هارپاگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ژنرال هارپاگ، پشت سر کوروش دوم (نقاشی شده در قرن ۱۸ام).

هارپاگ سردار ایشتوویگو، پادشاه ماد، در قرن ۶ پ.م بود. او از طرف ایشتوویگو مامور شد تا نوهٔ دختری وی، کورش دوم که خردسال بود را به قتل برساند. اما او که می‌دانست اگر چنین کند ماندانا مادر کوروش او را رها نخواهد نمود و اگر این کار را نکند پادشاه او را مجازات می‌نماید. پس تصمیم گرفت تا این ماموریت را به چوپانی به نام سپاکو بسپارد تا خود این کار را انجام نداده باشد و چوپان طفل را نکشت. بعدها پادشاه فرزند هارپاگ را به دلیل این کوتاهی کشت و از آن خورشتی درست کرد و به هارپاگ داد. هارپاگ به دلیل این بی رحمی پادشاه از وی کینه به دل گرفت و بعدها به کورش کمک کرد تا امپراطوری مادها را از بین ببرد.[۱]

مهمانی سلطنتی جهت انتقام از هارپاگ

نگاره ایشتوویگو، پادشاه ماد، در حال دستور و گسیل داشتن هارپاگ برای کشتن کورش خردسال

ایشتوویگو برای مجازات وزیر خود هارپاگ، فرزند او را کشت و دستور داد با آن خورش درست کنند. وی مهمانی را ترتیب داده و هارپاگ را نیز دعوت نمود. هنگامی که هارپاگ غذایش را میل کرد، ایشتوویگو از وی درباره طعم و مزه غذا پرسید. هارپاگ که نمی خواست به او بی احترامی کند جواب داد:«بسیار خوشمزه بود. تا به حال خورشتی بدین خوشمزگی نخورده بودم.»

سپس ایشتوویگو در جواب وی ادامه داد:باید هم خورشتی که با گوشت فرزندت درست شده خوشمزه باشد. سپس دست ها و پاهای فرزند را نشانِ هارپاگ داد.

هارپاگ در سال ۵۴۷ پ.م، در زمان فتح لیدیه در سپاه کوروش حضور داشت و بعدها، در حدود سال ۵۴۰ پ.م، در مطیع‌کردن شهرهای غربیِ آسیای کوچک نقش داشت. بازماندگان هارپاگ احتمالاً تحت همین نام در آسیای کوچک باقی ماندند. در هر صورت، سنگ‌نوشته‌های لیکیه‌ای مربوط به اواخر سدهٔ پنجم و اوایل سدهٔ چهارم پ.م، به نام مردانی ایرانی اشاره می‌کند که نام یکی از آن‌ها «آرپاکسو» (Arppaxu) است. در بین سال‌های ۴۹۹ تا ۴۹۳ پ.م، فرماندهٔ نیروهای نظامی هخامنشیان در آسیای میانه، هارپاگ نام داشته‌است. محتمل است که وی نوهٔ هارپاگ مادی باشد.[۲]

پانویس

منابع

  • ایسرائل، ژرار (۱۳۸۰). کورش بزرگ، بنیانگذار امپراتوری هخامنشی. ترجمهٔ مرتضی ثاقب‌فر. تهران: انتشارات ققنوس. شابک ۹۶۴-۳۱۱-۲۷۸-۰.
  • Dandamayev, M. A (2003). "HARPAGOS". Encyclopædia Iranica. Retrieved 25 March 2014, Last Updated on March 20, 2012