. ایران بیش از۸۱ میلیون نفر جمعیت دارد. ایران از شمال با ارمنستان، جمهوری آذربایجان و ترکمنستان، از شرق با افغانستان و پاکستان و از غرب با عراق و ترکیه همسایه است. هم‌چنین از طریق دریای خزر مستقیماً با روسیه و قزاقستان مرتبط است.

موقعیت ایران

ایران یکی از قدیمی‌ترین خاستگاه‌های تمدن بشری در جهان به حساب می‌آید. تمدن در این کشور از ۴٬۰۰۰ سال پیش از میلاد (بیش‌از ۶۰۰۰ سال قبل) وجود داشته‌است. در طول تاریخ ایران از نظر جغرافیای کشور پر اهمیتی بوده‌است. سیاست در ایران بر اساس قانون اساسی که در سال ۱۹۷۹ میلادی (۱۳۵۷ شمسی) به تصویب رسید، بنا شده‌است. قدرتمندترین فرد در ایران، در حال حاضر رهبر ایران یعنی سید علی خامنه‌ای است.

هم‌چنین کشور ایران از نظر انرژی و اقتصادی در دنیا اهمیت زیادی دارد. دلیل آن وجود منابع عظیم نفت و گاز طبیعی در این کشور است. رویکرد جدید ایران در چشم‌اندازهای توسعه ملی، پیشرفت و گسترش اقتصادی است.

نقشهٔ بزرگ‌شدهٔ ایران

نام ایران از واژه آریا ریشه می‌گیرد و معنی آن سرزمین آریایی‌ها می‌باشد.

گاهشمار[ویرایش]

صفویانخوارزمشاهیانعلویان (طبرستان)آق‌قویونلوسلجوقیاندودمان پهلویقراقویونلوغزنویانایرانتیموریانآل بویهکرتیانسامانیانقاجاریانجلایریانزیاریانمنائیانتمدن زاینده‌رودافشاریانمظفریانطاهریانپارتمادArattaنیا-ایلامیایلخانانحمله اعراب به ایرانهخامنشیانزندیانمغولصفاریانساسانیانسلوکیانعیلام

اطلاعات[ویرایش]

منبع‌ها[ویرایش]

در پروژه‌های خواهر می‌توانید در مورد Iran اطلاعات بیشتری بیابید.


Search Wiktionary در میان واژه‌ها از ویکی‌واژه
Search Wikibooks در میان کتاب‌ها از ویکی‌کتاب
Search Wikiquote در میان گفتاوردها از ویکی‌گفتاورد
Search Wikisource در میان متون از ویکی‌نبشته
Search Commons در میان تصویرها و رسانه‌ها از ویکی‌انبار
Search Wikinews در میان خبرها از ویکی‌خبر