قاسم معتمدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
قاسم معتمدی
P hrastakhiz 9.jpg
دومین کنگره حزب رستاخیز ایران، جمشید آموزگار پس از انتخاب به دبیر کلی حزب رستاخیز. در نگاره: ۱.جمشید آموزگار ۲. قاسم معتمدی ۳.امیرعباس هویدا
ریاست دانشگاه تهران
آغاز به کار
اواسط ۱۳۵۶
پادشاهمحمدرضا شاه پهلوی
نخست‌وزیرجمشید آموزگار
پس ازعبدالحسین سمیعی
وزارت علوم و آموزش عالی
آغاز به کار
۱۳۵۵
نخست‌وزیرامیرعباس هویدا
ریاست دانشگاه اصفهان
اطلاعات شخصی
زاده۱۳۰۴ خورشیدی
بابل، ایران
درگذشتهتیر ۱۳۸۲
کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا
ملیت ایران
محل تحصیلدانشکده پزشکی تهران
دانشگاه کالیفرنیای جنوبی
پیشهپزشک، سیاستمدار
دیناسلام شیعه


قاسم معتمدی (زاده ۱۳۰۴ در بابل – درگذشته تیر ۱۳۸۲ در کالیفرنیا)[۱] پزشک و سیاست‌مدار ایرانی بود. وی آخرین رئیس دانشگاه تهران، قبل از انقلاب بود .
پسر عموی او کریم معتمدی بود که مرکز مخابرات استان مازندران را به بابل آورد.

زندگی‌نامه[ویرایش]

پس از انجام تحصیلات ابتدایی و متوسطه وارد دانشکده علوم پزشکی تهران شد و پس از ۶ سال تحصیل در آن دانشکده درجه دکترا گرفت و عازم آمریکا شد در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی تخصص خود را در رشته بهداشت دریافت کرد و پس از مراجعت به ایران در وزارت بهداری اشتغال ورزید و تدریجاً مسؤولیت چند اداره را عهده‌دار شد. چندی ریاست مبارزه با بیماری‌های واگیر با او بود، سرانجام در ۱۳۴۴ به معاونت وزارت بهداری رسید. پس از آن رئیس دانشگاه اصفهان شد و قریب ۹ سال در رأس دانشگاه مزبور قرار داشت. روی‌هم‌رفته در آن دانشگاه کارهایی انجام داد و چند دانشکده جدید احداث کرد. در ۱۳۵۵ به تهران احضار شد و در آخرین ترمیم کابینه امیرعباس هویدا به وزارت علوم و آموزش عالی منصوب شد. کمتر از یک سال وزیر علوم بود که با تغییر رئیس دولت بیکار شد. در اواسط ۱۳۵۶ از طرف دکتر گنجی وزیر علوم و آموزش و پرورش به ریاست دانشگاه تهران رسید. در آن ایام که فضای باز سیاسی ارمغان دولت جمشید آموزگار بود بیش از همه جا در دانشگاه تهران اثر گذاشت و دانشجویان دانشگاه تهران تظاهرات وسیع و کوبنده خود را برای مبارزه با رژیم و شاه علنی ساختند و همه روزه اجتماعاتی از دانشجویان در سطح تهران به صورت وسیعی مبارزه می‌کردند. با سقوط کابینه آموزگار، قاسم معتمدی نیز کنار رفت. معتمدی به آمریکا مهاجرت و در همان جا درگذشت.

منابع[ویرایش]

  1. «درگذشت دكتر قاسم معتمدي، رئيس سابق دانشگاه هاي اصفهان و تهران و وزير سابق علوم و آموزش عالي». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۳-۰۷.